کد خبر: 412723 A

ایلنا: مستند «اعتراض وارد نیست» نامزد دریافت جایزه بهترین مستند جشنواره کلکته شد.

 به گزارش ایلنا، فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» به کارگردانی مشترک محمدرضا جورابچیان و فرناز جورابچیان نامزد دریافت جایزه بهترین مستند از نگاه هیات داوران جشنواره نِز کلکته شد.

این فیلم توسط خواهر و برادر فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان در طی مدت ۳ سال ساخته شده و بهمن کیارستمی تدوین آن را برعهده داشته است.

این مستند زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می‌کشد که  به شکلی کاملاً اتفاقی در زمین تنیس‌های شمال تهران مشغول به کار می‌شوند. توپ جمع می‌کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می‌کنند. تنیس یاد می‌گیرند و در آن پیشرفت می‌کنند اما هر چقدر دراین رشته ورزشی پیشرفت می‌کنند جامعه پذیرای آنها نیست و به چشم غریبه به آنها نگاه می‌شود. زندگیشان در برزخ سختی گذران روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس می‌گذرد و برای آنها چاره‌ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر قانونی و یا رفتن به سمتی آینده‌ای نامعلوم در غرب نمی‌گذارد. درحالیکه سیل مهاجرت غیرقانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به‌شمار می‌رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبرو می‌کند.

این مستند در روز ۲۹ سپتامبر در مرکز فرهنگی نیوویوید در بخش سینمای مهاجرت در شهر هارلم در کشورهلند هم به نمایش درمی‌آید.

جشنواره فیلم نِز از ۲۵ تا ۲۷ سپتامبر در شهر کلکته هند برگزار می‌شود.

کلکته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر