کد خبر: 410490 A

اولین اجرا از شب‌های جز برگزار شد؛

ایلنا: اولین شب از رویداد «شب‌های جز» برای دومین سال برگزار شد. شب‌های جز که سال گذشته به همت «سازباز» آغاز به کار کرده بود توانسته برای دومین سال پیاپی نظر مخاطبان خاص موسیقی را جلب کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ شب گذشته تریوی «سردار سرمست» این رویداد را افتتاح کرد.

سردار سرمست (پیانو) به همراه عمید بنکدار (گیتار باس) و فرهاد لقایی (درامز) این تریوی کلاسیکِ جز را تشکیل می‌دادند. سردار سرمست از باسابقه‌ترین پیانیست‌های جز در ایران است و سابقه همکاری با گروه کماکان، ماکان اشگواری، گروه 127، گروه پالت و بمرانی را در کارنامه دارد. سرمست اصولا هیچ حرفی در کنسرت نمی‌زند و به نظر می‌رسد که روحیات درونگرایانه یک جزمن را دارد. در این اجرا هم فقط اعضای گروهش را معرفی و از حضور در این کنسرت ابراز خوشحالی کرد.

قطعاتی که این تریو اجرا کرد از آثار «جز استاندارد» بودند که هر نوازنده و موزیسن جز برداشت خود را از آنها ارائه می‌دهد. در واقع این قطعات مانند شعرهای محلی است که هر خواننده‌ای می‌تواند به روش خودش بخواند و دیگر متعلق به یک نفر نیست. محوریت این اجرا قدرت نوازندگی سردار بود که نشان داد با وجود حضور در یک گروه پاپ، هنوز هم تمرین‌های جزیِ خود را دارد. گیتار باس هم برخی مواقع سولوی کوتاه یا دونوازی با پیانو انجام می‌داد. نقش درامز در سراسر اجرا تنها همراهی و نگه داشتن «بیت» بود. تریو سردار هم مانند تریوی امیر دارابی، اردیبهشت ماه سالجاری هم در جریان هفته موسیقی تلفیقی روی استیج رفته بود.

پس از پانزده دقیقه استراحت باید گروه دوم که تریوی امیر دارابی بود؛ روی صحنه می‌آمد اما دارابی به تنهایی پشت پیانو نشست و قطعه اول از آلبوم خودش با نام «متقابل» را اجرا کرد. پس از آن امین طاهری (درامز) به او ملحق شد و قطعه دوم آلبومش با نام «دست‌های خالی» را اجرا کردند.

در قطعه سوم حمزه یگانه به گروه ملحق و تریوی دارابی کامل شد. از دیگر قطعاتی که اجرا شد «مهابادی» ساخته حمزه یگانه بود. قطعه «شکار آهو» با تنظیم جز که در آلبوم ساحل تهران از گروه نایما منتشر شده بود؛ به صورت بی‌کلام اجرا شد که تا حدی حال و هوای قطعات جزِ ارمنی را به خود گرفته بود. همچنین قطعه «elevation of love» از گروه جز سوئدی «est» و قطعه استاندارد جز «spain» از موزیسن و پیانیست کهنه‌کار «chick corea» به عنوان آخرین آهنگ اجرا شد. دارابی با همراه کردن حمزه یگانه (پیانو و کیبورد) که استادش هم بوده و امین طاهری که از موزیسن‌های باسابقه در سبک و استایل خود هستند؛ توانسته توانایی بالای خود را ثابت کند و حالا با انتشار آلبوم «دستان تنها» و اجرایی با این کیفیت نشان داد اگر مسیر درستی را ادامه دهد؛ ایران می‌تواند یک موزیسین بین‌المللی در استایل جز داشته باشد.

نکته مهم و مثبت در این اجرا صدابرداری بود که «رضا عسگرزاده» با تبلتش کنترل را دست داشت و غیر از مشکلی که برای میکروفن پیانوی امیر دارابی رخ داد؛ در صدابرداری شاهد اتفاق مثبتی بودیم.

امشب دومین کنسرت شب‌های جز که اجرای تریوی حمزه یگانه و گروه کماکان است؛ برگزار خواهد شد.

سردار سرمست شب‌های جز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر