کد خبر: 361960 A

ایلنا: آیین رونمایی از کتاب چشمه صبح، آثار خوشنویسی ۴۳ هنرمند از غزل‌های محمدعلی بهمنی، همزمان با سالروز تولد این شاعر و غزل سرای معاصر با حضور علی مرادخانی و جمعی از هنرمندان حوزه شعر، ادبیات و خوشنویسی عصر روز جمعه ۲۷ فروردین در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزارشد.

به گزارش ایلنا؛ در مراسم رونمایی از کتاب چشمه صبح؛ فرامرز پالیزان؛ بیانیه خوشنویسان این اثر را قرائت کرد.

در بخشی از این بیانه آمده است: درسال ۱۳۹۲ پیشنهاد امیر جلیلوند ما را به فکر برد که سهم شاعران معاصر در خوشنویسی چیست؟ استاد بهمنی یکی از شاعرانی است که در شعر زبانی ساده و بی‌تکلف دارد و همچنین نوآوری در غزلسرایی. گرچه در سبک نیمایی و سپید آثاری دارند ولی در غزلسرایی مشهور هستند و این مجموعه نفیس به همت امیر جلیلوند بوجود آمده است.

 سیدعباس سجادی (مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های نیاوران) دیگر سخنران این برنامه در این مراسم گفت: شعرهای استاد بهمنی سهل است و ممتنع، وی یکی از ۵ غزلسرای مطرح پس از انقلاب است و یکی از تأثیرگذاران در این سبک. اما این سادگی را می‌توان درآثار سعدی نیز دید. ساده سخن گفتن مشکل است ولی هنر افرادی مثل استاد بهمنی این است که چیزهای پیچیده را ساده می‌نویسند. ساده‌نویسی، با بازی‌های زبانی رایج در شعر امروز بسیار سخت است. خود ساده نوشتن هنر بزرگی است، چنانکه این ساده نویسی باعث ابتذال در زبان نشود.

مدیرعامل بنیاد در ادامه اظهار داشت: وقتی ۴۳ نفر ازهنرمندان خوشنویس صاحب نام کشور تصمیم می‌گیرند شعر یک شاعر را بنگارند این مهر تاییدی است بر آثار خوشنویسانی که اشعار مولانا، سعدی، حافظ و بزرگان دیگر را می‌نگارند و نگارش آثار یک شاعر معاصر نشان می‌دهد که استاد بهمنی شخصیت بزرگ و تاثیرگذاری دارند.

جواد بختیاری (رئیس انجمن خوشنویسان ایران) دیگر سخنران این برنامه نیز گفت: قالب‌های جدیدی در شعر معاصر یافت می‌شود اما باید در این سبک قالب شکنی کرد و قراردادهای جدید را جایگزین نمود که استاد بهمنی چنین کرده است. ایشان ویژگی مشخصی دارند و از معدود شاعران و ادیبان معاصری هستند که شخصیتشان عین شعرشان هست و یا باید گفت آثارشان واگویه شخصیت ایشان است.

حسین آهی (شاعر و پژوهشگر حوزه ادبیات) نیز پس از قرائت ابیاتی در خصوص شخصیت بهمنی گفت: استاد بهمنی سکان هدایت شورای شعر را پذیرفتند و به عنوان یک شاهد باید بگویم ایشان طوری اشعار را در شورا می‌خوانند که شنونده از آن لذت می‌برد. نحوه خواندن شعر در شورا اهمیت زیادی دارد و روی قضاوت افراد تاثیرگذار است. اما ایشان به گونه‌ای شعر را قرائت می‌کنند که حق کسی ضایع نشود. بنده به طور به ممیزی اعتقاد ندارم و استاد بهمنی هم به جز اشعاری که همراه با توهین به اقوام باشد، تلاش می‌کنند سایر اشعار تایید شود و این موهبت بزرگی است.

یدالله کابلی خوانساری (خوشنویس) نیز در بخشی از این مراسم پیرامون کتاب «چشمه صبح» گفت: خانواده خوشنویسان از گذشته نقش عظیمی در هنر و شعر داشته و اصولا هنرمندان خوشنویس آثار ماندگاری را به تحریر در آورده‌اند. هنر خوشنویسی از دو هنر سرچشمه می‌گیرد، هنر آوازی و هنر شعر و معنی عشق ر به تصویر می‌کشد. هرچقدر شعر پربار‌تر باشد این هنر نیز پربار‌تر خواهد بود. خوشنویسان اغلب اهل شعر و هنر هستند و هیچ جدایی بین شعر و خوشنویسی نیست. یک اثر خوشنویسی همراه با مفاهیم تاثیرگذار است و همیشه خوشنویسان همراه با بزرگان شعر همراه هستند. خوشنویسان خود را موظف می‌دانند که از شاعران عصر خودشان حمایت کنند و آثاری را ارائه دهند.

علیرضا بدیع (شاعر و ترانه‌سرا که در آلبوم «ماه و ماهی» اشعارو غزلیاتش مورد توجه قرار گرفته) نیز با ذکر این مطلب که بهمنی یکی از تاثیرگذار‌ترین شخصیت‌های زندگی او بوده؛ خاطرنشان کرد: غزل ماه و ماهی را تحت تاثیر یکی از غزل‌های استاد بهمنی نوشتم: احساس تو کافی است چه متن و چه حواشی «کسانی بهتر از شاعرانی چون محمد علی بهمنی را در این روزگار معاصر نمی‌بینیم. باید قدر بودنشان را بدانیم و از حضور آن‌ها ‌‌نهایت استفاده را ببریم.

محمدعلی بهمنی در بخش پایانی ضمن قدردانی از کلیه میهمانان و خصوصا سخنرانان اظهار داشت: من بدخط‌ترین شاعر جهان هستم ولی می‌بینم که خوشنویسان اشعار من را به زیبایی نوشته‌اند و چقدر شرمنده هستم که نتوانستم خوشنویس شوم. با این وجود از همه عوامل و همراهانی که در آماده‌سازی و انتشار این کتاب تلاش کردند خصوصا از امیر جلیلوند تشکر می‌کنم.

در این برنامه، لوح یادبود و تابلوفرش نفیس منقش به تصویر استاد بهمنی از سوی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران به وی اهدا شد و با حضور علی مرادخانی از کتاب» چشمه صبح «رونمایی شد.

کتاب «چشمه صبح» به اهتمام انتشارات میردشتی به صورت نفیس در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

محمدعلی بهمنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر