کد خبر: 363014 A

برنامه‌های مدیریت جدید مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اعلام شد:

ایلنا: مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اهداف و برنامه‌های خود در این مرکز، گفت: یکی از برنامه‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری که همواره مشتاق اجرایش بوده‌ایم اما تاکنون محقق نشده، راه‌اندازی دفتر نمایش بچه‌های مسجد است.

کوروش زارعی که در روزهای گذشته به‌عنوان مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منصوب شد، در گفتگو با خبرنگار ایلنا افزود: دفتر بچه‌های مسجد قرار است استعدادهای جوانی که جایی ندارند اما علاقه‌مند به فعالیت در نمایش آیینی هستند را جذب کند و با ایجاد بستر فعالیت، شرایط کشف استعدادهایشان را فراهم کند تا در آینده برآیند فعالیت‌های حوزه هنری باشند.

زارعی با اشاره به اینکه دفتر بچه‌های مسجد تنها مختص تهران نخواهد بود و در تمام کشور اجرایی می‌شود، تصریح کرد: در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، باید به راه‌اندازی دفتر بچه‌های مسجد و اهداف آن، به عنوان حرکتی ملی نگاه کنیم.

او با اشاره به دغدغه همیشگی خود مبنی بر راه‌اندازی یک تئاتر مردمی، گفت: همه، اعم از هنرمندان و مدیران معتقدند که تئاتر کمی از مردم عام فاصله گرفته است؛ قشر روشنفکران، فرهیختگان و دانشجویان اغلب به تماشای تئاتر می‌روند و با آن دمخور هستند.

این کارگردان و بازیگر تئاتر ادامه داد: این ارتباط با تئاتر برای مردم عام اتفاق نیفتاده و دلیلش این است که جنس کاری که هنرمندان تئاتر تولید و ارائه می‌کنند قابلیت برقراری ارتباط با مردم را ندارد؛ پس باید نگاه ما این باشد که در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری یک پایگاه تئاتر مردمی برقرار کرده و با مخاطب عام مرتبط شویم.

زارعی با بیان اینکه او این دغدغه را همواره و هنگام کارگردانی هم داشته است، گفت: معتقدم اگر تئاتری فاخر هم باشد اما نتواند مخاطب را به سالن تئاتر بکشاند، فاقد ارزش است.

او با تاکید بر اینکه هدف اصلی دوره جدید فعالیت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با مدیریت او، توسعه تئاتری است که بتواند با توده مردم ارتباط برقرار کند، گفت: معتقدم دفتر بچه‌های مسجد همان نهادی است که می‌تواند نمایش را به درون جامعه و مردم عام برده و مخاطبان تئاتر را افزایش دهد؛ تئاتر، هنری فرهنگی و انسان‌ساز است که می‌تواند سطح آگاهی مردم را بالا ببرد و از این نظر اهمیت بسیاری دارد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با تاکید بر اینکه امسال را تنها به برنامه‌ریزی و نهادینه کردن اهداف و برنامه‌های جدید اختصاص می‌دهیم، گفت: بنا دارم برای تحقق تئاتر مردمی، سراغ جوانان مستعد بروم؛ یعنی دانشجویان نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی که فعال و موفق و علاقه‌مند هستند.

زارعی تاکید کرد: برای گسترش تئاتر مردمی و آیینی سراغ کارگردان‌های خاص یا فعالان قدیمی این حوزه نمی‌روم.

او تصریح کرد: قصد دارم این فضا را در اختیار جوانان قرار دهم تا در راستای اهداف و چشم‌انداز مشخص حوزه هنری حرکت کنند؛ می‌خواهم مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به جوان‌ها بهای بیشتری بدهد تا با تربیت یک نسل جدید از هنرمندان تئاتر، فضای کاری آینده هنر تئاتر ایران را جوانانی خوش‌فکر تشکیل دهند.

کوروش زارعی نمایش آیینی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری دفتر بچه‌های مسجد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر