کد خبر: 390802 A

ایلنا: مجموعه‌ای از نقاشی‌های کودکان کار و تن‌پوش‌های مزین به این نقاشی‌ها در گالری ایوان به نمایش درآمد.

به گزارش ایلنا، گالری ایوان روز جمعه ۲۵ تیرماه میزبان مراسم افتتاحیه نمایشگاه «بازار آرزوهای کودکان کار» بود، نمایشگاهی که در آن سه گروه متفاوت از آثار، که با ایده‌ای مشترک تهیه شده‌اند به نمایش گذاشته شده است. بخش اول این آثار شامل نقاشی‌های تعدادی از کودکان کار است که آرزوهای خود را با سادگی و صداقت بر روی کاغذ تصویر کرده‌اند و این نقش‌های رنگارنگ در قاب‌های یکسان به تماشا گذاشته شده‌ است.

بخش دوم آثاری که در گالری دیده می‌شود تن‌پوش‌هایی است که محمدامین پوراسکندریان با الهام از نقاشی‌های کودکان کار طراحی کرده است. این مجموعه در قالب ۱۶ لباس زنانه، ۳ لباس مردانه و چند شال به نمایش گذاشته شده است. تن‌پوش‌های این مجموعه هم به عنوان اثر هنری و هم برای پوشیدن قابل استفاده هستند.

پوراسکندریان در مورد شکل‌گیری این مجموعه لباس گفت: همیشه دوست داشتم استعدادهای افرادی را که کمتر در جامعه مورد توجه قرار می‌گیرند بارور کنم. با دیدن کودکام کار احساس می‌کردم توانایی‌های زیادی در وجود آن‌ها هست بنابراین به سازمان حامی آن‌ها رفتم و از کودکان خواستم آرزوهای فعلی و آرزوی آینده خود را به تصویر بکشند. بعد با آرزوهای آن‌ها لباس درست کردم و خواستم مردم بتوانند آرزوهای آن‌ها را ببینند. دوست دارم این لباس‌ها در خیابان پوشیده شود تا این کودکان بتوانند آرزو‌ها و هنر خود را بر تن مردم ببینند.

سومین بخش نمایشگاه عکس‌هایی هستند که توسط رهام شامخ تهیه شده‌اند. این عکاس جوان نیز با دو رویکرد به موضوع کودکان کار پرداخته است. در تعدادی از عکس‌ها کودکان کار در حال فعالیت روزانه خود دیده می‌شوند و در تعدادی دیگر از آن‌ها دختر جوانی که لباسی پوشیده از نقاشی کودکان کار به تن دارد در میان این کودکان دیده می‌شود و یا خود مشغول کار در خیابان است.

رهام شامخ در مورد شکل‌گیری این مجموعه گفت: وقتی موضوع کودکان کار مطرح شد با توجه به اینکه خیلی دوست داشتم کاری برای آن‌ها انجام دهم تصمیم گرفتم زندگینامه این کودکان را در یک مجموعه عکس به تصویر بکشم. پس دختری را به عنوان سوژه در نظر گرفتم که انگار پیش از این کودک کار بوده و حالا که بزرگ شده و زندگی موفقی دارد، خاطرات خود را در خیابان‌ها مرور می‌کند.

اما در پایین‌ترین طبقه گالری یک بوم بزرگ قرار دارد که توسط تعدادی از کودکان کار نقاشی شده است و در سوی دیگر، فیلم مراحل شکل‌گیری این تابلو نمایش داده می‌شود. مریم عالم‌زاده که ۴ سال است به صورت داوطلبانه با انجمن حمایت از کودکان کار همکاری می‌کند در مورد این تابلوی نقاشی گفت: این تابلو توسط ۲۵ بچه ۶ تا ۱۲ ساله نقاشی شده و آن‌ها آرزوهای خود را به تصویر کشیده‌اند. تابلو در آخرین روز نمایشگاه به بالا‌ترین قیمت پیشنهادی به فروش می‌رسد و مبلغ آن در اختیار انجمن حمایت از کودکان کار قرار می‌گیرد.

نگار جواهریان یکی از مهمانان افتتاحیه نمایشگاه بود که ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این نمایشگاه گفت: تنها نکته‌ای که می‌خواهم یادآوری کنم این است که حتی اگر فقط در شناخت بچه‌های کار تلاش کنیم، شاید قدم خیلی بزرگی برای کمک به آن‌ها برداشته باشیم. راه کمک کردن این است که با چنین تشکل‌هایی که سعی می‌کنند خودرا به مردم برسانند همراه شویم و در جریان فعالیت‌های آن‌ها قرار بگیریم و دیگران را هم دعوت کنیم که بفه‌مند کودکان کار چه کسانی هستند و چه کمکی به آن‌ها در حال انجام است.

شقایق فراهانی یکی دیگر از هنرمندانی بود که پس از بازدید از نمایشگاه گفت: رشته تحصیلی من نقاشی بوده و زیاد به نمایشگاه‌های نقاشی رفتم واز سوی دیگر به خاطر شغلم با پوشاک، طراحی لباس و مد خیلی درگیر هستم. اما در این نمایشگاه دو کار با هم ترکیب شده، با خلاقیتی که خیلی کم دیده بودم. پیش از این کارهای تلفیقی در لباس دیده بودیم اما کاری که چنین پیام انسانی بزرگی داشته باشد ندیده بودم.

گفتنی است عواید حاصل از فروش آثار این نمایشگاه به انجمن حمایت از کودکان کار اهدا خواهد شد. گالری ایوان در سه نمایشگاه قبلی سهم خود از فروش آثار هنری را به خیریه‌های محک، نیکان، کمک و دهش‌پور اهدا کرد.

نمایشگاه «بازار آرزوهای کودکان کار» تا ۱ مردادماه ۱۳۹۵ در گالری ایوان به آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ برقرار است و علاقه‌مندان می‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ از این آثار دیدن کنند.

کودکان کار گالری ایوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر