کد خبر: 368642 A

ایلنا: حسین پاکدل، کارگردان، بازیگر و نمایشنامه‌نویس با انتشار یادداشتی به تحسین نمایش «بازی یالتا» به کارگردانی «لوون هفتوان» پرداخت.

به گزارش ایلنا، در یادداشتی که از سوی حسین پاکدل منتشر شده، آمده است: ما همواره در خیال دیگرانى زیست مى‌کنیم؛ و چه بسیار کسان که در فکر و خیال ما به شکل واقعى یا فرضى به حیات خود ادامه مى‌دهند.

به واقع مرز خیال و واقعیت کجاست؟

چه مقدار از تجربیاتِ پشتِ سر ما سرچشمه‌اى خیالى دارند، لحظاتى که ما هرگز آن را نزیسته‌ایم. از این نکته جذاب‌تر، به مرحله‌اى برسیم که با تمام باور، رؤیا‌هایمان را چنان ترسیم کنیم که انگار این لحظات را به صورتى ملموس زندگى کرده‌ایم. نمایش جذابِ «بازى یالتا» اثر هنرمند جدى و توانا «لِوون هفتوان» با شگردهاى بسیار سادهِ نمایشى ما را طى چند سفر اودیسه‌وار به دنیاى خیال و واقعیت برده و برمى‌گرداند؛ کار بد آنجا مى‌رسد که در هزارتوى این رفت و برگشت درمى‌مانیم و به خود رجوع مى‌کنیم که در زندگى شخصى در کدام سو قرار داریم.

اثر که نوشته «برایان فریل» نویسنده نابغه ایرلندى است بر مبناى داستانى از «آنتوان چخوف» تنظیم شده است. این نمایش به ما باز یادآورى مى‌کند که تا زمان باقى است مى‌توان از اقیانوس بیکران اندیشه‌هاى مکتوب شده‌ى چخوف، مروارید برگرفت. نمایشِ خلق شده بر مبناى این متن با ضربانِ دقیق، بیانِ روشن، سکوت‌هاى به اندازه، و تدوین استادانه و از این‌ها گذشته سهیم کردن ما در روندِ کار، تماشاگر را به درون لحظه‌هاى خلوت و خصوصى ذهن انسان با تمام تمنا‌ها و خواستن نخواستن‌هایش رهنمون مى شود؛ از‌‌ همان آغاز ما در یک فاصله‌گذارىِ حساب شده بخشِ لاینفک نمایش‌ایم. موسیقى افکتیو و دراماتیکِ مانى منادى‌زاده و طراحى اثر به کمک بازى‌هاى روان و بسیار تمرین شده وحید رهبانى و شادى کرم رودى مى‌آید تا لحظات لذت بخشى براى ما بیافریند.

حسین پاکدل لوون هفتوان نمایش "بازی یالتا"
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر