کد خبر: 384272 A

ایلنا: مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» با پخش تصاویری مربوط به تابستان سال ۱۳۶۰، واقعه سوءقصد نافرجام به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را بازخوانی می‌کند.

به گزارش ایلنا، سیدمهدی مویدی تهیه کننده «تاریخ شفاهی ایران» درباره قسمت جدید این مجموعه درباره حادثه سوءقصد نافرجام به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، توضیح داد: در این قسمت تصاویری برای پخش آماده شده که به ساعاتی پس از حادثه سوءقصد نافرجام به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مسجد ابوذر تهران اختصاص دارد.

وی افزود: سخنانی از امام جماعت این مسجد که شاهد عینی حادثه بوده و صحبت‌هایی از وزیر وقت بهداشت درباره جراحات وارده به حضرت و روند درمان ایشان جزو بخش‌های این قسمت است.

به گفته مویدی، مصاحبه با آیت‌الله خامنه‌ای در بستر چهار روز پس از حادثه و همچنین مصاحبه دیگری با ایشان در مرخصی موقت از بیمارستان برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری شهید رجایی در جماران، از بخش‌های دیگر «تاریخ شفاهی ایران» است.

ششم تیرماه سال۱۳۶۰ در حالی که تنها شش روز از شهادت دکتر مصطفی چمران، گذشته بود، پروژه حذف رهبران اصلی جریان پیرو خط امام (ره)، با انفجار بمب کار گذاشته شده در ضبط صوت قرار داده شده بر روی تریبون سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در مسجد ابوذر تهران، توسط سازمان مجاهدین خلق کلید خورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مسجد ابوذر تهران در حالی که مشغول سخنرانی بودند، توسط جوانی ۲۵ ساله با نام جواد قدیری مورد سوء قصد قرار گرفتند و پس از جراحت شدید به مدت ۴۲ روز تحت معالجه قرار داشتند.

 «تاریخ شفاهی ایران» یکشنبه ششم تیر ساعت ۳۰. ۱۸ از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود و دوشنبه هفتم تیر ساعت ۳۰. ۱۱ بازپخش می‌شود.

شبکه مستند تاریخ شفاهی ایران سوءقصد نافرجام به رهبر انقلاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر