کد خبر: 407481 A

اسحاق جهانگیری:

ایلنا: معاون‌اول رئیس‌جمهور گفت: مناسب بودن یا نبودن وضعیت فرهنگی یک جامعه بیش از آن‌که به سنجش‌های ظاهری برگردد به میزان استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی برای توسعه کشور بستگی دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق جهانگیری در همایش «تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت یازدهم که عصر امروز در کتابخانه ملی برگزار شد، ضمن تقدیر از برگزاری جلساتی که بخش‌های مختلف فرهنگی دولت را در ارتباط با یکدیگر قرار می‌دهد، گفت: اینکه چنین جلساتی برگزار شود تا بخش‌های فرهنگی دولت در ارتباط با یکدیگر قرار گرفته و به بررسی طرح‌ها و مسائل حوزه فرهنگ می‌پردازند و نهایتا اقدامات خود را عملی کنند اقدام خوبی بود و خوشبختانه در این همایش این مهم محقق شد.

معاون اول رئیس جمهور سپس درباره جایگاه و اهمیت فرهنگ در جمهوری اسلامی یادآور شد: جایگاه واهمیت فرهنگ در جمهوری اسلامی و مسئولیت مشترکی که هر سه قوه و دیگر بخش‌ها در قبال این مهم بر عهده دارند بر کسی پوشیده نیست. اهمیت فرهنگ و میزان و جامعه ما به اعتبار سرشت و ماهیت انقلاب اسلامی پیشنیه تاریخ تمدنی ایرانی اسلامی و آرمان‌های امام راحل و همچنین پیگیری‌های مقام معظم رهبری یکی از الزامات توسعه همه جانبه محسوب می‌شود. انقلاب ما در درجه اول انقلابی در ساختار و شاکله فرهنگی بود که بهبود کیفیت زندگی در همه عرصه‌ها از جمله فرهنگ را مدنظر دارد.

وی افزود: بزرگترین دارایی و ذخیره ما برای تمرکز بخشی به رشد و توسعه ذخائر فرهنگی ‌ای است که در اختیار داریم بدون شک در کنار مولفه‌های مختلفی که در پیشبرد اهداف توسعه نقش دارد نقش سرمایه فرهنگی از سایر سرمایه‌ها پررنگ‌تر خواهد بود. مسائلی که در بخش فرهنگی وجود دارد می‌تواند ما را به سرعت به توسعه پایدار برساند.

اسحاق جهانگیری سپس در تکمیل توضیحات خود درباره اهمیت توجه به حوزه فرهنگ اظهار داشت: اگر در ارزیابی‌ها نسبت به موفقیت و عدم موفقیت در بخش‌های مختلف به نقش فرهنگ و ظرفیت آن توجه کنیم. کمک می‌کند تا بخش‌هایی مثل اقتصاد سیاست و جامعه نیز اصلاح شود. اصولا یکی از شروط لازم برای توسعه صحیح اقتصادی صنعتی و استفاده مناسب از سرمایه‌های طبیعی برای رفاه مردم همین توجه به شاخصه انسانی و فرهنگی است. مدیریت منابع انسانی و سرمایه‌های فرهنگی یکی از مهم‌ترین وظایف هر دولتی است.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: مناسب بودن یا نبودن وضعیت فرهنگی یک جامعه بیش از آنکه به سنجش‌های ظاهری برگردد به میزان استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی برای توسعه کشور بستگی دارد. در همین راستا به ساختار مناسب و رویکرد مناسب در همکاری همه بخش‌ها نیازمندیم.

او درباره دستاوردهای فرهنگی دولت نیز بیان کرد: دولت یازدهم از ابتدای آغاز به کار خود علیرغم چالش‌ها و مسائل مختلف سیاسی اقتصادی و اجتماعی مثل تحریم‌ها ، تهدیدهای بین‌المللی ، رکود اقتصادی و ... که بخش عظیمی از اولویت‌ها و اقدامات دولت را به خود اختصاص داده است هیچ مسائل آموزشی و فرهنگی را از دستور خود خارج نکرد.

جهانگیری ادامه داد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری ضرورت ارتقای توانمندی فرهنگی دولت ، نظام و جامعه را بسیار مهم دیدند بالا بودن قدرت فرهنگی جامعه در تمام بخش‌ها باید در دستور کار قرار بگیرد تا برای آن برنامه‌ریزی شود.

معاون اول رئیس جمهور اعتماد مردم را یکی از بزرگترین ذخیهر‌های فرهنگی دولت دانست و تاکید کرد: اگر اعتقاد و اعتتماد ملت به دولت وجود نداشت از شوک نفتی که اخیرا پیش آمد و بسیاری کشورها را درگیر کرد بدون تلاطم از بحران خارج نمی‌شدیم به همین دلیل است که می‌گوییم این اعتماد یک سرمایه است که باید حفظ شود. دولت باید بتواند شرایط و لوازم امنیت خاطر برای اندیشمندان و اهالی فرهنگ فراهم کند. بی‌توجهی به فرهنگ یا به عبارتی دیگر بی‌فرهنگی در دولت به نفع هیچ کس نیست.

او همچنین برگرداندن حس دولت‌داری به ملت را یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت یازدهم خواند و گفت: یکی از سیاست‌هایی که دولت یازدهم از همان روزهای ابتدایی در کنار بازگشت به قانونمداری و مبارزه با فساد دنبال می‌کرد تقویت حس دولت‌داری در جامعه بود چرا که احساس می‌کردیم اعتماد به این حزب بین ملت تضعیف شده است و به دلیل برخی اقدامات فراقانونی که جامعه شاهد آن بود دیگر چندان اعتمادی به جایگاه دولت نداشت باید بپذیریم وقتی قانون به جای سلیقه و نظر افراد حاکم شود احساس امنیت در جامعه و بین افراد جامعه و نخبگان بیشتر می‌شود این اتفاق قطعا به سود همه است. اینکه شرایط آینده کشور قابل پیش بینی نباشد به نفع هیچ کس نیست.

معاون اول رئیس جمهور در پایان با اشاره به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که برنامه‌ریزی شده ، گفت: در شرایطی هستیم که اقتصاد مقاومتی برای پیشبرد توسعه در دستور کار قرار دارد و دست کم چند برنامه توسعه چندین ساله بر اساس این راهبرد نوشته و اجرایی می‌شود به همین جهت به یک محور گفتمان سازی برای اقتصاد مقاومتی نیازمندیم. در جلسه‌ای که با وزرای مربوطه و رئیس سازمان صدا و سیما داشتیم اعلام کردیم انتظار داریم این موضوع در دستور کار اصحاب فرهنگ هم قرار بگیرد و آنها به دولت کمک کنند تا یک گفتمان عمومی برای اقتصاد مقاومتی در جامعه شکل بگیرد.

استفاده از ظرفیت جامعه دولت رئیس جمهور سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر