کد خبر: 390521 A

ایلنا: با پخش سی و یکمین قسمت از سریال تلویزیونی معمای شاه در آخرین جمعه تیرماه، فرار محمد رضا پهلوی از ایران در مرداد سال ۱۳۳۲ به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایلنا، امشب (25 تیر) قسمت سی و یکم سریال معمای شاه از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

در طول قسمت‌های گذشته معمای شاه و در برخی قسمت‌ها، رخدادهای تاریخ معاصر ایران به شکل دقیق و جزئی به تصویر کشیده شده است. «کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲» نیز که منجر به سرنگونی دولت مردمی دکتر مصدق شد، یکی از رخدادهای مهم مورد توجه این اثر تلویزیونی است.

در قسمت سی و یکم این سریال، روایت داستان در سال ۱۳۳۲ به جایی می‌رسد که محمد رضا پهلوی به تحریک عوامل امریکا و انگلیس اقدام به عزل مصدق می‌کند. در چنین شرایطی اختلاف میان دکتر مصدق و آیت الله کاشانی هم بالا گرفته است.

وقوع کودتای ۲۵ مرداد در این شرایط، به واسطه هوشیاری نیروهای مردمی با شکست مواجه می‌شود و در پی این اتفاق محمد رضا به همراه ثریا فراری شده و ابتدا به بغداد و سپس به رُم می‌رود. در بخش داستانی ماجرا نیز تحولاتی در زندگی نور آفاق و امیر خسرو رخ می‌دهد.

این سریال ۸۰ قسمتی به نویسندگی و کارگردانی «محمدرضا ورزی» و تهیه‌کنندگی «علی لدنی» در سیمای جمهوری اسلامی ایران ساخته‌شده است. ۸۰ بازیگر اصلی، ۵۲۰ بازیگر فرعی و بیش از ۵۶۰ نفر از عوامل پشت دوربین از اردیبهشت سال ۱۳۹۱ تاکنون در ساخت این اثر همکاری داشته‌اند.

معمای شاه به ‌مرور وقایع تاریخی، اجتماعی و سیاسی ایران در فاصله سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۵۷ هم‌زمان با دوران پهلوی دوم می‌پردازد.

سریال معمای شاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر