کد خبر: 363613 A

ایلنا: یادنامۀ عباس سحاب؛ استاد جغرافیا و کارتوگرافی معاصر و پدر کارتوگرافی ایران باعنوان «هشتاد سال کارتوگرافی سحاب» منتشر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛‌ موسسۀ جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب در هشتادمین سال فعالیت خود، درنظر دارد به مناسبت بزرگداشت عباس سحاب؛ کتابی را به نام «۸۰ سال کارتوگرافی سحاب» فراهم و در شهریورماه ۱۳۹۵ چاپ و منتشر کند.

این موسسه از علاقمندان خواسته مقالات و آثار خود را جهت درج در این یادنامه تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۵ به نشانی این موسسه ارسال کنند.

در متن فراخوان منتشر شده چنین آمده است:

عباس سحاب در سال 1300 در روستای فم از توابع شهرستان تفرش دیده به جهان گشود. وی در کنار پدری عالم و آگاه به علوم زمان خود بویژه ادبیات و تاریخ و جغرافیا رشد و پرورش یافت. سال‌های بعد وی به منظور تحصیل در مدرسه‌های تهران به همراه پدرش به پایتخت رفت و تحصیلات دانشگاهی خویش ار در رشته هنرهای زیبا به پایان رساند. عباس سحاب، بنیانگذار نقشه نگاری نوین ایران، با خلق صدها اطلس و نقشه‌ جغرافیایی صاحب سبکی نوین در جهان شد و راهی نو را به رو جغرافیا گشود. وی از بزرگان علم این مرز و بوم در طول دوران فعالیتش در فضای دانش جغرافیا در سال 1315 با همکاری استاد ابوالقاسم سحاب موفق به تأسیس نخستین موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی (نقشه‌نگاری) ایران شد و طراح نخستین نقشه توریستی شهر تهران به خط لاتین، بیشتر زمان خود را برای ترسیم، تولید، تکثیر و چاپ نقشه و رواج کاربرد آن در جامعه سپری کرد. افزون بر تهیه و ترسیم نقشه‌های شهرها و استان‌های ایران، وی موفق به طراحی نقشه کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکیه، قبرس، عراق، عربستان، کویت و خاورمیانه شد.

استاد عباس سحاب با پشتکار و همت والایش در سال 1339 نخستین نمایشگاه جغرافیایی را در دانشسرای تهران برگزار کرد و به دنباله آن برای آشنایی مردم با دانش  جغرافیا دو نمایشگاه جغرافیایی در آبادان و اصفهان و دو نمایشگاه بین‌المللی جغرافیا در دانشگاه تهران و دانشگاه ملی (شهید بهشتی) تشکیل داد.

افزون بر آثار جغرافیایی، این استاد بزرگ با حمایت یونسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، موفق به تهیه و تألیف «اطلس 14 قرن هنر اسلامی» به 2 زبان فارسی و انگلیسی در 20 جلد شد که تنها جلد  دوم آن به نام «هنر خوشنویسی» چاپ و منتشر شده است.

استاد عباس سحاب از آخرین بازماندگان نسل نقشه‌نگاران قدیمی و صاحب سبک در جهان به‌شمار می‌رود که نخستین اطلس جغرافیا و نخستین دوره نقشه‌های آموزشی برای مدرسه‌های کشور و در سال 1334 با همکاری موسسه کلمبوس آلمان توانست نخستین کره جغرافیایی را به خط و زبان فارسی تهیه کند.

استاد سحاب برای تهیه نقشه‌های مناطق گوناگون ایران به بیش از سی هزار شهر و روستا سفر کرد و علاوه بر تهیه و ترسیم نقشه‌های منطقه‌ای ایران، نقشه‌های موضوعی ایران، تالیف اطلس‌های جغرافیایی، تاریخی، کتاب‌های راهنما و مرجع، در جهت اثبات حقانیت ایران درباره نام خلیج فارس اطلس نقشه‌های جغرافیایی و اسناد تاریخ خلیج فارس را در 3 مجلد گردآوری و منتشر کرد. همچنین وی موفق به طراحی، چاپ و انتشار نقشه‌های تاریخی ایران در دوره‌های گوناگون از سلسله هخامنشیان تا زندیه شد.

پدر کارتوگرافی نوین ایران از اعضای فعال انجمن جغرافیایی ایران و اتحادیه جهانی کارتوگرافی (I.C.A) بود که در بیشتر همایش‌های جهانی شرکت می‌کرد و با شخصیت‌های مطرح جهان در دانش کارتوگرافی و علم جغرافیا به گفتگو می‌پرداخت و اینگونه دانش خویش را پربارتر از پیش می‌ساخت. افزون بر آن در حاشیه کنگره‌ها و کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی به برگزاری نمایشگاه‌های جغرافیایی در جهت معرفی و آشنایی بیشتر با دانش جغرافیا و کارتوگرافی ایران اقدام می‌نمود.

موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در حقیقت بزرگترین یادگار استاد عباس سحاب به عنوان نخستین موسسه جغرافیایی بخش خصوصی در خاورمیانه می‌باشد. پس از خاموشی استاد، این نهاد فرهنگی، توسط فرزند ارشد وی محمدرضا سحاب با همکاری همسر و فرزندانش که نسل چهارم این خاندان می‌باشند اداره می‌شود و علیرغم سختی‌ها و مسائل و مشکلات مالی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

یادگار دیگر استاد مجموعه ارزشمند «کتابخانه جغرافیایی سحاب» است که با گردآوری منابع فراوان از سراسر جهان در راه پربارتر کردن آن کوشید. این کتابخانه تخصصی دارای چندین هزار جلد کتاب و نشریات ادواری در زمینه جغرافیا و نیز بیش از 170 هزار قطعه نقشه از ایران و جهان است. پس از خاموشی استاد، علیرغم کمبود جا و فضای لازم، با تلاش مدیر و کارکنان موسسه همواره اطلس‌ها، نقشه‌ها و دیگر منابع جدید از سراسر جهان تهیه و به این کتابخانه تخصصی اضافه می‌شود.

استاد عباس سحاب از بزرگان علم ایران زمین به‌شمار می‌رود که با تلاش و کوشش فراوانش خدمت‌های بزرگی برای این سرزمین کهن انجام داد و اینگونه نامی آشنا در عرصه دانش جغرافیا شد. اویی که خالق اثرهایی جاودان و پدری دلسوز برای جغرافیا بود، با پشتکار والایش یاد و خاطره خویش را در تاریخ این مرز و بوم جاودان و مانا ساخت.

چهاردهم فروزدین 1379 هجری خورشیدی انسانی چشم از این دنیای خاکی فرو بست که با تلاش خستگی‌ناپذیر خویش راهگشای راهی نو در علم جغرافی ایران زمین شد. او عباس سحاب بنیانگذار دانش نقشه نگاری نوین بود که با پشتکار و خلاقیت بی‌نظیرش توانست از نام‌آوران بزرگ ایران در این عرصه شود.

موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در هشتادمین سال فعالیت خود، در نظر دارد به مناسبت بزرگداشت این عالم جغرافیایی ایران، یادنامه ایشان را فراهم و در شهریورماه 1395 چاپ و منتشر نماید. از این‌روی خواهشمند است مقالات و آثار خود را جهت درج در این یادنامه تا پایان خردادماه 1395 به نشانی زیر ارسال فرمایید.

نشانی: موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب، تهران – خیابان سمیه (بین بهار و شریعتی) شماره 30

تلفن: 77535907 – 77535670(021)

فکس: 77535876 (021)

پست الکترونیکی: sahabmap2@gmail.com

یادنامه عباس سحاب هشتاد سال کارتوگرافی سحاب موسسۀ جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر