کد خبر: 396827 A

ایلنا: آیین رونمایی از نسخه آزمایشی وب‌سایت نابینایان و کم بینایان نهاد،‌ صبح امروز (۱۲ مرداد ماه) با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد، جمعی از معاونین و مدیران این مجموعه و تعدادی از کتابداران نابینای کشور در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این مراسم علیرضا مختارپور، ‌دبیرکل نهاد با اشاره به برگزاری آیین بزرگداشت روز عصای سفید در مهر ماه ۱۳۹۴ و وعده تولید و توزیع کتب بریل و راه اندازی وب‌سایت ویژه نابینایان، اظهار داشت: بیشترین شادی من از اینست که وعده‌ای به تحقق رسیده است؛ بنا به نیاز جامعه ما،‌ به ویژه در حوزه فرهنگ، مسئولین در دستگاه های مختلف با نیت تحقق، وعده‌های زیادی می دهند، که البته ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم؛ اما گاهی مشکلات اجرایی، مالی، برنامه ریزی و نیروی انسانی مانع از تحقق آنها می شود؛ امروز خرسندم که طی کمتر از یک سال،‌ در این زمینه گامی رو به جلو،‌ برداشته شد؛ این فعالیت تنها مربوط به دوره جدید نهاد نیست و تمامی اقدامات اعم از تولید و گویا سازی منابع و نیز تولید نرم افزار مدیریت کتابخانه‌ای سامان در دوره‌های پیشین آغاز و در این دوره به ثمر نشست؛ ان‌شاءالله خداوند به تمامی کسانی که در طی این مسیر نقشی داشته‌اند، اجر دهد.

وی از اشتیاق و پیگیری کتابداران بخش های نابینای کتابخانه های کشور، به عنوان عاملی محرک در طی مسیر راه اندازی سامانه وی‍ژه نابینایان با سرعت و همت بیشتر یاد کرد.

مختارپور با تقدیر از تمامی همکاران در اداره کل فناوری اطلاعات و امور کتابخانه‌ها برای طراحی و پیاده سازی این سامانه، بر ضرورت بررسی و ارزیابی آن توسط کارشناسان، کاربران، کتابداران در دوره استفاده آزمایشی، به منظور بهینه سازی این سامانه تأکید کرد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به قابلیت نرم افزار سامان در ارائه گزارش‌های دقیق از میزان امانت کتاب به تفکیک کتابخانه ها، تصریح کرد: انتشار کتاب تنها هدفی میان مدت و مرحله‌ای در چرخه تولید کتاب محسوب می‌شود؛ هدف غایی از تولید و انتشار کتاب و نیز وجود کتابخانه‌ها، استفاده از متون و منابع به منظور ارتقاء سطح کیفی زندگی فردی و اجتماعی است. در کشور ما سالانه تعداد قابل توجهی کتاب منتشر می شود؛‌ سال گذشته حدود ۸۰ هزار عنوان کتاب وارد بازار نشر شد؛ اما لزوما تمامی این آثار با اقبال عمومی مواجه نمی شود.

وی با اشاره به گزارش منتشر شده از سوی مدیرکل منابع نهاد پیرامون ۱۰۰ عنوان کتاب پرمخاطب سال ۱۳۹۴، بیان کرد: شبکه سامان با ارائه اطلاعاتی از نحوه استفاده از منابع، میزان امانت یک کتاب را نشان می دهد؛ در سال جاری نهاد به کمک شبکه سامان، این اطلاعات را به ناشران عرضه خواهد کرد؛ به این ترتیب ناشرانی که آثار آنان در سال ۹۴ از سوی نهاد خریداری شد، از نحوه استفاده از کتاب هایشان در جامعه، آگاه خواهند شد؛ با دسترسی به آمار میزان استفاده از یک کتاب،‌ امکان بررسی علل اقبال یا عدم اقبال یک اثر در جامه فراهم می شود. بنابراین صرف اینکه ناشر کتابی تولید و وزارت ارشاد، امور مساجد، نهاد، شهرداری و ... آن را خریداری و در کتابخانه ها توزیع کنند، پایان کار نیست؛ میزان خوانده شدن یک اثر حائز اهمیت است، که نرم افزار سامان به این موضوع کمک خواهد کرد.

وی در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر مجدد از همکاران بخش های نابینایان در کتابخانه های سراسر کشور، اظهار داشت: بسیار خرسندم که با اشتیاق و انتظار خود، فرصت خدمت را برای بنده و همکارانم ایجاد کرده‌اید؛ راه اندازی وب‌سایت ویژه نابینایان و کم بینایان گامی به پیش بود؛ امید است باقی مطالبات همکاران نیز در آینده ای نزدیک محقق شود.

نهاد کتابخانه های عمومی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر