کد خبر: 369018 A

فرهاد توحیدی:

ایلنا: نشست خبری پنجمین دوره جشنواره فیلم سبز صبح امروز (یکشنبه 19 اردیبهشت) با حضور دبیر و مدیران این جشنواره برگزار شد.

به گزارش ایلنا، دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز گفت: پنجمین جشنواره فیلم سبز به همت سازمان حفاظت محیط زیست، تاریخ ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه سالجاری در تهران «سینما فلسطین، مرکزفرهنگی هنری صبا وکانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان» و همزمان در سراسرکشور برگزار می‌شود.

فرهاد توحیدی ادامه داد: جشنواره فیلم سبز به منظور ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست با ابزار و بیان هنری و نیز شناسایی آثار ارزشمند در توجه بخشیدن به حفاظت محیط زیست و توسعه آگاهی مردم باگستره بین‌المللی برگزار می‌شود.

وی درباره اهداف جشنواره نیز گفت: جشنواره بین‌المللی فیلم سبز سه هدف آگاه‌سازی مردم و مسئولین در حوزه حفاظت محیط زیست، ایجاد زمینه ارتباط هنرمندان با مردم در این حوزه و ترویج محصولات فرهنگی، هنری، سینمایی را دنبال می‌کند. سیاست اصلی سازمان در اجرای این جشنواره مشارکت مردم در صیانت از محیط زیست، برانگیختن درک و باور مسئولین برای حفظ این حوزه است.

دبیرجشنواره بین المللی فیلم سبز ایران با اشاره به بخش‌های مختلف این جشنواره تصریح کرد: این جشنواره در دو بخش فیلم و هنرهای تجسمی برگزار می‌شود که در بخش فیلم نیز خود در دوگروه ملی و بین المللی برگزار می‌شود. علاوه بر آن از برنامه‌های دیگر جشنواره برگزاری‌کارگاه‌ها، همایش‌ها، سمینار‌ها و سخنرانی‌های مرتبط تقسیم و در آخر حضور پرنگ و موثر سازمانهای مردم نهاد است.

توحیدی در ادامه خاطرنشان کرد: جشنواره بین المللی فیلم سبز ایران طی چهار دوره در سال‌های ۱۳۷۷، ۱۳۷۹، ۱۳۸۱ و ۱۳۸۴ برگزار شد که پس از آن این جشنواره دچار وقفه‌ای ۱۰ ساله شد، در سال ۱۳۹۳که موسوم به «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی» بود سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم به احیاء این جشنواره به عنوان یک اقدام فرهنگی قابل توجه در زمینه حفاظت محیط زیست‌گرفت. همچنین مقرر شد که برگزاری این جشنواره توسط سازمان‌های مردم نهاد انجام پذیرد‌ و ‌انجمن تمدن سبز و هنرمندان حامی محیط زیست به عنوان مجری دوره پنجم جشنواره بین‌المللی فیلم سبز در سال ۱۳۹۵ انتخاب شدند.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم سبز با بیان اینکه کشورهای زیادی آثارشان را به این جشنواره ارسال کرده‌اند گفت: کشورهای آلمان، آمریکا، فرانسه، لهستان و ایتالیا در ارسال فیلم به پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز رکوردار شدند و از ۳۸ کشور فیلم‌هایی در رابطه با محیط زیست به دبیرخانه جشنواره بین المللی فیلم سبز رسید که از میان این کشور‌ها، آلمان، آمریکا، فرانسه، لهستان و ایتالیا به ترتیب تعداد فیلم‌های بیشتری به جشنواره فیلم سبز ارسال کردند.

توحیدی ادامه داد: جشنواره بین المللی فیلم سبز مهم‌ترین رویداد فرهنگی حفظ محیط زیست خاورمیانه است که پس از ۱۰ سال سکوت در سراسر ایران برگزار می‌شود که با توجه به اهمیت آن و تولد دوباره‌اش تلاش شده تا جشنواره‌ای درخور فرهنگ حفظ محیط زیست برگزار شود.

وی یادآور شد: جشنواره بین المللی فیلم سبز اتفاق خوبی در فرهنگ و حفظ محیط زیست کشور است و همه تلاش‌ها برای برگزاری شایسته آن است در سراسر ایران است.

توحیدی درباره مدیران و مشاوران جشنواره نیز گفت: جعفر صانعی مقدم به عنوان مشاورعالی دبیر جشنواره، مهدی قربان‌پور مدیر بخش سینمای ایران، بهنام آقایی مدیر بخش بین الملل، امیرعابدی دبیر بخش هنرهای تجسمی، مزدک می‌ررمضانی مسئول امور استان‌ها، شهرام کریمی مدیر کارگاه‌های آموزشی و مرتضی رنجبران مدیر روابط عمومی پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم سبز در کنار ما بودند. همچنین دکتر ژما جواهری‌پور به عنوان مشاور زیست محیطی و آموزش جشنواره، دکتر اسماعیل کهرم به عنوان مشاور عالی محیط زیست جشنواره، دکترهومان لیاقتی به عنوان مشاور عالی جشنواره، فرهاد ورهرام به عنوان مشاورعالی جشنواره، طا‌ها بهبهانی به عنوان مشاورعالی هنری جشنواره، محسن هاشمی به عنوان مشاور عالی و امور فرهنگی جشنواره حضور دارند.

وی با اشاره به حضور برخی هنرمندان به عنوان سفیر نیز گفت: در میان هنرمندان فاطمه معتمد آریا، رضا کیانیان، شبنم قلیخانی و گروه موسیقی پالت به عنوان سفیران این جشنواره همراه ما ستند که این هنرمندان در زمینه محیط زیست فعالیت‌هایی داشتند و نسبت به موضوع و مشکلات محیط زیست واکنش‌های زیادی نشان داده بودند.

توحیدی درباره هیات انتخاب جشنواره نیز گفت: فرزاد توحیدی، مهرداد زاهدیان، جعفر صانعی مقدم، مهدی قربان‌پور، بهمن کیارستمی، وحید نصیریان و دیکرانوهی هواکمیان از جمله افرادی هستند که هیات انتخاب جشنواره را بر عهده داشتند که فیلم‌هایی را در بخش‌های مختلف انتخاب و شایسته حضور در بخش مسابقه دانستند.

وی درباره بزرگداشت خسرو معصومی نیز گفت: با توجه به اینکه خسرو معصومی آثار زیادی درباره محیط زیست ساخته است بزرگداشتی را برای این کارگردان سینمای ایران در مراسم افتتاحیه این جشنواره برگزار می‌کنیم. معصومی تاکنون سه فیلم بلند سینمایی به نام‌های «رسم عاشق کشی»، «جایی در دور دست» و «باد در علفزار می‌پیچد» درباره مساله قطع درختان و حفاظت از محیط زیست ساخته است که بسیار هم مورد توجه قرار گرفته است.

توحیدی با اشاره به پیوستن جشنواره بین المللی فیلم سبز به GFN نیز توضیح داد: جشنواره بین المللی بعد از ده سال تلاش به GFN شبکه جهانی فستیوال‌های فیلم سبز که مقر اصلی آن درایتالیاست، پیوست. تمام جشنواره‌هایی که درباره محیط زیست در سراسرجهان برگزار می‌شوند عضو این شبکه جهانی هستند. با تلاش‌های مسؤولان اجرایی پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم سبز به منظور ایجاد وجهه جهانی برای این جشنواره، تمام مراحل اداری لازم انجام شد و این جشنواره به طور رسمی به «شبکه جهانی جشنواره‌های فیلم سبز (GFN: Green Film Network)» پیوست.

وی ادامه داد: نام و مشخصات پنجمین دوره جشنواره و فراخوان آن بر روی سایت رسمی این شبکه معتبر بین المللی قرار گرفته است و بعد از پیوستن جشنواره فیلم سبز به این شبکه جهانی، بسیاری از اعضا برای این جشنواره پیام تبریک فرستادند و برای همکاری اعلام آمادگی کردند. این عضویت منجر به درخواست حضور فیلم‌های خارجی در بخش بین الملل جشنواره فیلم سبز شد و ایران به عنوان تنها نماینده برگزارکننده جشنواره فیلم سبز در خاورمیانه شناخته می‌شود.

توحیدی ادامه داد: با این عضویت از این پس ایران می‌تواند تعامل فرهنگی بیشتری در زمینه محیط زیست با دیگر کشورهای دنیا داشته باشد. از طرف دیگر راه حضور صنایع سبز و انرژی‌های نو به ایران باز می‌شود. همچنین هنرمندان جهانی که سال‌ها در حوزه محیط زیست فعالیت می‌کنند، به ایران سفر خواهند کرد و تجربیات خودشان را در کارگاه‌ها و سمینارهایی که برگزار خواهد شد، در اختیار هنرمندان ایرانی قرار خواهند داد.

وی یادآور شد: عضویت در شبکه جهانی جشنواره‌های فیلم سبز به حضور گردشگران جهانی در ایران کمک بیشتری خواهد کرد. همچنین بعد از عضویت در GFN یونسکو و UNDP (برنامه‌های توسعه سازمان ملل) از ایران حمایت بیشتری خواهند کرد.

دبیر جشنواره فیلم سبز درباره تعداد آثار رسیده به جشنواره نیز گفت: در بخش انیمیشن ۳۸ اثر، مستندهای بلند ۱۲ اثر، مستندهای کوتاه ۲۰ اثر، فیلم‌های داستانی بلند ۱۰ اثر و فیلم‌های داستانی کوتاه ۳۰ اثر را هیات انتخاب شایسته حضور در بخش مسابقه بخش ملی دانستند.

وی درباره بخش تجسمی جشنواره نیز گفت: از ۱۵۰۰ اثر رسیده به بخش تجسمی جشنواره در شش رشته عکس، گرافیک، نقاشی، کاریکاتور، هنرهای مفهومی و مجسمه سازی بیشترین تعداد آثار به بخش عکس تعلق دارد. آثار رسیده در رشته‌های کاریکاتور، گرافیک، نقاشی، مجسمه و هنرهای مفهومی بعد از عکس به ترتیب دارای بیشترین تعداد اثر هستند.

توحیدی درباره هیات انتخاب و داوری بخش تجسمی جشنواره نیز گفت: آثار بخش تجسمی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز (به ترتیب حروف الفبا) توسط افشین بختیار، تا‌ها بهبهانی، کامبیز درم بخش، امیر عابدی، حسین محجوبی و ساعد مشکی انتخاب و داوری می‌شود.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم سبز درباره واکنش لئوناردو دی کاپریو درباره دریاچه ارومیه نیزگفت: این موضوع نشان توجه و اهمیت این ماجرا در فضای بین المللی است زیرا دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین دریاچه آب شور جهان و یکی از مهم‌ترین مناطق طبیعی است. اما حالا به جای اینکه ممد حیات باشد تبدیل به یک تهدید زیست محیطی شده است. بنابراین اقدام دی کاپریو اقدام خوبی بود. تلاش می‌کنیم تا بتوانیم پیام تصویری از او بگیریم یا حتی هنرمندان دیگر مانند ریچارد بارو. امیدواریم بتوانیم با دی کاپریو ارتباط برقرار کنیم اما برای دعوت او به جشنواره دیر شده است. هر چند که نماینده منتخب مجلس دهم از شهر ارومیه او را رسما دعوت کرد اما در جریان هستید که پروسه صدور ویزا بسیار زمان بر هست و ما نزدیک یک ماه است که درگیر گرفتن ویزا برای مهمانان خارجی جشنواره هستیم.

فرهاد توحیدی درباره داوران بخش‌های مختلف جشنواره گفت: نیکولای اُلریش نیمان کارگردان و رئیس جشنواره بین المللی فیلم سبز برلین، آنتوان حداد فیلمساز فرانسوی از GFN فرانسه و ترزا کامو از فیلمسازان محیط زیستی مکزیک داوران خارجی و علیرضا شجاع نوری و احمد ضابطی جهری به عنوان داوران ایرانی در بخش بین الملل داوری آثار را برعهده دارند.

وی ادامه داد: همچنین مرضیه بروند، آیدا پناهنده، اسماعیل کهرم، شهاب الدین عادل، عزیزالله حاجی مشهدی، وحید نصیریان و محسن امیریوسفی داوری بخش سینمای ایران را برعهده دارند.

دبیر اجرایی جشنواره بین المللی فیلم سبز نیز گفت: پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز مهم‌ترین رویداد فرهنگی- محیط زیستی خاورمیانه است که پس از ۱۰ سال سکوت برگزار می‌شود و برای اولین بار است که این جشنواره توسط یک NGO برگزار می‌شود.

مهدی توحیدپور ادامه داد: NGOتمدن سبز هنرمندان حامی محیط زیست که به صورت تخصصی روی هنر و محیط زیست کار می‌کند از سال ۷۸ که رسما آغاز به کار کرد تا امروز بر روی پروژه‌های فرهنگی همچون تولید آثار مستند، برگزاری سمینار‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای حفظ محیط زیست کار کرده است. البته تمام سمن‌ها در سراسر کشور در برگزاری این جشنواره با ما همکاری دارند و نخستین بار است که این همه سازمان مردم نهاد در یک پروژه واحد و مشترک فعالیت می‌کنند زیرا مهم‌ترین هدف این جشنواره آگاهی رسانی به جامعه است که تشکل‌های زیست محیطی می‌توانند در این زمینه بهتر عمل کنند.

دبیر اجرایی جشنواره بین المللی فیلم سبز با بیان اینکه مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشکل ما تامین بودجه جشنواره بود، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و ارگان‌های دیگر منابع مالی نداشتند تا در اختیار جشنواره بگذارند بنابراین مجبور شدیم تا خودمان حامی مالی جذب کنیم و این یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های این دوره جشنواره بود. در واقع جشنواره ما با همت عالی در حال برگزاری است.

توحیدپور همچنین گفت: مهم‌ترین تفاوت جشنواره بین المللی فیلم سبز با جشنواره‌های دیگر در موضوع آن است که به زیستگاه انسان و سلامت جامعه که همه ما در آن سهم داریم، می‌پردازد. سینماگران با ساخت فیلم و هنرمندان با ساخت آثار تجسمی و ارسال آن‌ها به ما به عنوان یک مراجع فرهنگی کمک کردند تا با ابزار هنر در راه حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی در این رابطه تلاش کنیم.

وی درباره محل برگزاری جشنواره نیز گفت: سینما فلسطین به عنوان کاخ اصلی جشنواره، سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان مرکز گردشی جشنواره برای تکرار فیلم‌ها و مرکز فرهنگی و هنری صبا برای به نمایش گذاشتن آثار بخش تجسمی و برگزاری سمینار‌ها از مراکز اصلی جشنواره هستند.

توحیدپور ادامه داد: اکران فیلم‌های جشنواره از ساعت ۱۰ صبح آغاز می‌شود و تا ساعت دوازده شب ادامه دارد. در کنار نمایش فیلم‌ها، کارگاه‌ها و سمینارهای مرتبط با فرهنگ و محیط زیست درباره موضوعاتی همچون آب، پسماند، انرژی‌های نو، و یا کارگاه‌های هنری شامل عکاسی طبیعت، گردشگری، فیلمسازی و.... برگزار می‌کنیم و علاوه بر آن کارگاه‌های تخصصی محیط زیست در مرکز فرهنگی و هنری صبا و کارگاه‌های هنری در سینما فلسطین برگزار می‌شود و ورود تمام علاقمندان به این کارگاه‌ها و سمینار‌ها آزاد است.

دبیر اجرایی جشواره بین المللی فیلم سبز گفت: بخش تجسمی جشنواره برای اولین بار است که در ۶ رشته کاریکاتور، گرافیک، نقاشی، هنرهای مفهومی، عکاسی و مجسمه سازی با همکاری فرهنگستان هنر به این جشنواره اضافه شده است. این فرهنگستان در راستای همکاری با جشنواره فیلم سبز محیط موسسه فرهنگی و هنری صبا را در طول جشنواره در اختیار جشنواره قرار می‌دهد.

توحیدپور ادامه داد: آثار تجسمی از کشورهای برزیل و مکزیک داریم که با همت و همکاری بخش فرهنگی سفارت‌های برزیل و مکزیک به ایران فرستاده شده‌اند و در بخش خارج از مسابقه در گالری‌ها به نمایش در می‌آیند. در بخش خارج از مسابقه آثار هنرمندان تجسمی پیشکسوت در ارتباط با محیط زیست نیز به نمایش در می‌آید.

وی ادامه داد: خیابان مظفر که در بین دو محل جشنواره یعنی سینما فلسطین و مرکز فرهنگی هنری صبا قرار دارد نیز محلی است که بخش‌های جنبی دیگر جشنواره همچون برگزاری تئا‌تر خیابانی، عروسک گردانی و سیاه بازی با موضوع محیط زیست در این خیابان اتفاق می‌افتد. غرفه سازمان‌های مردم نهاد و معرفی محصولات ارگانیک هم در این خیابان برپا می‌شود.

توحیدپور یادآور شد: جشنواره بین‌المللی فیلم سبز به صورت همزمان در سی و یک مرکز استان و سه جزیره برگزار می‌شود.

رونمایی از پوستر پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز در نشست خبری این جشنواره به علی وزینی خبرنگار و عکاس حوزه هنر که چندی پیش درگذشت، تقدیم شود.

پوستر این جشنواره با حضور فرهاد توحیدی دبیر جشنواره، مهدی توحیدپور دبیر اجرایی جشنواره، امیر عابدی مدیر بخش تجسمی و مرتضی رنجبران مدیر روابط عمومی جشنواره و اهالی رسانه رو نمایی شد.

سارا نفر  طراحی این پوستر را برعهده داشته است که در این پوستر تلاش شده از المان‌های محیط زیستی و سینمایی در کنارهم استفاده شود.

جشنواره فیلم سبز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر