کد خبر: 380915 A

یک نویسنده کودک در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد؛

ایلنا: مجید راستی می‌گوید: اگر قرار باشد کسی تنها برای رفتن به دانشگاه درس بخواند، نتیجه‌اش می‌شود اینکه بسیاری از فارغ‌التحصیلان بیکار هستند. انگار که برای بیکار شدن به دانشگاه می‌روند! آیا این‌همه آدم به دانشگاه می‌روند که بعد از آن بیکار باشند؟ آیا بدون دانشگاه رفتن نمی‌توان بیکار بود؟

مجید راستی (نویسنده‌ کودک و نوجوان) با بیان اینکه وجودِ تب کنکور در میان دانش‌آموزان، حالت سالمی را نشان نمی‌دهد و انبوهِ کتاب‌های کمک درسی به این مسئله دامن می‌زند، به خبرنگار ایلنا گفت: بلبشویی در حوزه‌ آموزش به وجود آمده است که همه می‌خواهند جواب سوال را حفظ کنند و در امتحان بیاورند و این مسیر آموزش، درست و معقول و منطقی نیست و هیچ کمکی به دانش‌آموز نمی‌کند.

او ادامه داد: عده‌ای قرار است به دانشگاه بروند اما وقتی همه دچار این تب بشوند، دیگر چندان اهمیتی ندارد. آن‌هایی که به طور طبیعی درس می‌خوانند و در کنار آن مطالعه‌ آزاد هم دارند، در کنکور قبول می‌شوند و اتفاقاً همان‌ها هستند که پیروز می‌شوند. 

این نویسنده با بیان اینکه بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه بیکار هستند، گفت: اگر قرار باشد که کسی تنها برای رفتن به دانشگاه درس بخواند، نتیجه‌اش می‌شود اینکه بسیاری از فارغ‌التحصیلان بیکار هستند. انگار که برای بیکار شدن به دانشگاه می‌روند! آیا این‌همه آدم به دانشگاه می‌روند که بعد از آن بیکار باشند؟ آیا بدون دانشگاه رفتن نمی‌توان بیکار بود؟

راستی افزود: به اعتقاد من؛ در نظام آموزشیِ ما اشتباهی رخ داده و درحال تکرار شدن است که حاصلش همین وضع موجود است. کسانی که با علاقه در رشته‌های عملی که کارهای تخصصی را به دانشجو می‌آموزد، فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند کار کنند.

او در پاسخ به این سوال که چرا وزارت آموزش و پرورش در جهت مطالعه‌ آزادِ دانش‌آموزان تلاشی نمی‌کند، بیان کرد: آموزش و پرورش با سیستم و برنامه‌ریزی، تلاشِ خودش را می‌کند که دانش‌آموزان درس بخوانند. اما گاهی مسائلی هم هست که غلط است و غلط پیش می‌رود اما آنچه اهمیت دارد، تربیت است و تربیت با مهارت‌هایی حاصل می‌شود که دانش آموز برای سنین بالاتر، نیاز به یادگیری آن دارد.

این نویسنده همچنین در رابطه با نقش و اهمیت مطالعه‌ی آزاد گفت: مطالعه‌ آزاد ممکن است به نظر کم‌اهمیت بیاید ولی همین‌قدر که دانش‌آموزی به عنوان سرگرمی هم شده، کتابی بخواند، توان روخوانی‌اش بالا می‌رود و با این کار کم کم توانایی و تقویت خود را رشد می‌دهد. انسان سالم کسی است که ذهن سالم و خلاقی داشته باشد.

وی همچنین در رابطه با نقش نویسنده در پیشبرد مطالعه‌ی آزادِ کودک و نوجوان بیان کرد: بهترین کار نویسنده این است که بنویسد! اگر هر کس در جامعه سرِ جای خود باشد، بسیاری از مشکلات حل می‌شوند و جامعه، یک جامعه‌ طبیعی می‌شود. نویسنده باید بنویسد و اینکه چقدر جذاب و تأثیرگذار است نیز به توانایی او برمی‌گردد.

راستی ادامه داد: در شرایط فعلی، تیراژ  کتابِ کودک در جامعه‌ی ما هزارو پانصد نسخه است و این نشان دهنده‌ نارسایی‌هایی در بخش‌های مختلف است. شرایط جامعه اگر بهتر شود، تیراژ کتاب هم بالا می‌رود و از طرفی مخاطبان بیشتری به سمت این کالای فرهنگی می‌آیند.

این نویسنده با اشاره به اینکه یکی از مشکلات مادر حوزه‌ مطالعه، کتابرسانی است، گفت: دسترسی آسان به کتاب، اتفاقی است که باید اتفاق بیفتد و آن وقت اگر کسی کتاب نخواند، بگوییم چرا نخوانده است. وقتی شرایط برای کتاب خواندن مهیا باشد و کتاب به راحتی به دست مخاطب برسد، آن زمان است که باید پرسید چرا کتاب خوانده نمی‌شود؟

او در پایان سخنان خود بیان کرد: امیدوارم شرایط روز به روز بهتر شود و همه چیز در جای خودش قرار بگیرد. تولیدکننده‌ کتاب بتواند تولید کند و مخاطب هم به درستی برای رشد خود استفاده کند. 

آموزش و پرورش در نظام آموزشیِ ما اشتباهی رخ داده که در حال تکرار است مجید راستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر