کد خبر: 352821 A

ایلنا: در دیدار رایزن فرهنگی ایران در صربستان با مدیر تئاتر درام یوگسلاوی بهره‌گیری از قابلیت‌های هنری دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان با مدیر تئاتر درام یوگسلاوی (Jugoslovensko dramsko pozorište) که به عنوان مهمترین مجموعه نمایشی مدرن در صربستان محسوب می‌شود، زمینه‌های همکاری‌های نمایشی و بهره‌گیری از قابلیت‌های هنری دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گُرچین استویانوویچ؛ مدیر تئاتر درام یوگسلاوی ضمن استقبال از توسعة همکاری‌های صربستان و ایران در زمینه تئاتر گفت: ما به خوبی واقفیم که تئاتر ایران در سطح قابل قبولی قرار دارد و به قطع حضور تئاتر ایران در جشنواره‌های بین‌المللی و همچنین رخدادهای هنری که در صربستان برگزار می‌شود نیز می‌تواند مفید و مؤثر و موجب رونق برنامه‌ها شود.

مدیر تئاتر درام یوگسلاوی در ادامه افزود: جشنواره‌های تحت پوشش تئاتر درام یوگسلاوی عمدتاً به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و در همین راستا ، مقرر است که در تابستان سال آتی با استفاده از فضای باز در حاشیه ساختمان بزرگ تئاتر درام یوگسلاوی نیز رویداد بزرگی برگزار شود که قطعاً فرصت بهینه‌ای برای حضور گروه‌های نمایشی ایرانی خواهد بود.

محمود شالویی؛ رایزن فرهنگی کشورمان هم با ارائه توضیحاتی درباره جایگاه تئاتر در هنر ایران و رشد چشمگیر این هنر این هنر در دو دهه اخیر، ظرفیت تعامل و همکاری دوجانبه را گسترده خواند و گفت: جشنواره‌های متعددی در حوزه تئاتر ایران برگزار می‌شود که مهمترین آنها جشنواره بین‌المللی فجر است.

شالویی افزود: جشنواره فجر امکان مناسبی برای حضور گروه‌های معتبر بین‌المللی و اجرای نمایش‌های قوی و مطرح است. بنابراین فرصت را برای مشارکت گروه‌های تئاتری صربستان در این رویداد مهم مغتنم می‌دانم و از هم‌اکنون درخواست دارم که برای حضور فعال در این جشنواره برنامه ریزی و پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.

Beograd-JDP-14-09-12-00411

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه گروه‌های تئاتری جوان در ایران را دارای استعدادی شگرف و فوق‌العاده دانست و گفت: تجربه اخیر شرکت یکی از این گروه‌ها در "فستیوال شکسپیر" که در تابستان سال گذشته در شهر "نووی‌ساد" صربستان برگزار شده بود به خوبی نشان داد که تئاتر ایران با حضور هنرمندان جوان هم می‌تواند عرصه‌های بین‌المللی را به سمت خود معطوف کند. شالویی یادآور شد: برای جشنواره تابستانی تئاتر درام یوگسلاوی گروه‌های متعددی از مجموعه‌های تئاتری ایران خصوصاً در سطح جوانان می‌توانند توانمندی‌های فراگیری را به نمایش بگذارند.

تئاتر درام یوگسلاوی مدرن‌ترین مجموعه هنرهای نمایشی در صربستان است که مستقیماً زیر نظر شهرداری بلگراد اداره می‌شود. این تئاتر در سال 1947 در فضای 7500 متر مربع بنیانگذاری شد که در سال 1998 طعمه حریق شد و در سال 2002 بازسازی شد و دوباره گشایش یافت و در سال 2012 به بنیاد تئاتر درام یوگسلاوی تبدیل شد. ساختمان مدرن و بزرگ این مجموعه دارای سه سالن مجزا و مجهز به آخرین فن‌آوری‌های پیشرفته روز است. بزرگ‌ترین سالن این مجموعه بیش از 655 صندلی برای تماشاچیان دارد. در ساخت این مجموعه با شکوه سعی شده است تا با تلفیقی از معماری‌های سنتی صرب و معاصر امروزی، نمایی از معماری یوگسلاوی به تصویر کشیده شود.

صربستان رایزن فرهنگی ایران تئاتر درام یوگسلاوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر