کد خبر: 382661 A

ایلنا: طی مراسمی با حضور چهره‌های مطرح فرهنگی، از ۲۰ اثر خطی قرآنی، علمی، فرهنگی و هنری موزه محفوظی، رونمایی شد.

به گزارش ایلنا، این آثار خطی نفیس و نایاب با توجه به قدمتی که دارند، اهمیت نگارش در دوران خاص تاریخی، ریزه­ کاری­های تزئینی، جنبه ­های هنری و تکنیک‌های ظریف بصری، معرفی و رونمایی شدند. در این مراسم «محمدصادق محفوظی»، با بیان اینکه هر ساله در ماه مبارک رمضان ۲۰ نسخه خطی که نسبت به سایر آثار خریداری شده، از ویژگی­های برجسته­ تری برخوردار هستند رونمایی می‌­ شود، گفت: ۶ دفتر کامل مثنوی معنوی کتابت شده در دوران صفوی، کیمیای سعادت امام محمدغزالی از سده ۸ هجری قمری و مرقع مناجات­ نامه خواجه عبدالله انصاری به خط نستعلیق جلی، از جمله کتاب­های رونمایی شده در مراسم بودند.

وی، از قاب آینه مزین به شمایل امیرالمومنین (ع) و اشعار فارسی، پیشکش شده به ناصرالدین شاه قاجار، به عنوان یکی دیگر از آثار برجسته رونمایی شده نام برد و افزود: کلیات سعدی کتابت شده در سال ۱۰۹۲ هجری قمری، قرآن عمامه­‌ای ۸ گوشه منحصر به فرد با جلد لاکی و گل و طومار شجره­ نامه ائمه معصومین و اولادشان به خط نسخ در دو رو مربوط به سال ۷۰۰ هجری قمری از دیگر آثاری بودند که مورد توجه متخصصان قرار گرفتند.

رئیس مرکز دایره­ المعارف انسان­‌شناسی، در ادامه از چاپ عکسی دو نسخه خطی نفیس دیگر در مجموعه­‌اش خبر داد و گفت: کتاب دعای صباح و کتاب لوایح جامی، دو اثر تازه منتشر شده دیگر از موزه نسخ خطی محفوظی است.

این استاد دانشگاه، با اشاره به خط شکسته نستعلیق میرزا غلامرضا اصفهانی در کتابت لوایح جامی، افزود: کل کتاب شامل ۴۳ صفحه ۱۲ سطری است که صفحات ابتدایی آن دارای سرلوحی زیبا با نقوش لاجورد، طلا، زرد و نارنجی و مشکی و سفید است که رنگ­‌ها با ظرافت و تنوع جالبی در سطر‌ها و جداول صفحات بعدی، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

محفوظی درباره قدمت نگارش کتاب، توضیح داد: پای امضای کاتب اثر، تاریخ ۱۲۹۱ قمری درج شده است.

وی با بیان اینکه چاپ عکسی اثر یادشده، با مقدمه «علی حیدریساولی» و به کوشش «سیدصادق حسینی اشکوری»، رمضان امسال به انتشار رسیده است، تصریح کرد: چاپ عکسی این کتاب ۱۴۸ صفحه­‌ای از سوی موسسه پژوهشی ابن­ سینا صورت پذیرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به انتشار چاپ عکسی کتاب دیگری به نام «دعای صباح» اشاره کرد و گفت: این دعا که یکی از ادعیه محبوب امیرالمومنین (ع) به حساب می‌آید، توسط «محمدشفیع تبریزی» و در سال ۱۲۳۷ هجری قمری به خط نسخ معرب کتابت شده است.

محفوظی، با تأکید بر اینکه برخی از ترجمه­‌های متنوع این دعا در صفحات اولیه کتاب منتشر شده است، گفت: شرح احوال و آثار نگارنده کتاب نیز در صفحات ۴۱ و ۴۲ به طور خلاصه درج شده است. چاپ عکسی دعای مذکور، در قالب یک کتاب ۹۴ صفحه­ای و رنگی از سوی موسسه پژوهشی ابن سینا انتشار یافته و مقدمه آن نیز توسط سیدصادق حسینی اشکوری به نگارش درآمده است.

این مجموعه­ دار، در ادامه ضمن اظهار خرسندی از استقبال علاقه‌مندان نسبت به چاپ عکسی دو کتاب دعای اعتصام و مثنوی مولانا، بیان کرد: اشتیاق صاحبان ذوق برای تهیه دو نسخه یاد شده، قابل تقدیر بود.

وی، از نسخه خطی ذخیره خوارزمشاهی مربوط به سال ۶۴۰ هجری قمری، مثنوی معنوی به خط نستعلیق ۱۲۵۶ هجری قمری و مرقع اسناد به دست خط امیرکبیر، به عنوان سایر نسخ رونمایی شده در مراسم نام برد و ادامه داد: شاهنامه فردوسی مربوط به سال ۱۲۴۰ هجری قمری، کتاب خلاصه اللغه استاد وصال شیرازی با خط ترکیبی نستعلیق و شکسته نستعلیق، کتاب قصیده برده بوصیری، برهان الکفایه فی احکام النجوم، جزء ۱۶ قرآن کریم به خط ریحان ۵ سطری، زادالمعاد به خط نسخ معرب نوشته شده توسط عبدالله بن عاشور، کتاب شرح احوال و تاریخ زندگی امام رضا (ع) به خط نستعلیق و قرآن به خط بیهاری از دیگر آثار خطی رونمایی شده در ماه مبارک رمضان امسال بودند.

محفوظی گفت: دکتر «اکبر ایرانی» رئیس مرکز میراث مکتوب، دکتر «می‌رجلال­الدین کزازی» شاهنامه پژوه، دکتر «حبیب­الله عظیمی» معاون سازمان اسنادوکتابخانه ملی ایران، دکتر «سیدصادق اشکوری» رئیس مرکز ذخائراسلامی، استاد «مهدی عتیقی‌مقدم» مرمتگرنسخ خطی، دکتر «علی حیدری­یساولی» استاد دانشگاه، استاد «امیراحمدفلسفی» خوشنویس، دکتر «شهرام یوسفی‌فر» معاون اسنادسازمان اسنادوکتابخانه ملی ایران و سرانجام پروفسور «سیدحسن امین» استاد دانشگاه گلاسکو انگلستان از جمله متخصصانی بودند که رونمایی کتب توسط آنان انجام شد.

موزه محفوظی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر