کد خبر: 370751 A

در نشست «چرایی رکود کتاب در ایران» صورت گرفت؛

ایلنا: عبدالحسین آذرنگ در نشست «چرایی رکود در صنعت‌نشر کتاب» گفت: هرچه امید در جامعه افزایش یابد، تجربه نشان داده اقبال به کتاب هم افزایش می‌یابد.

به گزارش ایلنا، عبدالحسین آذرنگ در نشست«چرایی رکود در صنعت نشر کتاب» گفت: نبود اتحادیه سراسری برای ناشران را یکی از مشکلات موجود در صنعت‌نشر ایران است و به دلیل نبود اتحادیه سراسری ناشران، ارتباط ما با ناشران کشورهای دیگر منظم و سازمان‌یافته نیست. نبود ارتباط ارگانیک با جهان، موجب کاهش وزن اتحادیه ناشران در ایران هم شده و نهادهای دولتی کمتر به‌ آن توجه دارند.

وی درباره‌ پژوهش در حوزه‌ تصمیم‌گیری صنعت‌نشر هم متذکر شد: موضوع پژوهش در صنعت نشر، با روند نه‌چندان به‌سامان این صنعت، شاید امروزه محل توجه ناشرین باشد، هرچند مشکلات روزمره، امان پرداختن به این موضوع را ندهد. اما اگر به این حوزه پرداخته نشود، تبعات خوشایندی شاید نمی‌توان برای نشر پیش‌بینی کرد. شما در مواجهه با هر تصمیمی باید یک پرسش را مطرح کنید، مبنای این تصمیم  چیست؟ در صنعت نشر شاید کمتر کسی بتواند به این پرسش پاسخ دهد، چراکه مبنای تصمیم‌گیری‌ها حسی یا توافقی و رابطه‌ای هستند. این مبنای حسی و توافقی باعث شده ناشران مخاطب‌شان را نیابند و در نتیجه دچار سود نشوند. ناشرانی که بتوانند روی کتاب‌هایی با شیب فروش مثبت، منطقی و مداوم کار کنند، در این صنعت موفق خواهند شد. اگر غیراز این باشد، حتی در صورت بروز سود ناگهانی در برخی از مقاطع، نمی‌توان به موفقیت دلخوش بود. رسیدن به این شرایط نیازمند دسترسی داشتن به اطلاعات و آمار است و این اطلاعات در دسترس ناشر نیست.

آذرنگ در ادامه به مقایسه وضعیت فیلم و کتاب پرداخت و با اشاره به فروش بالای سریال شهرزاد، صنعت کتاب را در مقایسه با صنعت فیلم صنعتی دانست که بازاریابی، بازارسازی و حفظ بازار نمی‌داند.

وی کاهش سرمایه اجتماعی و امید را از دیگر مولفه‌های مهم در رکود نشر کتاب در ایران دانست و گفت: هرچه امید در جامعه افزایش یابد، تجربه نشان داده که اقبال به کتاب هم افزایش می‌یابد چراکه نیاز به آگاهی و دانستن ایجاد می‌شود و نیاز به آگاهی رونق کتاب را در پی دارد.

همچنین در این نشست، فتح‌الله فروغی معاون کمیته فعالیت‌های فرهنگی در این گفت‌وگو مشکل را در خود ناشران بررسی کرد و گفت: ناشران عضو اتحادیه از ما می‌پرسند اتحادیه برای ما چه کرده اما باید از آنها هم پرسیده شود شما برای اتحادیه‌ای که متعلق به خودتان است چه کرده‌اید؟

 فروغی با انتقاد از وضعیت نشر در دولت پیشین، اتحادیه ناشران در آن دولت را مهجور ارزیابی کرد و گفت: اتحادیه 1100 عضو دارد که حدود 10 درصد آن فروشندگان کارت پستال هستند، از حدود 900 نفر عضو مرتبط با خود کتاب، در انتخابات اخیر تنها 350 عضو شرکت کرده‌اند، درحالیکه این آمار نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب بود. مشکل دیگر سازمان‌مند نبودن اتحادیه و متکی بودن آن به چند نفر خاص است. با واگذاری بخش فرهنگی در نمایشگاه امسال به اتحادیه ناشران، ما مجبور شدیم کارهای خود اتحایه را معلق کنیم زیرا نیروهایی که اهل پیگیری بودند در کمیته فعالیت‌های فرهنگی درگیر شدند. بودجه سالانه اتحادیه با چهل درصد کسری تحقق پیدا می‌کند، راه حل این کسر بودجه آموزش نیست، اما ما ناچاریم از آموزش هم پول دربیاوریم.

علی‌اکبر کلباسی نیز در این هم‌اندیشی عواملی دیگر را بر موارد گفته‌ شده افزود و گفت: به‌نظر من با تقویت دو عامل می‌توان مردم را به کتاب نزدیک‌تر کرد. کتاب به عنوان یک رسانه باید در رقابت با دیگر رسانه‌ها خود را نشان دهد.

مسئول سالن کارنامه نشر94 این دو عامل را افزایش عرضه نمایشگاهی کتاب و سیستم اطلاع‌رسانی مطلوب دانست و تصریح کرد: جایگاه پژوهش وابسته به شفافیت اطلاعات و سیستم اطلاع‌رسانی است و در صورت وجود آنها پژوهش بروز پیدا خواهد کرد. نمایشگاه کتاب امسال خوب بود و کارنامه‌ی نشر با استقبال مخاطب‌های مختلف همراه بود بر این اساس پیشنهاد می‌شود در هر استان نمایشگاه‌های کارنامه نشر از تازه‌های نشر ماه، برگزار شود.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار«فردا برای برای خواندن دیر است...» از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج‌فارس، روبه روی حرم‌مطهر امام‌خمینی(ره) قرار دارد.

صنعت نشر سریال شهرزاد عبدالحسین آذرنگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر