کد خبر: 396502 A

رییس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: رییس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی با بیان اینکه طراحان ما یاد نگرفته‌اند که باید برای عموم جامعه طراحی کنند، گفت: این مسئله یکی از معضلات ما در بخشی طراحی لباس است. طراحان ما بیشتر اوقات قصد دارند مدلی را طراحی کنند که شاخص باشد این درحالی است که کمتر از ده درصد مردم قادر به خرید یا استفاده از این لباس‌ها هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جامعه‌ای که از نظر اندیشه، دین و تاریخ مشترک هستند؛ پوشاک ازجمله عناصر فرهنگی است که می‌تواند در آن جامعه ارتباط فرهنگی میان مردم ایجاد کند این در حالی‌است که در جامعه امروز شاهد آشفته بازاری در این عرصه هستیم. از طرف دیگر لباس یک کشور می‌تواند نماد فرهنگ آن کشور در دیگر مجامع باشد. درعین حال نوع پوشش برخی چهره‌ها در مجامع هنری همیشه از مسائلی است که بسیار حاشیه‌ساز است.

                                                           58150_635694576612048197_m

مهناز ترابیان (رییس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی) با بیان اینکه هنرپیشه‌ها به دلیل شرایط و نوع کارشان در جامعه بیشتر لباس‌های نمایشی را انتخاب می‌کنند،‌ اظهارکرد: در همه جای دنیا این مسئله وجود دارد. بعضی از طرح‌ها لباس‌های شاخص دارند و این لباس‌های شاخص و نمایشی را برای حضور هنرپیشه‌ها در مراسم خاص تهیه می‌کنند.

او ادامه داد: این لباس‌ها قابلیت استفاده برای عموم جامعه را ندارد و الزاما برای حضور هنرپیشه‌ها در مراسم خاص استفاده می‌شود و این مسئله در همه جای دنیا مرسوم است.

رییس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی با اشاره به اینکه حضور ورزشکاران در مجامع بین‌المللی یکی از فرصت‌هایی است که در آن فرهنگ ایران به نمایش درمی‌آید، گفت: حضور ورزشکاران در مجامع عمومی به عنوان نمادی از کشور است، برای کشور ما که در همه جای دنیا خود را با فرهنگی غنی و اصیل مطرح می‌کند، این پوشش لباس باید به گونه‌ای باشد که از آن فرهنگ نشأت گرفته باشد.

ترابیان افزود: بخشی از این مسئله سلیقه‌ای است و ممکن است با سلیقه برخی از افراد مطابقت نداشته باشد اما باید در این موارد شرایط جامعه را پذیرفت، شرایط جامعه به ما این اجازه را نمی‌دهد تا در مجامع بین‌المللی هر نوع پوششی را داشته باشیم.

او با بیان اینکه طراحان ما یاد نگرفته‌اند که باید برای عموم جامعه طراحی کنند، گفت: این مسئله یکی از معضلات ما در بخشی طراحی لباس است. طراحان ما بیشتر اوقات قصد دارند مدلی را طراحی کنند که شاخص باشد این درحالی است که کمتر از ده درصد مردم قادر به خرید یا استفاده از این لباس‌ها هستند.

رییس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی تصریح کرد: واقعیت این است که نگاه ما به پوشش در حال تغییر است و در چند سال اخیر طراحی لباس بیشتر از گذشته مطرح شده و ما شاهد این هستیم که سلایق غیرمعمول شده است.

ترابیان ادامه داد: قوانینی که برای کشور وضع شده دارای ویژگی‌هایی خاص است و طراح باید همه این‌ مسائل را رعایت کند درحالیکه امروز مشاهده می‌کنیم طراحان ما همه این ویژگی‌ها را بهم می‌ریزند برای اینکه فقط بگویند متفاوت هستند و کارشان با دیگران فرق دارد.

او در این‌باره توضیح داد: در همه جای دنیا یکسری لباس برای عموم جامعه طراحی می‌شود و همه قادر به خرید آن هستند. این طرح‌ها خیلی شاخص، متفاوت و عجیب و غریب نیست بلکه راحت، دارای قیمت مناسب و قابل استفاده برای همه جامعه است.

رئیس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی افزود: متاسفانه در جامعه ما یا لباس‌ها وارداتی است و مدل‌ها و طرح‌ها و پارچه‌های غیرمعمول دارند یا اگر طرح داخلی باشند به قدری روی آن‌ها کار شده که گویا آن شخص یک تابلوی نقاشی متحرک است. در حقیقت یک حد واسط برای عموم جامعه وجود ندارد. البته شاید در سال‌های آتی ما هم از جنب و جوش‌های غیرمعمول خارج شویم اما هنوز فرهنگ طراحی لباس مناسب برای عموم جامعه را نداریم.

ترابیان با بیان اینکه مناسب هر شرایطی لباس باید تهیه شود، گفت: معتقدم دیدگاه‌ها باید در جامعه متعادل‌تر شود و این نیازمند شناخت دقیق جامعه و نوع طراحی است  چراکه خیلی از طراحان لباس آموزش‌های آکادمیک ندیده‌اند و تنها به واسطه سرمایه‌ای که داشتند توانسته‌اند مطرح شوند.

او با اشاره به اینکه طراحان ما فقط برای ده درصد افراد جامعه که قدرت خرید ماهانه لباس را دارند، طراحی می‌کنند، گفت: قشر کثیری از جامعه قادر به خرید لباس نیست، با توجه به این مسئله طراح باید آیتم‌ها و ویژگی‌های زیادی را برای طراحی لباس در نظر بگیرد و رعایت کند اما متاسفانه به این مسئله اصلا توجهی نمی‌شود.

رئیس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی با تاکید براینکه باید در زمینه طراحی و مد فرهنگ‌سازی صورت گیرد، اظهار کرد: متاسفانه شرایط جامعه ما به گونه‌ای شده است که افراد در جامعه ما خودباوری ندارند و می‌خواهند همیشه متفاوت باشند و این تفاوت را در نوع پوشش خود به نمایش می‌گذارند. خودباوری باید از کودکی به فرد آموزش داده شود.

ترابیان گفت: باید فرهنگ لباس پوشیدن و اینکه می‌خواهیم در چه مکانی چه لباسی را استفاده کنیم در جامعه ما ایجاد شود. باید بدانیم ویژگی پوشش و نوع چهره‌پردازی در جامعه با ویژگی لباس در مجامع هنری و مهمانی‌ها متفاوت است.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به برگزاری جشنواره‌های متعدد لباس از سوی نهادهای مختلف خاطرنشان کرد: امیدوار بودیم وزارت ارشاد بتواند این مسیرها را تقویت کند اما متاسفانه رویکرد وزارت ارشاد اینگونه نیست و برگزاری جشنواره‌ها هدف‌گذاری نشده‌اند و با وجود اینکه هزینه‌های گزافی صرف این جشنواره‌ها می‌شود اما بازخورد و خروجی مناسبی از آن در جامعه دیده نمی‌شود.

رئیس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی ادامه داد: متاسفانه وقتی این مسائل را با مسئولان امر بیان می‌کردیم آن‌ها در پاسخ می‌گفتند؛ طرح‌ها و قوانین‌شان نیازمند ضمانت اجرایی نیست و فرهنگ‌سازی وظیفه ما نیست و برعهده خانواده است.

ترابیان با بیان اینکه در ابتدا اقداماتی که وزارت ارشاد انجام داد مطلوب بود، تصریح کرد: وزارت ارشاد در چند سال گذشته حرکتی را آغاز کرد که اهداف بسیار خوبی داشت و باعث شد رنگ در جامعه نفوذ کند و ما شاهد لباس‌هایی با رنگ‌های متنوع در جامعه باشیم البته گاهی اوقات ما افراط‌هایی در این زمینه داریم و از رنگ‌هایی بسیار نامتعارف در جامعه استفاده می‌کنیم،

رئیس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی افزود: در چند سال گذشته شاهد بودیم لباس‌هایی تایید شد و دولت نیز با آن‌ها هیچ مخالفتی نداشت اما جالب بود با این‌ لباس‌ها نمی‌توانستید وارد هیچ وزارت‌خانه‌ای شوید و این تضاد متاسفانه در عملکرد دستگاه‌های دولتی دیده می‌شد.

ترابیان خاطرنشان کرد: متاسفانه ارگان‌های زیادی در مسائل فرهنگی تصمیم‌گیرنده هستند و همه آن‌ها فقط از یک زاویه به موضوع نگاه می‌کنند و اجازه نمی‌دهند تمام ابعاد فرهنگی و تربیتی درنظر گرفته شود. این ارگان‌ها که بودجه‌های فراوانی نیز در زمینه فرهنگی در اختیار دارند یا به صورت موازی با یکدیگر عمل می‌کنند یا دغدغه‌ آن‌ها به صورت نمایشی است.

او با اشاره به ارگان‌هایی مانند شهرداری، نیروی انتظامی و ... گفت: این ارگان‌ها جشنواره‌های مد و لباس را برگزار می‌کنند اما از آنچه در این جشنواره‌ها ارائه می‌شود، هیچ‌کدام آن‌ها وارد چرخه بازار نمی‌شوند. اگر تمام این بودجه‌های فرهنگی به یک دستگاه واگذار شود و تمام امور فرهنگی را همان یک دستگاه انجام دهد، قطعا زودتر به نتیجه می‌رسیم.

رئیس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی در پایان تاکید کرد: متاسفانه جشنواره‌هایی که برگزار می‌شود بی‌نتیجه است و در نهایت منجر می‌شود به اینکه طراح اول این جشنواره‌ها از سوی هیچ سازمان و ارگان و تولید‌کننده‌ای حمایت نمی‌شود.

رییس انستیتو طراحی لباس دانشکده شریعتی مهناز ترابیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر