کد خبر: 390686 A

رییس شورای عالی نظام پزشکی اعلام کرد:

ایلنا: اسماعیل ایدنی معتقد است که در جربان پرونده پزشکی عباس کیارستمی باید کار کارشناسی دقیق انجام شود.

 به گزارش ایلنا به نقل از سازمان نظام پزشکی، اسماعیل ایدنی (رییس شورای عالی نظام پزشکی) در واکنش به اظهارات تند داریوش مهرجویی که پزشکان مرحوم کیارستمی را قاتل و... خوانده بود، اظهارداشت: آقای مهرجویی ممکن است در حالت عصبانیت صحبت‌هایی بیان کرده باشند اما باید بدانیم بی‌تردید هر کسی هر حرفی می‌زند باید مسوولیت مدنی آن را نیز در نظر بگیرد. واقعیت این است که در هر صنف و قشری ممکن است تخلف و اشتباه و خطا رخ دهد اما مسیر رسیدگی به این خطا و تخلف را قانون مشخص کرده است.

 وی با ابراز تاسف از مرگ این کارگردان سر‌شناس بین المللی گفت: ما از مرگ آقای کیارستمی بسیار متاسف هستیم. واقعیت این است که در همه جای دنیا قصور پزشکی رخ می‌دهد اما اینکه بخواهیم بگوییم در این ماجرا قصور پزشکی رخ داده یا خیر نیازمند کار کار‌شناسی دقیق هستیم.

 وی افزود: طرح مسایلی که نیازمند بررسی حقوقی است در فضای عمومی جامعه جز اینکه تشویش ایجاد کند و به اعتماد مردم نسبت به این قشر آسیب بزند نتیجه دیگری ندارد. حال آنکه بی‌تردید امروزه هزاران پزشک در کشور خدمات ارزنده بسیاری به بیماران ارائه می‌دهند که بر هیچکس پوشیده نیست.

 رئیس شورای عالی نظام پزشکی تصریح کرد: بحث رسیدگی به قصور احتمالی و اینکه مقصران در چارچوب قانون باید پاسخگو باشند یک موضوع است اما اینکه بخواهیم اعتماد مردم و نیازمندان به خدمات جامعه پزشکی را خدشه‌دار کنیم و مردم در دریافت این خدمات دچار مشکل شوند بحثی دیگر است.

 وی افزود: از آنجا که پزشک با نیت خیرخواهانه ارائه خدمت می‌کند پس در بحث خدمات پزشکی و اتفاقاتی که در این میان رخ می‌دهد شامل عناوین مجرمانه نمی‌شود. چراکه گاهی عوارض غیرقابل پیشگیری هستند. البته ممکن است گاهی بر اثر نبود مهارت پزشک اتفاقی رخ دهد که این را بررسی‌های کار‌شناسانه مشخص می‌کند. ضمن اینکه روند رسیدگی به شکایت‌های پزشکی در چندین مرجع مانند سازمان نظام پزشکی، پزشکی قانونی و قوه قضائیه قابل پیگیری است تا برای احقاق حق جای شک و شبهه‌ای باقی نماند.

 ایدنی در ادامه اظهار داشت: طرح این مسایل در فضای عمومی و احساسی راه به جایی نمی‌برد. هرچند تالم خاطر و ناراحتی از مرگ آقای کیارستمی برای دوستان و همکارانشان باعث برخی واکنش‌ها شده است اما آن‌ها باید مطمئن باشند که رسیدگی به قصور و تخلف و عوارض پزشکی مسیر قانونی مشخصی دارد و امکان ندارد مقصران مجازات نشوند. به خصوص که وزیر بهداشت و درمان و رئیس کل سازمان نظام پزشکی نیز در این خصوص دستور پیگیری ویژه صادر کرده‌اند. پس افکارعمومی مطمئن باشند که بی‌تردید به این پرونده عادلانه رسیدگی خواهد شد و هیچ اغماضی هم صورت نخواهد گرفت.

عباس کیارستمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر