کد خبر: 363545 A

ایلنا: گالری‌ها، فرهنگسراها و مراکز هنری در اولین هفته اردیبهشت‌ماه میزبان آثار هنری در ابعاد و سبک‌های مختلفی هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گالری‌ها - مراکز هنری و فرهنگسراهای تهران با برپایی نمایشگاه‌های متنوع از هنرهای تجسمی میزبان علاقه‌مندان به هنر در اولین هفته از اردیبهشت ماه هستند.

گالری ترانه باران

مهرناز قربانپور آثار خوشنویسی خط نسخ خود را در گالری ترانه باران به معرض نمایش می‌گذارد.

این نمایشگاه که از جمعه 27 فروردین آغاز شده تا 5 اردیبهشت ادامه دارد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این آثار  از ساعت 15 الی 19 به آدرس خیابان شریعتی،پل رومی،خیابان شریفی منش،نبش کوچه لادن پلاک27،واحد2 مراجعه کنند.  

گالری هما

زنان هنرمند در حوزه‌ی کالیگرافی و به خصوص در خط نقاشی جایگاه چندان مشخصی ندارند، اما در این میان عذرا عقیقی بخشایشی نه تنها در ایران که در کشورهای اسلامی به عنوان چهره‌ای شاخص در خط نقاشی اسلامی شناخته می‌شود و آثار خط غبار او از اعتباری بین المللی برخوردار است. آثار خط نقاشی او در موزه‌هایی چون بریتیش میوزیم بریتانیا، موزه اسلامی قطر، موزه ملی مالزی، موزه عربستان سعودی و مجموعه‌های مهم خصوصی در اروپا و آسیا نگهداری می‌شوند.

مجموعه حاضر طی یک سال و نیم گذشته در آتلیه هنرمند شکل گرفته‌اند و علاقه‌مندان می‌توانند از 28 فروردین تا 7 اردیبهشت ساعت 17 تا 20 از این آثار در گالری هما واقع در خیابان کریم خان ـ خیابان سنایی ـ کوچه چهارم غربی ـ پلاک 8 ـ واحد 1 بازدید کنند.

خانه کاریکاتور ایران

خانه کاریکاتور از دوم تا هفتم اردیبهشت‌ماه شاهد برپایی نمایشگاه انفرادی از آثار کارتون‌ حمیدرضا مسیبی است. او تاکنون بیش از 20 جایزه داخلی و پنج جایزه بین‌المللی از مسابقات و جشنواره‌های کارتون کسب کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به جایزه‌ی اول سی‌ونهمین دوره مسابقه بین‌المللی World Gallery of Cartoons کشور مقدونیه در بخش کمیک‌استریپ در سال 2011 و همچنین جایزه‌ی اول دومین دوره مسابقه بین‌المللی تورهان سلجوق ترکیه در سال 2012 اشاره کرد.

مسیبی از سال 1380 مدرس خانه کاریکاتور ایران بوده و بیش از 17 سال است که به‌طور حرفه‌ای با مطبوعات و خبرگزاری‌ها به عنوان کارتونیست همکاری می‌کند.

علاقه‌مندان برای دیدن این نمایشگاه می‌توانند از ساعت 9 تا 17 به نشانی تهران، خیابان شریعتی، تقاطع همت، خیابان گل‌نبی غربی، بعد از میدان شهید احمدی روشن (کتابی)، شماره 44 مراجعه کنند.

گالری دنا

نمایشگاه عکاسی «91سالگی پدرم» شامل عکس‌هایی از فرشاد عسگری‌کیا در گالری دنا افتتاح شده است.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از 27 فروردین تا 6 اردیبهشت هر روز از ساعت 16 تا 20 به گالری «دنا» به آدرس، میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهارراه طالقانی، کوچه سوسن، پلاک4 مراجعه کنند.

نگارخانه شهر آوا «موزه موسیقی»

بیژن بیژنی آثار"سیاه مشق – چلیپا- خط نستعلیق- شکسته نستعلیق و خط نقاشی" خود را در نگارخانه شهر آوا «موزه موسیقی» در معرض نمایش قرارداده است. همچنین آثار موسیقیای بیژن بیژنی با آهنگسازان برجسته و پرآوازه‌ی کشورمان به همراه چاپ دوم کتاب "نای و نی" با مقدمه استادان فرهنگ و هنر ایران زمین با چاپ بسیار نفیس در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

دوستداران هنر خوشنویسی می‌توانند همه روزه از سوم اردیبهشت ماه به مدت دو هفته، از ساعت 10 صبح الی 8 بعدازظهر برای بازدید به نشانی : میدان تجریش- خیابان شهید دربندی ( مقصود بیک سابق) – کوچه‌ی موزه - موزه موسیقی مراجعه کنند.

گالری آران

«کتابخانه رادیو اکتیو» عنوان نمایشگاهی از نقاشی‎های کامیار کفایی در گالری آران است. او در این مجموعه با شیوه‎ مشترک موضوعات مختلفی را روی بوم آورده است با این حال مجموعه نقاشی این هنرمند جوان را می‌توان نگاهی نقادانه به گذشته و حال جامعه ایرانی دانست. او در نقاشی‎هایش با ارائه یک صحنه‌پردازی وسیع و پر جزییات، بیان طنزپردازنه در فرم و موضوع و شیوه روایت‎گرانه که می‏‌تواند از نقاشی سنتی ایران نشات گرفته باشد موضوعاتی را بیان می‌کند که هر روز با آنها مواجه و درگیر بوده است.

به این ترتیب هریک از نقاشی‎های این نمایشگاه می‎تواند یکی از کتاب‌های این "کتابخانه رادیو اکتیو" باشد.

نمایشگاه «کتابخانه رادیو اکتیو» در 27 فروردین افتتاح شد و تا 5 اردیبهشت در گالری آران به آدرس، خیابان کریم خان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه دی، پلاک 12 میزبان علاقه‌مندان است.

 گالری آیریک

محمدرضا افشاری آثار نقاشی‌خط خود را در نمایشگاه انفرادی به معرض نمایش می‌گذارد.

این نمایشگاه روز جمعه 3 اردیبهشت از ساعت 17 تا 21 افتتاح می‌شود.

علاقه‌مندان به هنر نقاشی‌خط می‌توانند تا پایان اردیبهشت هر روز صبح از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و بعد از ظهر ۱۶ تا ۲۰ به آدرس٬ اتوبان ستاری، بلوار فردوس شرقی، نبش خیابان وفا آذر جنوبی، آیریک سنتر، طبقه سوم واحد ۱۰۲ مراجعه کنند.

نگارخانه لاله

نمایشگاه آثار منتخب سومین سالانه تبادل چاپ دستی(کارت پستال) روز جمعه ۳ اردیبهشت ماه در نگارخانه لاله گشایش می‌یابد.

بسترسازی برای  تبادل تجربیات هنرمندان با یکدیگر، بازخوانی ارزش‌ها زیبایی‌شناسی و قابلیت‌های چاپ دستی و اهدای آثار بین هنرمندان عرصه تجسمی از مهمترین اهداف این رویداد است که دو دوره پیشین آن با استقبال و توجه هنرمندان زیادی همراه بود.

آثار ارائه شده با تکنیک‌هایی همچون: کالکوگرافی (حکاکی روی فلز)، زیلوگرافی(حکاکی روی چوب و لینولئوم)، لیتوگرافی، سریگرافی(سیلک اسکرین) و کولاگرافی خلق شده‌اند.

نمایشگاه آثار منتخب سومین سالانه روز جمعه ۳ اردیبهشت ساعت ۱۶ گشایش می‌یابد و تا ۲۲ اردیبهشت ‌در نگارخانه لاله به آدرس، خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله، جنب هتل لاله ادامه خواهد داشت.

گالری زیرپله

رویدادِ عکاسیِ مهدی پارسی با عنوان «عکس فووووری» از روز جمعه ۲۷ فروردین ماه ۹۵ در گالری زیرپله گشایش یافته است.

مخاطب در این رویداد صرفا تماشاچی نیست. در واقع، او «تجربه‌ای عکاسانه» را پشت سر می‌گذارد و با اتصال به یکی از بدوی‌ترین روش‌های عکاسی و با یکی از رایج‌ترین آداب خودشیفتگی، امکان خلق تصویر را فراهم می‌کند.

علاقه‌مندان می‌توانند تا سوم اردیبهشت ماه هر روز از ساعت 18 تا 20 به گالری زیرپله واقع در خیابان ایرانشهر، خیابان کلانتری، پلاک 47، آپ‌آرت‌مان مراجعه کنند.

گالری شکوه

«بانوی آهنی» از مجموعه‌ی «نگهبان چشمه« عنوان نمایشگاه انفرادی نوشین زرنانی است که در قالب  نقاشی، چیدمان و ویدئوآرت در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

این نمایشگاه از 27 فروردین آغاز تا 7 اردیبهشت، از ساعت 17 تا 21 در گالری شکوه به آدرس، فرمانیه، بلوار اندرزگو، کوچه سلیمی(شمالی)، کوچه امیرنوری، شماره 19 میزبان علاقه‌مندان است.

نگارخانه آتشزاد

جمالپور در توضیح مختصر از کارهایش می‌گوید: این سری از آثارم را براساس سمبول‌های ایران (در فرش و گلیم، در معماری و در تذهیب و تشعیر) و نور و هاله‌های آن ساخته‌ام.

 نور، سمبول میترائیسم است و پیش از زرتشت، ایرانی‌ها خدایی را از سرشت نور بعنوان رب النوع اصلی یا ایزد مهر پرستش می‌کردند ، که بعدها میترا نام گرفت. میترا تبدیل به مهر شد، که باز هم خدای خورشید و نور به شمار می‌آمد . بدیهی است که هیچ حقیقتی در عالم، آشکارتر و هویداتر از نور نیست؛ من هم با استناد به این خلاصه، آثارم را براساس شعاع‌های نور و سمبول‌های هنر ایرانی، ساخته‌ام. شیوه‌ای جدید در نقاشی امروز ، با بهره‌گیری از نمادهای مختلف ایرانی و کنار هم قرار دادن سنت و مدرنیته.

نمایشگاه «نور،‌نقش، بی‌کرانگی» در نگارخانه آتشزاد از روز جمعه 27 فروردین تا روز دوشنبه 6 اردیبهشت از ساعت 16 تا 20  در معرض دید علاقه‌‌مندان قراردارد.

گالری زیرزمین دستان

فریدون آو از تأثیرگذاران هنر معاصر ایران است و فعالیت‌های او در این حوزه وجوه مختلفی داشته‌اند. آثار او در ده‌ها نمایشگاه انفرادی و صدها نمایشگاه گروهی به نمایش درآمده‌ و توسط مراکز هنری و موزه‌هایی از قبیل موزه‌ی بریتانیا در لندن، موزه‌ی متروپولیتن در نیویورک، و مرکز ژرژ پومپیدو در پاریس، خریداری شده‌اند.

در «دسته‌گل»، آو با رویکردی جدید به نقش‌برجسته، نقاشی‌هایی سه‌بعدی خلق کرده است. لایه‌های مختلف روی هم انباشته شده‌اند تا دسته‌گل‌هایی به‌شکل «مجسمه‌های کاغذی» ایجاد کنند. «یادگاری»های آو، ره‌آوردهایی از چهار دهه فعالیت هنری او هستند. این آثار آرزوی او را برای سال جدید تشکیل می‌دهند، «هرکس اثری از من می‌خواهد، بتواند یکی داشته باشد.»

علاقمه‌مندان به هنر نقاشی می‌توانند از این آثار در گالری زیرزمین تا 4اردیبهشت ماه از ساعت 16 تا 20 بازدید کنند.

گالری راه ابریشم

آیا هر تصویرى که از واقعه‌اى در گذشته نشان داده مى‌شود، ارزش استناد دارد؟ و آیا با دیدن تنها یک سند دست‌کارى شده، نباید در تمام روایت‌های یک ماجرا دوباره با تردید نگریست؟

محسن زارع؛ تصاویر مستند روایت‌کننده‌ى جنگ را از هر جا که بتواند جمع‌آورى و مدت‌ها در آنها به عنوان اشیایى آشنا فکر مى‌کند و مى‌کوشد بیرون از رنگ و فرم و ترکیب، آنها را ببیند و سپس تغییرات خودش را بر آنها اعمال مى‌کند. در آثارش عکس را از مستند بودن تُهى و قسمتى از امکان به یادآوردن، استناد و استفاده از آن جنگ را پاک مى‌ کند.

نمایشگاه حاضر، شامل گزیده اى از دو مجموعه کارهاى این هنرمند است. «اسناد منازعه» را تا 6 اردیبهشت از ساعت 4 تا ۸ در گالری راه ابریشم ببینید.

گالری هور

عربعلی شروه بعد از پایان دانشکده، بدون تکیه به آموزش‌های دانشگاه و دور از آتلیه، به طبیعت پناه برد و آن را با تکنیک های گوناگون به تصویر کشید…

او معتقد است؛ در آتلیه هوا و نور ثابت است، اما در بیرون با دنیای متغیر نور و رنگ و هوا درگیرمی‌شد. در ضمن، چیزهایی مثل انواع سنگ، جنبش آب و حرکت برگ درختان را تجربه می‌کرد. گاهی متحیر می‌ماند که چه طور این همه حرکت را به تصویربکشد...

شروه می‌گوید: بالاخره راه ورود به طبیعت را پیدا کرد و سعی می‌کردم هرچه را به‌نظرم می‌آید، به تصویر بکشم و اثری رئالیستی ارائه بدهم، ولی احساس و حالتی که القاشده هم موثر بوده و آثار را از رئالیسم صِرف کمی دور کرده است.

نمایشگاه «نگاهی به مناظـر عربعــلی شــروه» تا 19 اردیبهشت همه روزه‌ بغیر از شنبه‌ها از ساعت 15 تا 20 در گالری هور واقع در خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی شمالی، کوچه نعیمی، شماره 12 میزبان علاقمندان است.

گالری آتبین

امیرحسین شجاعی در توضیح نمایشگاهش با عنوان «دور» می‌گوید: «تلاش کردم مجموعه‌ای را عکاسی کنم که صرفا" طنین و آهنگی در خود داشته باشد نه اینکه مدام تلاش کند از چیزی پرده بردارد و یا استدالی را پیش روی مخاطب قرار دهد.

همچون آثاری که سطح عینی آنها آنچنان وحدت یافته و بی منفذ ، نیروی محرک آنها چنان سریع و خطاب آنها چنان مستقیم است که اثر صرفا" میتواند همان که هست باشد.»

نمایشگاه «دور» تا 7 اردیبهشت در گالری آبتین به آدرس؛ تقاطع پارک وی - خیابان ولیعصر - کوچه خاکزاد - شماره ۴۲ - گالری آتبین میزبان علاقه‌مندان است.

گالری اثر

یازدهمین نمایشگاه انفرادی رکسانا منوچهری با عنوان «از سرزمین طلا» در گالری اثر به نمایش درآمده است. رکسانا منوچهری سعی کرده نقشه تازه‌ای در قالب یک پروژه هنری از نظام قدرت جهانی در قرن نوزدهم تهیه کند.

این یازدهمین نمایشگاه انفرادی رکسانا منوچهری است. وی پیش‌از این در آرت فرهای متعدد آرت کانتکست نیویورک، آرت دبی، آرت سیپا و کیاف سئول حضور و در ۱۳ نمایشگاه گروهی در انگلستان، اسپانیا، فنلاند، کره جنوبی، ایرلند جنوبی شرکت داشته است.

بازدید از این نمایشگاه تا ۱۷ اردیبهشت همه‌روزه به‌جز شنبه‌ها از ساعت ۱۱ تا ۲۰ در گالری اثر واقع در خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبروی خانه هنرمندان، شماره ۱۶ ادامه دارد.

گالری‌های تهران گشتی در گالری‌های تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر