کد خبر: 400157 A

ایلنا: نشست خبری مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اصحاب رسانه در باغ کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جعفری با ارائه گزارشی از عملکرد 10 ساله این شرکت گفت: در 10 سال گذشته 277 پروژه در سطح مناطق تهران از ساخت مسجد تا فعالیت‌های آموزشی و ورزشی انجام شده است.

او با اشاره به اینکه ازجمله فضاهای ساخته شده توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی پردیس ملت و پردیس آزادی است، اظهار کرد: در حال حاضر پروژه تئاتر حرفه‌ای شهر در منطقه 15، شمال فرهنگسرای خاوران در دستور کار داریم این پروژه 6 سالن تخصصی تئاتر بلک باکس دارد همچنین ظرفیت‌هایی مانند سالن سینما و سالن‌هایی برای برگزاری کنسرت در این مجموعه درنظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی با بیان اینکه تئاتر حرفه‌ای شهر در منطقه خاوران تا یک ماه دیگر افتتاح می‌شود، ادامه داد: پروژه تئاتر آیینی صبا از دیگر پروژه‌های شرکت توسعه فضاهای فرهنگی است که در زمینه برگزاری تئاتر آیینی ساخته شده و تاکنون چنین مجموعه‌ای را در ایران نداشتیم همچنین مسجد 72 تن در میدان آزادی از پروژه‌های این شرکت است که تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

جعفری با اشاره به افتتاح نمایشگاه سراسرنمای مقاومت در خردادماه سال جاری گفت: از دیگر پروژه‌های این شرکت مرمت خانه موزه‌های مشاهیر است که برای حفظ هویت فرهنگی شهر توسط شهرداری خریداری شده و پس از مرمت در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. همچنین پروژه مقبره الشهدای گمنام واقع در خیابان آزادی به عنوان یک المان اسلامی – ایرانی در دستور کار این شرکت است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

او با اشاره به دیگر فعالیت‌های این شرکت گفت: در کنار این پروژه‌ها به عنوان مجموعه فرهنگی ورزشی شهید اژدری در خیابان جماران و پروژه فرهنگی ورزشی جنب بیمارستان مسیح دانشوری از دیگر برنامه‌های این شرکت است که در بخش ورزش شهر تهران در دستور کار ما قرار دارد.

مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه برگزاری دو سالانه‌های تجسمی هر سال به بهانه‌های مختلف از جمله کمبود فضا به تعویق می‌افتد، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در خصوص در اختیار دادن فضاهایی برای برگزاری دو سالانه‌ها در حوزه هنرهای تجسمی چه راهکارهایی اندیشیده است، گفت: در این خصوص سازمان زیباسازی شهرداری تهران تمهیداتی را اتخاذ کرده اما با توجه به اینکه نگاه شرکت توسعه فضاهای فرهنگی به زیرساخت‌ها، ایجاد ظرفیت‌های تخصصی برای همه هنرها از جمله هنرهای تجسمی است، در مجموعه تئاتر حرفه‌ای شهر که در منطقه خاوران قرار دارد گالری‌ها و فضاهایی در این خصوص تهیه شده همچنین در همین مکان باغ کتاب تهران با همکاری سازمان زیباسازی شهر می‌توانند اقدام به برگزاری جشنواره‌ها و دوسالانه‌های مربوط به هنرهای تجسمی را داشته باشند.

او در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه در مرمت خانه سیمین و جلال شائبه‌هایی وجود دارد، گفت: رسالت اصلی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی حفظ هویت فرهنگی شهر است ما در رابطه با خانه سیمین و جلال مشکلی با وراث داشتیم آنها فکر می‌کردند ممکمن است دخل و تصرفی در حوزه کاربری خانه ایجاد شود که این موضوع در پی جلساتی برطرف شد.

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا در ساخت پروژه تئاتر حرفه‌ای شهر در منطقه خاوران با هنرمندان این رشته جلسات تخصصی برگزار شده یا نه، گفت: طبق تدابیر شهردار تهران مبنی بر اینکه منطقه خاوران که در جنوب شهر تهران قرار دارد و از مناطق کم‌برخوردار است، نیز مورد حمایت قرار بگیرد. این پروژه در این فضا احداث شد. در طراحی این پروژه از مشورت‌های اهالی این هنر نیز استفاده شده همچنین با توجه به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل شهری از جمله بی آر تی بحث حمل و نقل و دسترسی آسان به این پروژه نیز برطرف شده است. همچنین در ماه آینده در یک تور یک روزه میزبان هنرمندان و خبرنگاران در افتتاحیه این پروژه خواهیم بود.

خبرنگاری پرسید در حال حاضر برخی پروژه‌های فرهنگی در شهر تهران بنا به دلایلی انجام نشده یا به طور نیمه کاره رها شده از جمله پروژه نینوا، در این خصوص چه تمهیداتی دارید که مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی گفت: براساس شاخصه‌های توسعه پایدار کارهای مطالعاتی در این زمینه انجام شده و به شورای شهر ارسال شده است. شورای شهر نیز با توجه به اولویت این برنامه‌ها بودجه و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام خواهد داد.

او در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه معماری فضاهای فرهنگی بر چه اساسی است، گفت: تئاتر آیینی شهر تهران از پروژه‌های شاخص شرکت توسعه فضاهای فرهنگی است که 450 متر مربع سن متحرک دارد آنچه که از المان‌های معماری – اسلامی برای ما تعریف شده است در این بنا استفاده شده البته باید نگاه مدرنیته نیز همجوار با معماری اسلامی ایرانی داشته باشیم.

شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر