کد خبر: 370677 A

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در دیدار با مهین افشارپور مطرح کرد:

ایلنا: مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت به عیادت «مهین افشان‌پور» هنرمند حوزه هنرهای تجسمی رفت.

به گزارش ایلنا، سیدعباس عظیمی (مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت) همراه جمعی از مدیران این موسسه برای عیادت به خانه مهین افشان‌پور، هنرمند باسابقه هنرهای تجسمی و از نام‌آوران عرصه نگارگری رفت.

مهین افشان‌پور چندی پیش به‌دلیل عارضه مغزی دچار مشکل شد و اکنون پس از گذران دوره‌های درمانی و بستری شدن در بیمارستان، با تجهیزات پزشکی در خانه از او مراقبت می‌شود.

در این ملاقات، عظیمی با اظهار تأسف از این اتفاق، گفت: همراه دیگر اعضای این موسسه از صمیم قلب آرزو و دعا می‌کنیم تا ایشان هرچه زودتر بهبودی کامل خود را به‌دست آورد و باز هم این هنرمند را در جمع هنرمندان پیشکسوت ببینیم.

در ادامه نیز دکتر شریف‌زاده (داماد افشان‌پور) که از شاگردان او بوده و اکنون از مدیران سازمان میراث فرهنگی است، توضیح‌هایی را درباره فعالیت‌های گذشته، شرایط و بیماری این بانوی هنرمند ارائه کرد.

وی با اشاره به تابلوهای او، اظهار کرد: مهین افشان‌پور نخستین بانوی ایرانی است که در نگارگری موفق به اخذ مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و آنچه بر دیوار این خانه می‌بینید، فقط بخش کوچکی از تابلوهای مینیاتور استاد است و بخش دیگری نیز در سازمان میراث فرهنگی نگهداری می‌شود.

او بیان کرد: خانم افشان‌پور در طی چند دهه فعالیت هنری خود، رتبه‌های فراوان بین‌المللی و داخلی کسب کرده و به اعتقاد خودش، یکی از مهم‌ترین آن‌ها رتبه نخست برترین اثر نگارگری «پنجمین دوره نمایشگاه‌های دفاع مقدس» است که به واسطه آن، لوح تقدیری را به خط و امضای «مقام معظم رهبری» گرفت.

شریف‌زاده با اشاره به اثر «شیخ صنعان و دختر ترسا»ی افشان‌پور که برخلاف سایر نگارگران صحنه‌ای متفاوت از این داستان را (اسلام آوردن دختر ترسا) نقش کرده است، گفت: این هنرمند به‌دلیل پیروی از مکتب اصفهان و شاگردی مرحوم استاد «جلالی سوسن‌آبادی» و تلفیق کردن آموخته‌هایش با ذوق و قریحه زنانه، از نظر بسیاری از کارشناسان دارای سبکی منحصربه‌فرد و متفاوت بوده است و تمام آثارش شرح، معنا و مفهوم دارند و نشأت‌گرفته از داستان‌ها و حکمت‌هایی هستند که در فرهنگ و ادبیات ایرانی اسلامی ما ریشه دارند.

او ادامه داد: با وجود درخواست‌های متعدد شاگردان قدیمی و اخیرشان، متأسفانه تا کنون یک مجموعه مستقل از آثار این هنرمند به چاپ نرسیده و علت آن هزینه بالای چاپ این‌گونه آثار نفیس است که بدون شک باید حتما به شکل رنگی و گلاسه آماده شود و این خود حداقل مستلزم حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، چراکه بدون وجود حامی مالی مرتبط با عالم هنر، این کار میسر نمی‌شود. در کنار این موضوع، باید مخارج درمانی ایشان را هم به همه این موارد اضافه کرد که بسیار بالاست و دیگر جایی برای فعالیت نشر آثار باقی نمی‌گذارد.

شریف‌زاده گفت: البته ما موضوع چاپ مجموعه آثار را با مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در میان گذاشته‌ایم و وزیر نیز از این کار استقبال کرده است. امیدوارم این آرزوی دیرین شاگردان و خواست قلبی استاد به‌زودی با همکاری مسؤولان و دلسوزان هنر میسر و برآورده شود.

در پایان این دیدار، عظیمی با اشاره به ظرفیت‌های موسسه هنرمندان پیشکسوت گفت: خوشبختانه این موسسه با حمایت مقامات دولت و وزارت ارشاد هر روز نسبت به گذشته بهتر می‌شود.

او همچنین نسبت به پیگیری چاپ آثار افشان‌پور از طریق جلب مشارکت موسسات و نهادهای فرهنگی و همچنین بررسی مسائل و مشکلات مالی مرتبط با بیماری او قول مساعد داد و اظهار کرد: ان‌شاءالله هرچه زودتر با بهبودی خانم افشان‌پور شاهد حضورشان در برنامه و فعالیت‌های موسسه هنرمندان پیشکسوت باشیم و بتوانیم با همکاری نهادها و موسسات مرتبط، خیلی زود کتاب مجموعه آثار استاد افشان‌ پور را در جامعه منتشر کنیم.

مهین افشان‌پور متولد شهریور 1320 در تهران است. او از دوران نوجوانی و جوانی به نقاشی و صورت‌گری علاقه داشت و در سال 1348 به هنرستان کمال‌الملک وارد شد و نزد استادانی مانند «حسین شیخ طبیعت»، «مشیری سیاه قلم»، «یوسفی(تذهیب)» و «الطافی(گل و مرغ)» به تحصیل هنر پرداخت؛ اما علاقه زیادش به نگارگری (مینیاتور) او را به مکتب «مرحوم استاد جلالی سوسن‌آبادی» کشاند و نزدیک به 30 سال در این زمینه به خلق بیش از 100 اثر منحصربه‌فرد پرداخت.

او سبک‌های مختلفی را از جمله بغداد، مغول، تیموری یا هرات و سرانجام مکتب اصفهان را در نگارگری تجربه کرده است. از جمله مهم‌ترین آثار او می‌توان به «سواری از غیب»، «شیخ صنعان و دختر ترسا»، «سمند تیزپای»، «مجلس بنداندازی عروسان» و «آهوان خمار چشم» اشاره کرد.

هنرمندان پیشکسوت نگارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر