کد خبر: 362040 A

ایلنا: آیین رونمایی از کتاب سخنگوی گلستان سعدی، عصر روز چهارشنبه (۲۵ فروردین ماه) در تالار فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ در بخش نخست این مراسم؛ گروه موسیقی سلوک در دستگاه نوا ۶ قطعه نواختند که سه قطعه آن روی اشعار سعدی ساخته شده بود. اجرای این گروه که ۱۱ نوازنده و همخوان را شامل می‌شد، با استقبال حاضران در تالار مواجه شد

سپس فاطمه محمدی (مدیر موسسه نوین کتاب گویا) درباره تولید کتاب سخنگوی گلستان سعدی گفت: مراحل مختلف ضبط این اثر با دقت نظر بسیار بالایی طی شده و در هر مرحله، از نظرات کار‌شناسان آن بخش بهره گرفته شده است تا نتیجه کار، اثری در خور و ماندگار باشد. در انتخاب نسخه مناسب برای روایت، با اساتید ادبیات مشورت شد؛ و برای انتخاب گویندگانی که بتوانند از عهده خوانش درست این اثر سترگ برآیند، ساخت موسیقی مناسب، ضبط و صدابرداری و سایر موارد، همواره تلاش بر این بود که بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

وی درباره تولید کتاب گویا و تجربه ده ساله این موسسه نیز گفت: در طول ده سالی که موسسه نوین کتاب گویا در زمینه تولید و انتشار کتاب گویا فعالیت دارد، هیچ نهاد و مرجعی برای سنجش و ارزشگذاری برای کتابهای گویای تولید شده وجود نداشته و هنوز هم وجود ندارد که اگر وجود داشت، قطعا آثار منتشر شده در این موسسه، به لحاظ کیفیت تولید از جهات مختلف، از بر‌ترین‌ها می‌بود.

در ادامه؛ میرجلال الدین کزازی از فرهنگ دیرینه ایران سخن گفت و از زبان پارسی به عنوان گرانمایه‌ترین هدیه به جهان یاد کرد.

وی سعدی را در کنار فردوسی از بنیانگذاران زبان پارسی در ایران نو خواند و هر ایرانی را وام دار آن‌ها دانست.

کزازی همچنین گرانمایه‌ترین اندرزنامه را بوستان و بهترین نمونه نثر آهنگین را نیز «گلستان» خواند.

او کتاب گویا را گام مهمی دانست برای دنیای امروز که مردم کمتر فرصت مطالعه دارند و از پدیدآورندگان این اثر تشکر کرد که اثری با کمترین نقص تولید کرده‌اند.

یحیی یثربی دیگر سخنران این مراسم از منظر ادبیات عرفانی و فلسفه به ادبیات ایران پرداخت و به عدم توجه و از دست دادن مسائل اجتماعی و زندگی در ادبیات امروز اشاره کرد و گفت: سعدی مسائل و مشکلات زندگی را دیده و چندان در عالم دیگر نبوده است. در پایان سخنانش وی کتاب گویا را با فرهنگ شنیداری ما سازگار دانست و آن را برآمده از فرهنگ قصه گویی ایرانیان قلم داد کرد.

محمدحسین معصوم (مدیر پژوهش بنیاد سعدی) نیز از اقدامات و وظایف بنیاد سعدی سخن گفت و گلستان را محصول ارزشمندی دانست که می‌تواند در خارج از کشور هم برای دوستداران ادبیات فارسی مفید باشد.

سپس مهدی زارع آهنگساز این اثر و راویان آن الهام نامی و احسان چریکی حاضران را به شنیدن قطعاتی از این کتاب دعوت کردند. در این بخش سه حکایت از سعدی روایت و اجرا شد به همراه یک قطعه بی‌کلام و نیز قطعه دیگری با شعر مولانا که پایان بخش این قسمت بود که با تشویق شدید حاضران در تالار همراه شد.

در پایان یحیی یثربی و مصطفی رحماندوست با اهدای لوح‌ سپاس از پدیدآورندگان و دست‌اندرکاران تولید گلستان سعدی، منوچهر عبدالهی، علی اکبر خادم، سعید عامریان، مهدی شیرازیان، ژیلا تقوی، حسین واحدی، امیر متولی، کیانا طلائی، زهرا فرهنگی، فاطمه رضایی، مرتضی موسوی، مهدی زارع، الهام نامی و احسان چریکی تقدیر کردند.

کتاب سخنگوی گلستان سعدی شامل نسخه کامل گلستان، یعنی دیباچه و هشت باب آن است و مدت زمانی حدود ۶۰۰ دقیقه دارد. روایت حکایت‌ها با صدای احسان چریکی است و خوانش اشعار گلستان را هم الهام نامی برعهده داشته است. ضمن آنکه طنین آواز و تصنیف خوانی مهدی شیرازیان را هم می‌توان در جای جای آن شنید.

موسسه نوین کتاب گویا کتاب سخنگوی گلستان سعدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر