کد خبر: 389895 A

در نشست خبری مطرح شد؛

ایلنا: جابرها با بیان اینکه این دوسالانه با بودجه شخصی برگزار می‌شود، گفت: متاسفانه در کشور ما به دلیل اینکه مدیریت منسجمی درباره بی‌ینال‌ها وجود ندارد این دوسالانه‌ها به طور منظم برگزار نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ نشست خبری دوسالانهٔ هنر معاصر با عنوان «صلح روی کاغذ» عصر سه شنبه (۲۲ تیر) با حضور مجید عباسی (دبیر دو سالانه) زروان روحبخشان (منتقد)، امین شاهد و حامد جابر‌ها در انتشارات نشر ثالث برگزار شد.

 حامد جابر‌ها (گرافیست) درباره این دوسالانه گفت: آنچه در فضاهای هنری اتفاق می‌افتد این است که بی‌ینال‌ها و دوسالانه‌ها در هنرهای تجسمی توسط دولت انجام می‌شود.  متاسفانه در کشور ما به دلیل اینکه مدیریت منسجمی درباره بی‌ینال‌ها وجود ندارد این دو سالانه‌ها به طور منظم برگزار نمی‌شود.

او با بیان اینکه این اولین بی‌ینالی است که به صورت خصوصی و با بودجه شخصی برگزار می‌شود، گفت: مجید عباسی به دلیل اینکه از بودجه شخصی این بی‌ینال را برگزار می‌کند پس می‌تواند از همین امروز برای بی‌ینال‌های سوم وچهارم نیز برنامه‌ریزی داشته باشد در حالی‌که این امکان در هیچ برنامه دولتی اتفاق نمی‌افتد.

این هنرمند درباره کانسپت این مجموعه گفت: در منطقه که کشور ما در آن قرار دارد صلح موضوع مضحکی است با توجه به همین موضوع تصمیم گرفتم تصویر یک موشک کاغذی را نشان دهم و به نوعی صلح را به تمسخر گرفته و واقعیت این است که با این شرایط چطور می‌توانیم درباره صلح صحبت کنیم.

جابر‌ها افزود: کاتولوگی از دوره گذشته تهیه شده که همزمان با افتتاحیه این دومین دوره به نمایش در می‌آید. روز ۳۰ شهریور که مصادف با روز جهانی صلح است در موزه هنرهای معاصر آبادان از کتاب این دوره رونمایی خواهد شد.

مجید عباسی با بیان اینکه دومین دوره دو سالانه هنر معاصر با دوره گذشته متفاوت است، اظهار کرد: در دوره دوم بجای استفاده از کیورتور‌ها از گالری‌ها و موسسات استفاده کردیم و از آن‌ها خواستیم هنرمندان را به معرفی کنند و ما از میان آثار آن‌ها آنچه را که می‌خواستیم انتخاب کردیم.

او درباره دلیل انتخاب عنوان «صلح روی کاغذ» افزود: یکی از دلایل ما این بود که وقتی می‌خواهیم چیزی را عنوان کنیم آن را مکتوب می‌کنیم. در فضای تجسمی نیز کارهایی که تولید می‌شوند می‌توانند به صورت مکتوب روی کاغذ شوند. این نمایشگاه قرار بود با موزه‌ای در استانبول همکاری کند و این همکاری پس از اتفاقاتی که در استانبول افتاد لغو شد.

دبیر دوسالانه ادامه داد: از هنرمندان شرکت‌ کننده نخواستیم کار جدیدی به ما ارائه دهند اما برای اینکه هماهنگی بین آثار با فضای کاغذی دوسالانه، این مسئله را در فیلد‌های مختلف تعمیم دهیم به طور مثال مجسمه‌سازان کارهایی را ارائه دهند که با کاغذ درست شده باشد.

عباسی با بیان اینکه پرفورمنس ویدئو را تفکیک کردیم از این برنامه، خاطرنشان کرد: در نمایشگاه ما بخش ویدئو را نیز داریم اما به دلیل اینکه نمی‌توانند در این غالب قرار بگیرند سعی کردیم از لحاظ مفهومی آن‌ها را طوری انتخاب کنیم.

او با اشاره به اینکه در حقیقت صلح روی کاغذ برایش یک نگاه خنثی ایجاد کرده، گفت: غالبا یک سری موضوعات مکتوب می‌شوند و فقط به صورت سمبلیک نوشته می‌شود و پس از آن هیچ اتفاقی نمی‌افتد. در این مجموعه لزوما به یک دنیا خوش و شیرین فکر نمی‌کنیم بلکه تاثیرات اتفاقاتی را که رخ‌داده در کنار هم قرار دادیم تا مخاطب هر دو وجه را ببیند.

عباسی تصریح کرد: در حقیقت ایده و کانسپت کلی این است که حضور این افراد در کنار یکدیگر می‌تواند مفهوم صلح را داشته باشد و لزومی ندارد ما کار را برای این افراد انشاء کنیم چراکه در حقیقت هر هنرمند دنیای متفاوت و خاص خود را دارد و به عقیده من کسی که این چیدمان را در کنار هم قرار می‌دهد نقش بسیار مهمی دارد.

زروان روح‌بخشان با اشاره به عنوان دوره گذشته این دوسالانه درباره این دوسالانه گفت: کاغذ به طور کلی سفید است و سفیدی نماد صلح است حال که اساس و متریال قرار است کاغذ یا مبتنی بر کاغذ باشد به عقیده من بسیار جالب است.

امین شاهد درباره جمع‌آوری این مجموعه گفت: ما در این نمایشگاه مفهوم صلح دربرابر جنگ را نداریم و صلح را به معنای کلی در نظرگرفتیم و این می‌تواند به معنای آشتی با طبیعت نیز باشد و اگر قرار باشد فقط درباره موضوعات جنگی باشد خیلی مبحث خیلی کلی می‌شد.

او با بیان اینکه سال گذشته تصمیم گرفتیم تا دور دوم این دوسالانه را برگزار کنیم، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده دعوت‌نامه‌هایی برای گالری‌ها فرستاده شد و از این میان ۱۵ گالری که شامل ۳ گالری از شهرستان‌ها، ۳ گالری از خارج از کشور و ۹ گالری از تهران با ما همکاری کردند.

این هنرمند با اشاره به اینکه ۲۰۰ اثر برای نمایش انتخاب شده است، گفت: این آثار شامل، نقاشی، ویدئو، ایستالیشن، عکس و... است.

دو سالانه هنر معاصر با حمایت موزه هنرهای معاصر تهران و آبادان، بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، استودیو ه، گالری طراحان آزاد، گالری جمعه‌، مجله اینترنتی پله، انتشارات ثالث و... از اول تا دهم مرداد ماه سال جاری در بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران برگزار می‌شود.

دوسالانه هنر معاصر صلح روی کاغذ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر