کد خبر: 390788 A

ایلنا: «انقلاب دیجیتالی» اثری ترجمه شده از یک نویسنده آمریکایی است که تضادهای بین انقلاب دیجیتال و بحران‌های اقتصادی عصر حاضر را واکاوی می‌کند.

به گزارش ایلنا، این کتاب نوشته‌ «رابرت مک کنزی» پروفسوری آمریکایی است که در تاریخ و سیاست‌های اقتصادی حاکم در علوم ارتباطات و نقش رسانه‌ها در جامعه‌های مردم سالار و سرمایه‌داری تخصص دارد.

«غلامرضا محمدنژاد» مترجم این اثر - که به تازگی در هفت فصل منتشر شده است - هدف اصلی نویسنده را بحث درباره‌ی اقتصاد سیاسی می‌داند و این‌که چه نوع اقتصادی با محوریت اینترنت می‌تواند به بهترین نحو به رشد ارزش‌ها و ساختارهای دموکراتیک و خودگردانی و در عین حال پرورش محیط مناسب برای آن کمک کند؟

وی در این مقدمه آورده است: این کتاب و محتوای آن، نشان از زمینی کردن کامل امور توسط سیستم‌های مکانیزه و هوشمند به دست آدمی و علم و تخصص اوست. به نظر می‌رسد هرچه به افق و مدینه‌ی فاضله‌ی طراحی شده‌ی آن‌ها نزدیک‌تر می‌شویم چیزی جز ایجاد یک سیستم ارباب و رعیتی مدرن‌تر نمی‌بینیم .

در همین مقدمه به ضریب نفوذ بسیار بالای اینترنت در مقابل دیگر پدیده‌ها و اختراع‌ها و اکتشاف‌هایی مانند برق، تلویزیون، صنعت چاپ ، ماشین یا پنی سیلین یا...در تمامی امور زندگی و حوزه‌های گوناگون در حال حاضر، اشاره شده است و مترجم اظهار نظر می‌کند که متاسفانه رهبران کشورها با توجه به همین شرایط، سرزمین خویش را و در مجموع جهان را بد اداره می‌کنند و جهان نیازمند طرح و نقشه‌ی راه نو در تعلیم و تربیت در تمامی سطوح است و مهم‌ترین رسالت در حوزه‌ی فرهنگ و آموزش و اقتصاد است.

نویسنده کتاب نیز مقدمه اثرش را با این موضوع آغاز می‌کند که او و بسیاری از هم‌نسلان جوانش در دهه‌های 60 و 70 میلادی در آمریکا به سیاست چپ علاقه پیدا کرده‌ بودند و اعتقاد داشتند سرمایه‌داری حاکم در حقیقت از بین رفته است و آینده‌ای ندارد چون هم باعث بروز فقر شده و هم بر خلاف دموکراسی عمل می‌کند.

به گفته‌ مک کنزی در آن زمان ، نابرابری کم کم با استاندارد شدن از بین می‌رفت، حقوق‌ها مکفی و فساد دولت کمتر شده بود و زمینه کار در اقتصاد و امید برای جوانان وجود داشت چیزی که امروز جمع‌کردنش کنار هم سخت است.

او که در روی جلد اثرش نیز نوشته «چگونه سرمایه‌داری از اینترنت بر علیه دموکراسی استفاده می‌کند؟» در این کتاب تلاش می‌کند تا همین تضادهای بین انقلاب دیجیتال و بحران‌های اقتصادی را بازگو کند.  

کتاب انقلاب دیجیتالی از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی در 294 صفحه و با قیمت 19هزار تومان منتشر شده است.

غلامرضا محمدنژاد رابطه‌ی اینترنت و دموکراسی در یک کتاب انقلاب دیجیتالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر