کد خبر: 361911 A

ایلنا: انیمیشن کوتاه «استریپی» به کارگردانی بابک و بهنود نکویی، در قالب برنامه «نمایش نمایش‌ها» The Animation Show of Shows طی هشت ماه در سینماهای آمریکا اکران شده و نمایش آن همچنان در آمریکا و سپس در برخی کشورهای اروپایی و آسیایی ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایلنا؛ این اولین بار است که یک انیمیشن کوتاه ایرانی فرصت اکران طولانی در کشورهای مختلف را بدست می‌آورد. «استریپی» به همراه 10 انیمیشن‌ دیگر از کشورهای استرالیا، فرانسه، ایرلند، آمریکا، روسیه و سوییس و چهار فیلم مستند که یکی از آنها درباره بابک و بهنود نکویی است، از هشت ماه پیش در قالب برنامه «نمایش‌ نمایش‌ها» در سینماهای آمریکا اکران شده و سال جدید میلادی در کشورهای آسیایی نیز اکران می‌شود.

برنامه «نمایش نمایش‌ها» که توسط کمپانی Acme film works برگزاری می‌شود، به معرفی نمایش بهترین انیمیشن‌های کوتاه تولید شده در سراسر جهان اختصاص دارد و ران دایموند بنیانگذار این کمپانی و داور و تهیه‌کننده انیمیشن، هرساله بهترین انیمیشن‌ها را انتخاب و در قالب برنامه «نمایش نمایش‌ها به انیمیشن‌سازان و علاقمندان به انیمیشن در سراسر جهان معرفی می‌کند.

امسال هفدهمین دوره از برنامه «نمایش نمایش‌ها» این فرصت فراهم شده که انیمیشن‌های این مجموعه در تعداد زیادی از سینماهای آمریکا و دیگر کشورها به نمایش درآید. اکران این مجموعه از سپتامبر 2015 در سینما «آرک لایت» هالیوود آغاز شد و این روزها در Gateway film center ادامه دارد.

از انیمیشن‌های این مجموعه علاوه بر «استریپی» می‌توان به «ما بدون کهکشان نمی‌توانیم زندگی کنیم» به کارگردانی کنستانتین برونزیت از روسیه و «جهان فردا» به کارگردانی دان هرتزفلد از آمریکا اشاره کرد که برای دریافت جایزه اسکار نامزد شدند.

«استریپی» براساس موسیقی کلاسیک «رقص‌ مجار شماره ۵»  اثر  یوهانس برامس (۱۸۹۷- ۱۸۳۳) ساخته شده و درباره کارگر یک کارخانه بزرگ است که تصمیم می‌گیرد در کار ملال آور راه راه کردن بسته‌های کارخانه خلاقیتی ایجاد کند. این انیمیشن که در استودیو گنبد کبود، با تکنیک دو بعدی در 3 دقیقه و 35 ثانیه ساخته شده، تاکنون در بیش از 30 جشنواره معتبر چون انسی فرانسه، انیماموندی برزیل، ایماجیناریا ایتالیا، اکسپوتونز آرژانتین، کلیک هلند و انیمست رومانی شرکت کرده و موفقیت‌هایی به دست آورده که از آن جمله می‌توان به عنوان بهترین متحرک‌سازی در جشن خانه سینمای ایران، منتخب CITIA در جشنواره انسی فرانسه به عنوان یک نمونه آموزشی برای کودکان فرانسوی و حضور در بخش پلی‌آف جشنواره انیموکته لهستان اشاره کرد.

همچنین این انیمیشن دیپلم افتخار نهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران را نیز به دست آورده و به عنوان منتخب  بخش خاورمیانه در جشنواره «راه سبز» لندن به نمایش درآمده است و برنده جایزه وزارت کار در جشنواره فیلم کوتاه تهران است. مجلات و منتقدان بین‌المللی نیز انیمیشن «استریپی» را معرفی و تحلیل کرده‌اند که از آن جمله می‌توان مجله لس‌آنجلس تایمز، لس آنجلس مگزین، سیاتل مگزین، ایت اند درینک فیلم و ورایتی را نام برد.

انیمیشن کوتاه «استریپی» بابک و بهنود نکویی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر