کد خبر: 370615 A

مدیر غرفه پژوهشکده شورای نگهبان بیان کرد:

ایلنا: مدیر غرفه پژوهشکده شورای نگهبان مطرح کرد: ما چندان به دنبال سودآوری نیستیم و بیشتر می‌خواهیم که مردم با ما آشنا شوند.

دانیال دیانی (مدیر غرفهٔ پژوهشکدهٔ شورای نگهبان) در پاسخ به این سوال که رویهٔ انتشار کتاب در این پژوهشکده به چه صورت است به خبرنگار ایلنا گفت: کار پژوهشکده این است که یک بازوی علمی باشد برای شورای نگهبان. زمینهٔ کار ما حقوق عمومی است و به صورت تخصصی در این زمینه کار می‌کنیم. دانشجوهای دکتری و آن‌هایی که دکتری را تمام کرده‌اند با ما همکاری می‌کنند و برایشان پروژه تعریف می‌کنیم.

وی افزود: مخاطب این آثار معمولا حقوق دانان و دانشجویان این رشته هستند. این پژوهشکده عضوی از شورای نگهبان است و صرفاً کار علمی در آن انجام می‌شود. پژوهشکده بخش‌های علمی مختلفی دارد که بخشی از آن پژوهش صرف است که حاصل آن کتاب‌هایی مثل «حقوق اساسی کشورهای اسلامی»، «مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی»، «جایگاه صلاحیت‌های دیوان» و این قسم کتاب هاست.

دیانی ادامه داد: بخش دیگری از کار پژوهشکده تدوین است و براساس صحبت آیت الله خامنه‌ای که فرموده بودند نظراتی که شورای نگهبان می‌دهد باید مشخص شود که بر چه اساسی است؛ یک معاونت تدوین و تنقیح در پژوهشکدده تشکیل شده تا نظراتی که در شورای نگهبان مطرح می‌شود را بررسی کرده و استدلالی که پشت نظر وجود دارد را نشان می‌دهند.

وی افزود: بخشی به عنوان معاونت کار‌شناسی در پژوهشکده وجود دارد که همزمان وقتی طرحی در مجلس مصوب می‌شود و به شورا می‌رسد که نسبت به قانون اساسی بررسی شود، همزمان با هم کار می‌کنند و نظر کار‌شناسی اولیه‌ای می‌دهند که به عنوان نظر مشورتی مطرح می‌شود که وقتی آقایان می‌خواهند طرح را بررسی کنند یک پیش زمینه داشته باشند.

این غرفه دار اضافه کرد: کار پژوهشکده کار علمی در زمینهٔ حقوقی است. یکی از کتاب‌هایی که ما کار کردیم تحلیل وقایع روز است که در آن پرونده‌های عمومی که طی چند سال گذشته مطرح بوده را بررسی کرده و به نتیجه گیری رسیده است.

دیانی همچنین با اشاره به اینکه امسال شش عنوان کتاب از سوی پژوهشکده شورای نگهبان به نمایشگاه رسیده است گفت: جمعیتی که برای بازدید از نمایشگاه آمده‌اند به نظرم جمعیت بیشتری هستند نسبت به مصلی و دسترسی به اینجا با توجه به اینکه یک خط مترو مختص به شهر آفتاب بود و از تمام میادین اصلی شهر اتوبوس بود؛ باز هم کار مشکلی بود اما بازدیدکنندگان استقبال خوبی از نمایشگاه داشتند.

این غرفه دار در رابطه با میزان فروش نیز بیان کرد: ما در سال گذشته هجده عنوان جدید برای نمایشگاه داشتیم اما امسال با شش عنوان آمده‌ایم و به‌‌‌ همان نسبت میزان فروش نیز کمتر بوده است. ما چندان به دنبال سودآوری نیستیم و بیشتر می‌خواهیم که مردم با ما آشنا شوند. در حال حاضر عام مردم فکر می‌کنند که شورای نگهبان فقط نظارت بر انتخابات دارد. ما می‌خواهیم نقش شورای نگهبان را بیشتر نشان دهیم.

پژوهشکده شورای نگهبان دانیال دیانی بیست و نهمین نمایگشاه کتاب تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر