کد خبر: 390814 A

با الگوبرداری از الگوى آموزشی«ال سیستما»؛

ایلنا: ارکستر آکادمیک پایتخت با الگوبرداری از مدل آموزشی«ال سیستما» زیر نظر آکادمی موسیقی پنج خط با مدیریت شهرام توکلی به زودی تشکیل می‌شود.

به گزارش ایلنا؛ شهرام توکلی (آهنگساز و مدرس دانشگاه) درباره اهداف راه‌اندازی این ارکستر گفت: این ارکستر جنبه آموزشى داشته و هدف از تشکیل آن ایجاد فرصت و امکانى برای نوآموزان موسیقی بوده تا بتوانند ضمن کسب تجربه گروه‌نوازی از توانایی‌ها و قابلیت‌هایی که نوازندگی در ارکستر به آنها می‌دهد، بهره‌مند شوند.

او ادامه داد: این ارکستر علاوه بر رهبر داراى دو مربى براى گروه سازهاى زهى و بادى است که این مربیان در آغاز هر جلسه تمرین ابتدا موارد تکنیکى مربوط به قطعات را به‌طور جداگانه به نوازندگان آموزش داده و سپس کل ارکستر زیرنظر رهبر به تمرین قطعات می‌پردازند.     

وی افزود: تجربه کارگروهی، کنترل کردن استرس، لذت نوازندگی، افزایش اطلاعات عمومی موسیقی و ایجاد تمرکز ازجلمه توانایی‌ها و قابلیت‌هایی است که اعضای این ارکستر به آن دست می‌یابند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به الگوى آموزشى ال سیستما بیان کرد: ال سیستما الگوی آموزشی موسیقی است که برای اولین بار در سال1975توسط Jose Antonio Abreu در کشور ونزوئلا بنیانگذاری شد. این سیستم آموزشی نشان می‌دهد که چگونه موسیقی با برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند هم موزیسین‌های بزرگی بوجود بیاورد و هم به طرز چشمگیری مسیر زندگی صدها هزار نفر از نیازمندترین بچه‌های یک ملت را تغییر دهد.

این آهنگساز همچنین توضیح داد: روش ال سیستما در آموزش موسیقی تأکید بسیار بر مشارکت‌های گروهی از ابتدایی‌ترین مراحل آن دارد و آموزش گروهی همسالان مبتنی بر ایجاد فضای آموزشی شاد و سرگرم کننده است. درون‌مایه شیوه آموزش ال سیستما آماده‌سازی هنرجویان برای شرکت دریک گروه ارکسترال است که روح یک جامعه و فرهنگ آن به حساب می‌آید.

توکلی در پایان گفت: به منظور تشکیل این ارکستر، طی فراخوان منتشر شده ، واجدین شرایط در دو گروه سنی 7 الی 15 سال و 15 سال به بالا  می‌توانند تا تاریخ 31 تیرماه ثبت نام اولیه را انجام داده و در آزمون تعیین سطح ارکستر که 8 مردادماه برگزار می‌شود، شرکت کنند.

شهرام توکلی ارکستر آکادمیک پایتخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر