کد خبر: 370616 A

کارشناس ارشد پژوهشکده مردم شناسی بیان کرد:

ایلنا: پرویز فیضی معتقد است که در نوشتن کتاب نتیجهٔ یک کار می‌دانی بسیار با ارزشتر است.

پرویز فیضی (کار‌شناس ارشد پژوهشکده مردم‌شناسی) به خبرنگار ایلنا گفت: ما هشت پژوهشکده داریم که شامل پژوهشکدهٔ حفاظت و مرمت، ابنیه و بافت، مردم‌شناسی، باستان‌شناسی، زبان وگویش و پژوهشکدهٔ هنرهای سنتی است که این‌ها شامل حوزهٔ میراث فرهنگی می‌شود. یک پژوهشکدهٔ گردشگری هم داریم و پژوهشکده‌ای نیز به تازگی تأسیس کردیم با نام پژوهشگاه دفاع مقدس.

او در پاسخ به این سوال که تیراژ کدام یک از آثار تولید شده در پژوهشگاه میراث فرهنگی بیشتر است گفت: امسال بالا‌ترین نشر کتاب را در پژوهشگاه میراث فرهنگی، پژوهشکدهٔ مردم‌شناسی داشته. همایش‌هایی که برگزار شده و مجموعه مقالاتی که در آن همایش‌ها به صورت کتاب درآمده یا پژوهش‌هایی که به صورت می‌دانی در حوزهٔ مردم‌شناسی انجام شده، از بالا‌ترین تیراژ برخوردار بودند.

فیضی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشگاه بیان کرد: در حوزهٔ مرمت، باستان‌شناسی، زبان و گویش تحقیقات می‌دانی صورت گرفته و به صورت کتاب منتشر شده است. همچنین در بحث ابنیه و بافت و معماری ایرانی، کارهای پژوهشی زیادی انجام شده است.

این کار‌شناس با اشاره به اینکه یکی از مراکزی با آن در ارتباطیم دانشگاه‌ها هستند گفت: بسیاری از کتاب‌های ما در دانشگاه‌ها هم تدریس می‌شود. چون این آثار، کارهایی می‌دانی و کتابخانه‌ای در کنار هم هستند، می‌توانند کمک زیادی به دانشجویان بکنند. اگر دانشجویان این کتاب‌ها را بخوانند زود‌تر می‌توانند به محتوای کاری که خودشان می‌خواهند برسند.

فیضی با بیان اینکه ما با هر پژوهشکده‌ای که در بحث فرهنگ فعالیت می‌کند همکاری داریم گفت: سال گذشته همایشی تحت عنوان «همایش مرگ و زندگی» داشتیم که در این همایش با پژوهشکده بهشت زهرا نیز همکاری داشتیم چون کارشان کار مرگ است. کار ما در بحث فرهنگ است و مرگ هم یکی از شاخه‌های فرهنگ است. با بخش‌هایی که با ما مرتبط است همکاری می‌کنیم. اگر کسی بخواهد با ما کار مشترکی داشته باشد بسیار استقبال می‌کنیم به شرطی که این همکاری‌ها دوجانبه باشد.

او در پاسخ به این سوال که هدف گذاری پژوهشکده مردم‌شناسی چگونه است گفت: فعالیت‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی در زمینهٔ پژوهش و تحقیقاتی است که در حوزهٔ میراث فرهنگی انجام می‌شود. ما بخش‌های مختلفی را در باستان‌شناسی داریم. مثلا کسی هست در باستان‌شناسی زیر آب کار می‌کند و... این افراد پژوهش‌هایی را انجام می‌دهند و بعد به صورت کتاب منتشر می‌شود و در اختیار علاقه مندان و دانشگاهیان قرار می‌گیرد.

فیضی افزود: برای مثال کتاب «بنادر خلیج فارس» نوشتهٔ آقای حسین توفیقیان است که یک کار می‌دانی است در حوزهٔ بنادر خلیج فارس که عصر ساسانیان را بررسی کرده است. این کتاب شاید جزو کتاب‌هایی باشد که افراد حوزهٔ باستان‌شناسی به آن علاقه‌مند هستند.

این کار‌شناس با اشاره به اینکه در حوزهٔ تحقیقات می‌دانی ضعیف هستیم گفت: بیشتر کتاب‌ها به این صورت است که شخص مطالبی را از کتاب‌های مختلف و مقالات جمع آوری کرده و کتابی را تولید می‌کند. ولی نتیجهٔ یک کار می‌دانی بسیار با ارزش‌تر است، چرا که کار تحقیق و کار میدان است و با این اتفاق کاری قابل ارزش گذاری به وجود می‌آید.

او همچنین در اشاره به تیراژ کتاب‌ها بیان کرد: ما در سال گذشته ۱۸۳ عنوان کتاب را در پژوهشکده مردم‌شناسی به چاپ رساندیم که بخشی از این کتاب‌ها حاصل تلاش خود بچه‌های پژوهشکده بوده و بخشی هم کار افرادی بوده که به صورت آزاد تحقیقاتی را انجام داده‌اند و ما با بررسی دیدیم که این کتاب ارزشمند است و آن را منتشر کردیم. کتاب‌های ما معمولا در سال‌های اخیر به دلیل مسائل اعتباری پژوهشگاه، تیراژ‌ها پایین است اما از هزار نسخه داریم به بالا.

فیضی از وضعیت نمایشگاه ابراز خشنودی کرد و گفت: فروش ما نسبت به سال گذشته پنج برابر بوده است. البته هدف ما از اینکه به نمایشگاه آمده‌ایم این است که مردم میراث فرهنگی را بیشتر بشناسند و با فرهنگ‌ها بیشتر آشنا شوند و به آن اصالت‌ها و هویت‌ها و تمدن ایرانی بیشتر آشنا شوند و بتوانند این تمدن و میراث کهن ایرانی را حفظ کنند.

او در پایان سخنان خود افزود: سال قبل غرفهٔ ما محیط خوبی نداشت. انتشارات ما انتشارات نوپایی است و به خاطر همین شاید مردم هنوز ما را خوب نشناخته‌اند و باید تلاش بیشتری بکنیم.

بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران پرویز فیضی پژوهشگاه میراث فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر