کد خبر: 363697 A

ایلنا: محمود کلاری در کارگاه آموزشی خود در جشنواره جهانی فیلم فجر خاطره‌ای گفته نشده از کاوه گلستان را تعریف کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ محمود کلاری (فیلمبردار سینمای ایران) پنجشنبه (2 اردیبهشت) بعد از نمایش مجموعه‌ای از عکس‌هایش برای اولین بار گفت: با توجه به شرایط کنونی و روزگاری که ما در آن به کسب تجربه می‌پرداختیم، تصور می‌کنم فاصله من با شما بسیار کوتاه است اما در این فاصله راهی بسیار سخت و پر فراز و نشیب وجود دارد.

وی ادامه داد: این روز‌ها جوانان به راحتی با تلفن همراه‌شان می‌توانند تصویرسازی کنند و به عکاسی و فیلمبرداری بپردازند درحالیکه در دوره کودکی و جوانی ما ارتباط‌مان با جهان به تلویزیونی در قهوه‌خانه خیابان ری محدود می‌شد که به بهانه خوردن چای، تلویزیون هم تماشا می‌کردیم و فیلم‌هایی که در سینما رامسر با پرداخت یک تومان به تماشا می‌نشستیم، جهان تصویری ما به این اندازه محدود بود و برخوردی با این عرصه نداشتیم، از این رو به نظر من؛ ورود شما به سینمای حرفه‌ای نسبت به دوره ما بسیار راحت‌تر است.

کلاری افزود: نکته‌ای که همواره بر آن تاکید دارم عکاسی است. بار‌ها به هنرجویان و جوانانی که قصد ورود به سینمای حرفه‌ای را دارند؛ یادآوری کرده‌ام که برای دوره‌ای عکاسی را به صورت حرفه‌ای دنبال کنند. هیچ چیز نمی‌تواند برای ورود به سینما مانند عکاسی موثر باشد. از این رو به عکاسی به عنوان پروژه نگاه کنید.

فیلمبردار فیلم جدایی نادر از سیمین افزود: در این مسیر، بخشی از ذهن شما فعال می‌شود و ذهنتان برای تبدیل تصاویر زنده سه بعدی به تصاویر مجازی دو بعدی تربیت می‌شود. این تقویت ذهن بدون تمرین به سختی به دست می‌آید. بنابراین براساس ایده به سمت عکاسی بروید، با این کار دستاوردی فرا‌تر از نکات فنی را به دست می‌آورید.

وی با اشاره به تقویت اندیشه بصری از طریق عکاسی گفت: اولین سری عکس‌هایم را وقتی برای برپایی نمایشگاه به کاوه گلستان نشان دادم؛ رو به من کرد و گفت؛ چقدر تنهایی آدم‌ها نظرت را جلب کرده است. درحالیکه خودم متوجه این موضوع نشده بودم. پس از گذشت تجربه‌های بسیار به این نکته رسیدم که گاهی روی موضوعی کار می‌کنید که خودتان موضوع را نمی‌شناسید بلکه آن موضوع شما را به سمت خودش جذب می‌کند و این برگرفته از ناخودآگاه شما است. با ادامه این کار به مرور جنبه‌های پنهانی از اندیشه‌تان تقویت می‌شود که در سایر بخش‌های سینما هم کارگشا است.

محمود کلاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر