کد خبر: 396564 A

در نشست خبری دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنیاد سعدی مطرح شد:

ایلنا: نشست خبری هشتادو سومین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی، صبح امروز (12 مردادماه) با حضور غلامعلی حدادعادل (رئیس بنیاد سعدی) در محل بنیاد سعدی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حدادعادل در این نشست با تبریک روز خبرنگار بیان کرد: بنیاد سعدی بنیادی است که 4 سال از تاسیس آن گذشته و برای یکپارچه کردن فعالیت‌هایی که برای زبان فارسی در کشور انجام می‌شود؛ برنامه‌ریزی کرده است.

او ادامه داد: در حال حاضر در سراسر جهان بیش از 200 کلاس آموزش زبان فارسی توسط بنیاد سعدی برگزار می‌شود و شاید به همین تعداد دانشگاه نیز در سراسر جهان داشته باشیم که در آنها زبان فارسی تدریس می‌شود.

رئیس بنیاد سعدی با اشاره به دوره جاری دانش‌افزایی اظهار کرد: در این دوره 514 نفر از 41 کشور تقاضای حضور داشتند که در نهایت 200 نفر پذیرفته شدند از این تعداد 110 نفر خانم و 90 نفر آقا هستند.

او با اشاره به کشورهای حاضر در این دوره گفت: کشور پاکستان، هند، تاجیکستان، انگلستان، فرانسه، آلمان، مجارستان، لهستان، آرژانتین، کلمبیا، تونس، الجزایر، چین و آمریکا ازجمله کشورهایی هستند که در این دوره شرکت می‌کنند.

حدادعادل با بیان اینکه متقاضیان در 5 دوره سطح‌بندی می‌شوند، گفت: این دانشجویان صبح‌ها آموزش‌ می‌بینند و عصر به بازدید از مکان‌های فرهنگی و تاریخی می‌روند.

او افزود: کتاب‌های آموزشی - کاربردی واژه و لذت خواندن و ایرانشناسی در این دوره تدریس خواهد شد.

حدادعادل در رابطه با افرادی که به کشور می‌آیند نیز گفت: ما به عنوان بنیاد سعدی وظیفه‌مان آموزش است و مسائل دیگر به نهادهای مربوطه برمی‌گردد و ما با آنها همکاری لازم را داریم.

در ادامه این نشست؛ معاون بین‌المللی بنیاد سعدی در خصوص هزینه‌های برگزاری این دوره بیان کرد: هزینه بلیت رفت و برگشت بر هده خود دانشجویان است.

حدادعادل در رابطه با این مساله که چرا تعداد شرکت‌کنندگان 200 نفر است، بیان کرد: می‌توانیم تعداد شرکت‌کنندگان را بیشتر کنیم چون متقاضی داریم. از زمانی که بنیاد سعدی پایه‌گذاری شده شاهد افزایش 100 درصدی متقاضیان بود‌ه‌ایم.

صحرائی (معاون آموزشی بنیاد سعدی) در خصوص برنامه بنیاد برای نسل دوم ایرانیان خارج از کشور و آموزش زبان فارسی به آنها گفت: یکی از کارهای خوب تولید برنامه‌های زبان فارسی است و در همین دوره اپلیکیشن زبان فارسی معرفی و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: همچنین کتاب آموزشی مینا با هدف این قشر در حال طراحی است همچنین آموزش زبان فارسی تحت ویدئوهای آموزشی که از شیوه‌های جدید آموزش برخوردار است در حال برنامه‌ریزی است.

سخایی (معاون اداری مالی بنیاد سعدی) نیز در خصوص بودجه این بنیاد گفت: بودجه بنیاد سعدی 7 میلیارد تومان است که تا به حال آن 85 درصد آن تخصیص داده شده است.

در ادامه حدادعادل بیان کرد: گاهی عده‌ای تصور می‌کنند که بودجه ما صرف تحقیق درباره سعدی و آثار او می‌شود و یا حتی برخی می‌گویند بودجه بنیاد سعدی و فرهنگستان را خود حدادعادل شخصا دریافت می‌کند و در کل حاشیه‌سازی می‌کنند.

او در پاسخ به این سوال که چرا زبان‌آموزان را تنها به اصفهان می‌برند، گفت: ما محدودیت‌هایی داریم اما قطعا ایران فقط اصفهان نیست بلکه شمال ایران از جذابیت‌های خاص خود برخوردار است و همچنین شهرهایی مانند شیراز، مشهد، تبریز و ... شهرهای مهمی هستند اما با توجه به محدودیت‌هایی که ما داریم اصفهان را به دلیل شناخته بودن در جهان و نزدیکی به تهران انتخاب کردیم.

غلامعلی حدادعادل در رابطه با تاثیر دانشجویان خارجی که به ایران می‌آیند، گفت: ما با این کار سعی داریم چهره ایران که این دانشجویان آن را از طریق رسانه‌های استکباری می‌شناسند را تغییر دهیم. آنها وقتی به ایران می‌آیند و زندگی مردم را می‌بینند که با توجه به تحریم‌ها همچنان جاری است نظرشان تغییر می‌کند و همچنین ما آنها را با تکنولوژ‌ی‌های روز آشنا می‌کنیم و متوجه می‌شوند ایران کشوری پیشرفته است و با زاویه دید دیگری به ایران نگاه می‌کنند.

او در پایان سخنان خود در رابطه با نقش و وظیفه رسانه‌ها بیان کرد: رسانه‌ها باید به عنوان یک عرق ملی در حفظ و پاسداشت زبان فارسی کوشش کنند.

غلامعلی حداد عادل بنیاد سعدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر