کد خبر: 358989 A

ایلنا: جواد لشگری از نوازندگان و آهنگسازان پیشکسوت موسیقی ایرانی صبح روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه دار فانی را وداع گفت.

به گزارش ایلنا؛ جواد لشگری از نوازندگان و آهنگسازان پیشکسوت موسیقی ایرانی؛ صبح روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه در سن ۹۳ سالگی در منزلش دار فانی را وداع گفت.

طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ماه پیکر این هنرمند از تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع می‌شود.

پیام تسلیت مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت برای درگذشت «جواد لشکری»

«سیدعباس عظیمی» مدیرعامل «موسسه هنرمندان پیشکسوت» به مناسبت درگذشت هنرمند و پیشکسوت موسیقی، آهنگساز آثار ماندگار و از اعضای این موسسه، استاد «جواد لشکری» پیام تسلیت صادر کرد که متن آن به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«إنا لله وإنا إلیه راجعون» جواد لشکری موسیقیدان مردمی و نوازنده چیره دست ویولون، هنرمندی که با آثارش خاطرات زیادی را برای نسل های مختلف بوجود آورد از میان ما رفت و جامعه هنر به ویژه موسیقی را اندوهگین ساخت.

موسسه هنرمندان پیشکسوت، با نهایت تاسف و تالم درگذشت این هنرمند بزرگ را به نمایندگی از سوی اعضا، مدیران و کارکنان خود به خانواده، دوستداران و هنردوستان تسلیت عرض می کند و از خداوند متعال براى ایشان علوّ درجات و مغفرت واسعه الهی مسألت مى‌ دارد. روحش شاد و یادش گرامی باد

جواد لشگری از هنرمندانی است که خدمات با ارزشی به موسیقی ایران کرد و آثاری که از وی به جا ماند نمایانگر استعداد او در ساختن آهنگ هایی در مایه‌های اصیل موسیقی ایرانی است.

او به سال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد و در جوانی برای فراگیری و نواختن ویلن به ترتیب نزد استاد ابوالحسن صبا و مهدی خالدی و پس از این دو نفر به کلاس  احمد فروتن راد رفت و ردیف‌های موسیقی ایرانی و چند کتاب خارجی را نزد او فرا گرفت.

مرحوم لشگری  ابتدا همکاری خود را با رادیو، در سال ۱۳۲۶ با نواختن آهنگی به نام فتنه که شعر آن از رهی معیری بود آغاز کرد و از سال ۱۳۲۸ رسماً در ارکسترهای مهدی خالدی، مرتضی محجوبی، ابراهیم منصوری و حسین یاحقی شرکت کرد. وی در سال ۱۳۳۲ به سرپرستی ارکستر بزرگ رادیو انتخاب شد و تا سال ۱۳۳۵ سرپرستی این ارکستر را به عهده داشت.

زنده یاد جواد لشگری جلد اول آثار خود را با شعر شعرای طراز اول به نام «صد آهنگ» به چاپ رسانیده و جلد دوم آن نغمه‌های «دل‌انگیز» نام دارد. وی در قالب چند آلبوم با نام‌های خوش آمدی، گل میخک و عشق گمشده، ترانه‌ها و تصانیف قدیمی بانضمام آثار جدید خود را با صدای علیرضا افتخاری منتشر کرد که جزو پرفروشترین آلبوم‌های موسیقی ایران محسوب می‌شدند.

تالار وحدت جواد لشکری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر