کد خبر: 386247 A

ماه عسل دیشب به ماجرای ربوده شدن احمد متوسلیان پرداخت؛

ایلنا: بیست و چهارمین قسمت ماه عسل، شب گذشته به ربوده شدن حاج احمد متوسلیان اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احسان علیخانی در آخرین جمعه ماه رمضان میزبان همرزمان و خانواده احمد متوسلیان و دیپلمات‌های ربوده شده ایرانی در بیروت بود.

در قسمت بیست و چهارم ماه عسل که جمعه شب (۱۱ خرداد) از شبکه سه سیما پخش شد، پشت صحنه برنامه روز قبل و بازدید رییس سازمان صدا وسیما، علی عسگری از برنامه ماه عسل پخش شد و پس از آن «محمدحسین مهدویان» کارگردان فیلم «ایستاده در غبار» به دعوت احسان علیخانی به روی صحنه آمد.

مهدویان در پاسخ به سوال علیخانی درباره ساخت ایستاده در غبار، گفت: ابتدا روی دو فیلمنامه شهید متوسلیان و زین‌الدین کار می‌کردم و سپس به خاطر دلزدگی مردم از کلیشه‌ای شدن داستان‌های دفاع مقدس، تصمیم گرفتم زندگی شهید متوسلیان را که خیلی متفاوت بود به تصویر بکشم.

مهدویان با اشاره به دلیل انتخاب زندگی شهید متوسلیان برای ساخت فیلمش، گفت: من چند دغدغه داشتم و یکی از آن‌ها مرگ است، ما زمانی از تاریخ کشور را می‌بینیم که بعضی از جوان‌ها با مرگ بازی می‌کردند. اینکه چطور شهدا به راحتی با مرگ مواجه می‌شوند برایم جای سؤال داشت و به همین دلیل زندگی شهید متوسلیان که کودکی درونی را در عین ابهت مردانگی به همراه دارد، انتخاب کردم.

در این برنامه، سکانس‌هایی از فیلم ایستاده در غبار پخش شد و سپس علیخانی درباره احساسات متفاوت حاج احمد متوسلیان گفت.

مهدویان نیز خاطرنشان کرد: برای یک کارگردان چنین شخصیتی دوست داشتنی است و شاهد حس‌های متفاوت این شهید در لحظه‌های مختلف هستیم.

اما شخصیت دیگری که در این برنامه حاضر شده و دباره احمد متوسلیان به صحبت پرداخت، یکی از همرزمان او، آقای عسگری بود که در سال ۵۸ با هم آشنا شده بودند و به همین جهت، بخش‌هایی از سکانس بیمارستان فیلم ایستاده در غبار پخش شد.

عسگری درباره شهید متوسلیان گفت: احمد بینشی عمیق داشت و اخلاقش در میدان جنگ و آسایشگاه متفاوت بود؛‌‌ همان طور که امام خمینی (ره) فرموده بودند که با قلب مردم زندگی کنید.

او با بیان اینکه حاج احمد در کار با کسی شوخی نداشت، گفت: اگر اشتباه می‌کردیم کاری می‌کرد که آن اشتباه اولین و آخرین اشتباه باشد. اما روح بزرگی داشت، پر از عشق.

وقتی عسگری از کمک متوسلیان به همسر کسی که با او دشمن است گفت، مهدویان خطاب به علیخانی گفت: تو این چیز‌ها را درباره احمد باور می‌کنی؟ من خیلی موارد را در فیلم نیاوردم برای اینکه فکر می‌کردم مردم باور نمی‌کنند. فکر می‌کنند دارم دروغ می‌سازم.

علیخانی در خصوص سفر متوسلیان به لبنان سوال کرد و مهدویان گفت: بعد از آزادسازی خرمشهر در شورای عالی دفاع تصمیم گرفته می‌شود که گروهی برای دفاع از لبنان بروند که حاج احمد متوسلیان و گروهش به لبنان می‌روند.

احمد متوسلیان زنده است؟

رائد موسوی، پسر سید محسن موسوی، سفیر ایران در لبنان درباره سفر متوسلیان و حضور پدرش به عنوان سفیر و اتفاقات به وجود آمده در آن روز‌ها صحبت کرد.

در ادامه مهتدی به جمع اضافه شد. او نیز این چنین روایت کرد: در آن زمان سفیری آمده بود که هیچ چیز نمی‌دانست و تازه کار بود. ماه رمضان بود، غذا گیر نمی‌آمد، آب و برق نبود و کاملا یک شهر جنگ زده بود. آقای سفیر آمد و به من گفت محسن موسوی آمد به ما کمک کند و بعد دیدیم که آن‌ها را گرفتند و به نوعی ربوده شدند. من با وزیر خارجه لبنان تماس گرفتم و داستان را شرح دادم و حتی بعد با نخست وزیر هم تماس گرفتم و ماجرا را تعریف کردم.

علیخانی پرسید چرا سفیر خودمان ماجرا را پیگیری نمی‌کرد که آقای مهتدی جواب داد: چون نه زبان می‌دانست و نه حرف زدن بلد بود!

بعد از پخش آخرین سکانس از حضور متوسلیان و سه دیپلمات ربوده شده، مهدویان گفت: ۳۴ سال از این اتفاق می‌گذرد و چند سناریو برای این ماجرا وجود دارد. رائد موسوی نیز گفت: یا روز اول اتفاقاتی افتاده یا اینکه زنده هستند و در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند، اما همه این ماجرا یک طرف و من و خانواده‌ام به زنده بودن آن‌ها امید داریم که روزی برمی‌گردند.

در پایان هم‌رزم متوسلیان گفت: همه این صحبت‌ها درست است، اما قبای اسارت به شخصیت متوسلیان نمی‌خورد و به نظرم ایشان شهید شده‌اند.

درخواست از ظریف برای آزادی متوسلیان

محمدحسین مهدویان کارگردان سریال ایستاده در غبار همچنین در آنتن زنده شبکه سه خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان خواستار پیگیری وضعیت چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی شد.

مهدویان گفت: نامه‌ای الکترونیکی در روی سایت این فیلم سینمایی خطاب به ظریف قرار گرفته و از بینندگان خواسته شده این نامه را امضا کنند.

یادآور می‌شود، ۱۴ تیر ماه سالروز ربوده شدن احمد متوسلیان و دیپلمات‌های ایرانی دیگر در بیروت است.

همچنین، احسان علیخانی در پایان صحبت‌هایش از کمپینی که به دبیری پرویز پرستویی به تازگی راه‌اندازی شده گفت. او عنوان کرد: بدنبال صدور رای دادگاه‌های امریکا برای تصاحب حدود دومیلیارد دلار از اموال ملت ایران، کمپین مردمی به دبیری پرویز پرستویی عزیز راه‌اندازی شده است و هنرمندان زیادی نظیر استاد علی نصیریان، فاطمه معتمدآریا و.... در آن شرکت کردند.

علیخانی این اتفاق را یک امر فراجناحی دانست و گفت همه با هر عقیده‌ای باید در آن شرکت کنند و گفت: این اتفاق برای همه ما جدی است و نباید آن را شوخی بگیریم.

شبکه سه برنامه ماه عسل ایستاده در غبار احمد متوسلیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر