کد خبر: 373924 A

ویولنیست شهیر چک در رودکی اجرا می‌کند؛

ایلنا: کنسرت رسیتال آوازی اتریش در قالب پروژه رو در رو؛ چهارشنبه (5 خرداد) با نوازندگی و خوانندگی ادوارت کوترواتز و هربرت لیپرت برگزار می‌شود. 10 خرداد نیز یارُوسلاو سوییِتسِنی و واسلاو ماخ کنسرت رویای ویولن را در تالار روکی برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ ایده پروژه "رو در رو" از مجسمه‌های چوبی بزرگی گرفته شد که چهره انسانهای عاشق را به تصویر می‌کشد؛ انسان‌هایی که در فکر معشوق‌اند؛ اگرچه دور یا نزدیک  ولی در درون قلبشان آن را لمس می‌کنند.  

اگرچه حضور این مجسمه‌ها در تورهای جهانی و در صحنه‌های اجرا مقدور نیست، اما هنرمندان، بر پایه این ایده، توسط آهنگ‌هایشان با مخاطبان گفتگو می‌کنند. سرآغاز این پروژه از اتریش بود و تهران ایستگاه دوم آن است. ایستگاهای بعدی آلمان، سوئیس و ژاپن خواهد بود.

رسیتال آوازی ادوارت کوترواتز و  هربرت لیپرت از اتریش قرار است چهارشنبه 5 خرداد آغاز شود. ادوارت کوترواتز پیانیست، آهنگساز و مدیر هنری برخی از فستیوال‌های مهم جهانی‌ست. همچنین هربرت لیپرت خواننده تنور، خواننده اپرای وین و برنده جایزه گرمی در سال 1997 است.

بهای بلیت کنسرت این دو هنرمند ۸۰,۰۰۰ و ۷۰,۰۰۰ تومان تعیین شده است.

کنسرت رویای ویولن با نوازندگاه شهیر چک

در فاصله 5 روز کنسرت رویای ویولن با اجرای یارُوسلاو سوییِتسِنی و واسلاو ماخ در تالار رودکی برگزار می‌شود. یارُوسلاو سوییِتسِنی از شناخته‌شده‌ترین نوازندگان ویولن معاصر چک و چهره ممتاز موسیقی چک است. در این اجرا واسلاو ماخ پیانیست اهل چک نیز او را همراهی می‌کند.

یارُوسلاو سوییِتسِنی تاکنون 46 آلبوم سی دی، دربرگیرنده آثاری از مولفان موسیقی جهانی و چکی ضبط کرده که این آثار برنده جوایز پرشمار طلا و نقره شده‌اند. یاروسلاو اسوییتسنی نخستین نوازنده ویولن چک بود که برای شرکت سونی کلاسیکال (Sony Classical) یک آلبوم سی دی به ضبط رساند.

در سال 1996، وی موفق شد جایزه معتبر آکادمی هنر ماساریک را برای فعالیت هنری نوآورانه‌اش به دست آورد؛ از آن پس، اسوییتسنی جوایز بسیار دیگری دریافت کرده، که آخرین آنها پلاک طلای ریاست جمهوری چک بود که در تاریخ 9 دسامبر 2010 در قلعه پراگ از دستان واتسلاو کلاوس، رییس جمهور پیشین چک، دریافت کرد.

اسوییتسنی از بنیان‌گذاران جشنواره‌های موسیقی چک است، ازجمله: جشنواره موسیقی اسمیژیتسه (جشنواره موسیقی‌ای که به مناسبت عید پاک، در شهر اسمیژیته در نزدیکی شهر هرادتس کارلووه برگزار می‌شود)؛ جشنواره موسیقی کلاشترتس – که بخشی از آن برگزاری دوره‌های تابستانی بین‌المللی نوازندگی ویولن در قلعه زیبای کلاشترتس ناد اُهری است.

فعالیت‌های خیریه طولانی‌مدت از بخش‌های جدایی‌ناپذیر کارهای هنری اسوییتسنی است. طی 9 سال اخیر، او به عنوان یکی از خیرین موسسه خیریه بریک اکشن (Brick Action)، که به شهروندان معلول ذهنی کمک می‌کند، فعالیت می‌کند. او با صندوق بنیاد "هنر همراهی"- حامی آسایشگاه‌های جمهوری چک - و با صندوق بنیاد پلاواچکِ دینا و یورای یاکوبیسکو - حامی کودکان - همکاری می‌کند.

در این زمینه، اخیرا وی خود را به تمامی وقف پروژه ویوالدیانو (Vivaldianno) کرده است که در آن با موسیقیدانان سبک راک؛ ازجمله میخال دِوُراک، رادیم هلادیکِ افسانه‌ای و دیگر نوازندگان از 5 سبک متفاوت موسیقی همکاری می‌کند.

بهای بلیت این کنسرت ۷۰,۰۰۰ و ۶۰,۰۰۰ تومان تعیین شده و بلیت آن از طریق سایت تیوال قابل دریافت است.

تالار رودکی رسیتال آوازی اتریش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر