کد خبر: 368582 A

کمال‌ طباطبائی در ورکشاپ «تصویرسازی هماهنگی متن و تصویر» مطرح کرد؛

ایلنا: رئیس انجمن تصویرگران در ورکشاپ «تصویرسازی هماهنگی متن و تصویر» گفت: در ایران به هماهنگی بین متن و تصویر کمتر توجه می‌شود و جنبه هنری نسبت به نگاه متنی بیشتر اهمیت دارد.

به گزارش ایلنا، ورکشاپ «تصویرسازی هماهنگی متن و تصویر» با حضور دو نویسنده و تصویرگر سوییسی آلبرتین زولو (تصویرگر) و وژرمانو زولو (نویسنده) و جمعی از هنرمندان تصویرگر ایرانی و با همکاری آژانس ادبی کیا و انجمن تصویرگران طی فراخوانی با انتخاب ۱۸ تصویرساز برگزیده ایرانی از میان ۵۰ شرکت کننده در فرهنگ سرای ارسباران بر پاشد.

ژرمانو زولو در بیان علت برپایی این ورکشاپ گفت: از آنجا که حق کپی‌رایت تعدادی از کتاب‌های ما توسط آژانس ادبی کیا گرفته شده بود و ناشر آن را در ایران چاپ کرده بود، خیلی دوست داشتیم به ایران بیاییم.

ژرمانو در باره خلق آثار مشترک خود و همسرش اظهار داشت: از شروع آشنایی با آلبرتین هر دو قصد داشتیم تا اساس یک دیالوگ و گفتگو را با هم پی‌ریزی کنیم. البته در وهله اول دیالوگ برای همه امری طبیعی به نظر می‌رسد اما آنچه به نظر اکثریت افراد دیالوگ به حساب می‌آید چیزی جز مونولوگ و تک نظری نیست و سخت‌ترین چیز در دنیا گوش فرادادن به دیگری و نقد آرا و نظرات خود است و کتاب بیش از هرچیزی حاصل این دیالوگ و گفتگو بین متن و تصویراست.

همچنین کتاب اخیر این زوج هنرمند به نام «کودک من» حاصل دیالوگ در دو کتاب دیگر آن‌ها با نام‌های «پرنده‌ها» و «خط ۱۳۵» با موضوع «عبورو انتقال» از مرحله‌ایی در زندگی به مرحله دیگراست. به گفته ژرمانو این سه کتاب را می‌شود به صورت یک تیری لوژی یا سه نمایش خواند که موضوعی را مطرح می‌کند که هنوز نظر آن‌ها ناتمام است و برای کشف رمز و رازهای آن مدام در تلاش هستند.

آلبرتین با ابراز خرسندی از آمدن به ایران و دیدار با آرتیست‌ها و هنرمندان ایرانی گفت: از دیدن آثارتصویرسازی هنرمندان ایرانی متعجب شدم.

این تصویرساز در ادامه افزود: متن یکی از کتاب‌هایی تصویرسازی خود را بدون تصویرسازی در اختیار هنرمندان قرار دادم سپس هر کدام از هنرمندان با احساس و تجربه‌شان و گفتگوی بین متن و تصویر به تصویر سازی پرداختند. وی اظهارداشت: من برای درس دادن و یا توصیه به هنرمندان ایرانی به اینجا نیامدم چون همه آن‌ها حرفه‌ای هستند.

ژرمانو با ذکر نام تعدادی از تصویرگران ایرانی همچون مرجان ساتراپی و پژمان رحیم‌زاده نامزد جایزه هانس کریستین اندرسون از برپایی این ورکشاپ ابراز خرسندی کرد.

کمال طباطبایی رییس انجمن تصویرگران گفت: در ایران به هماهنگی بین متن و تصویر کمتر توجه می‌شود و جنبه هنری نسبت به نگاه متنی بیشتر اهمیت دارد.

وی در ادامه افزود: آلبرتین و ژرمانو زوج هنری هستند که هم می‌نویسند و هم برای کتاب‌هایشان تصویرسازی می‌کنند. موضوع این ورکشاپ نیز هماهنگی متن و تصویر است، چیزی که باید در تصویرگری مورد توجه قرار گیرد.

این هنرمند تصویرساز در خاتمه اعلام کرد: یک فریم از کارهای ۱۸ هنرمند شرکت کننده دراین «ورکشاپ تصویرسازی» از ۳۱ اردیبهشت به مدت یک هفته در فرهنگ سرای ارسباران برپا می‌شود.

فرهنگسرای ارسباران ورکشاپ «تصویرسازی هماهنگی متن و تصویر»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر