کد خبر: 412662 A

ایلنا: رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، همزمان با حضور در روسیه و بزرگداشت اکی موشکین، مرکز مطالعات میراث مکتوب ایران و اسلام را افتتاح کرد.

به گزارش ایلنا، سیدرضا صالحی‌امیری در یکی از برنامه‌های خود در روسیه،‌ با حضور در انستیتو نسخ خطی شرقی سن پترزبورگ، ضمن شرکت در بزرگداشت آلک اکی موشکین نسخه‌شناس فقید و برجسته روسیه، مرکز مطالعات میراث مکتوب ایران و اسلام را افتتاح کرد.

در این برنامه که مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه نیز حضور داشت، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، گفت: خوشحالم که به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ دانشگاهی در جمع شما فرهیختگان و فرزانگان از مراتب فضل و دانش و مراحل عشق و شیفتگی انسانی والا و سخت‌کوش سخن ‌می‌گویم.

وی ضمن گرامیداشت یاد اکی موشکین بیان کرد: او عمر گرانبهای خویش را در مسیر شناخت و شناساندن عالمان و دانشمندان و آثار گرانسنگ ایشان مصروف داشته و به عنوان الگوی سخت‌کوشی و پایمردی در این راه، نزد جهانیان قابل احترام و توجه ویژه است.

صالحی امیری با بیان اینکه اکی موشکین دانشمندی بزرگ بود که با خلق آثار ارزشمند خدمات درخوری به مطالعات ایران‌شناسی انجام داد، گفت: اکی موشکین سال‌ها با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ارتباط علمی داشت و دفاتری از مثنوی معنوی را به سفارش این رایزنی ترجمه کرد.

او افزود: اگرچه فقدان این دانشمند مایه اندوه پژوهشگران ایرانی است، اما مایه فخر و مباهات است که در زمان حیاتش در چهارمین المپیاد زبان فارسی از وی قدردانی ویژه به عمل آمد، و به عنوان چهره‌ ماندگار ایران‌شناس روس انتخاب و معرفی شد، و از سوی رایزنی فرهنگی ایران مورد تجلیل قرار گرفت.

مشاور رییس‌جمهور در پایان ضمن اشاره به اینکه امروز در زمینه‌های گفت‌وگوی فرهنگی، اقتصادی، گردشگری و مبارزه با تروریسم،‌ با روسیه همکاری‌های گسترده‌ای داریم، بیان کرد: ازسوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اعلام آمادگی می‌کنم که با همکاری دو نهاد، آثار منتشرنشده آن پژوهشگر راستین درباره حوزه تمدنی ایران و اسلام را با افتخار منتشر سازیم و در دسترس دیگر علاقه‌مندان این وادی قرار دهیم.

مرکز مطالعات میراث مکتوب ایران و اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر