کد خبر: 414986 A

ایلنا: نشست‌خبری نمایشگاه گروهی عکس «تنهایی» صبح امروز در گالری هپتا برگزار شد.

به گزارش ایلنا، نشست‌خبری نمایشگاه گروهی عکس «تنهایی» صبح امروز چهارشنبه 7 مهر با حضور کوروش ادیم نمایشگاه گردان مجموعه، امیر علیمی و اشکان تیرداد از هنرمندان حاضر در این نمایشگاه، همچنین جمعی از خبرنگاران در گالری هپتا برگزار شد.

کورش ادیم ابتدای این نشست گفت: دغدغه نوع بشر به خصوص در دو دهه اخیر مقوله تنهایی است. تنهایی به گمان من محصول زندگی مدرن و از نگاه آرتیست‌ها پست‌مدرن است.

 ادامه داد: همان‌طور که در استیتمنت نمایشگاه آمده معمولا وقتی واژه تنهایی را می‌شنویم احساس می‌کنیم بار معنایی این واژه بیشتر به سمت مفاهیم اندوهناک و ناراحت‌کننده گرایش دارد ولی واقعیت این است که وجوهی از تنهایی را که همیشه و لزوما نگران‌کننده یا تاثرآور نباشد هم می‌توانیم برای آن در نظر بگیریم. وقتی به بزرگان نخبگان تاریخ نگاه می‌کنیم می‌بینیم که یا آدم‌های تنهایی بوده‌اند و تنهایی را دوست داشته‌اند، یا در تنهایی آفریده‌اند و خلق کرده‌اند. این شامل نخبگان عرصه‌های مختلفی می‌شود از دانشمندان، عالمان، ادیبان و عارفان. اساسا در تنهایی الهاماتی به آن‌ها می‌شده و قوه خیال به سراغشان آمده.

وی در ادامه افزود: نظر شخصی من این است که تنهایی در وجهی که کمتر دیده شده مقبول است و می‌تواند الهام‌بخش باشد. به عنوان کسی که این نمایشگاه را پیشنهاد و نمایشگاه‌گردانی کرده باید بگویم اینطور نبوده که من تنهایی را در هر وضعیتی بپسندم یا توصیه کنم اما فکر کردم واقعا می‌شود از زوایای مختلفی آن را دید. تنهایی فقط وجوه نگران کننده یا وجوه غمناکش نیست که باید مدنظر قرار بگیرد. این مورد غفلت ما است که تنهایی می‌تواند وجوه مختلفی از خیلی خوب تا خیلی بد داشته باشد. تنهایی در موقعیت های مختلف می‌تواند معانی مختلف داشته باشد. در تاریخ هنر هم شاهد حضور این موضوع در آثار هنری هستیم و می‌بینیم که بسیاری از هنرمندان درگیر درک و نمایش بیرونی این مفهوم با ایده‌های خودشان بوده‌اند. ما نه اولین و نه آخرین کسانی هستیم که به این موضوع در آثارشان می‌پردازند.

این هنرمند عکاس در ادامه بیان کرد: در مورد این نمایشگاه اگر به طور مختصر بخواهم توضیح بدهم، باید بگویم در همکاری با دوستانی که باهم مراوداتی داریم و بعضی از آن‌ها عکاسی را در کارگاه‌های من گذرانده‌اند نشست‌های داشتیم و تنهایی را به عنوان موضوع نمایشگاه انتخاب کردیم. شاید وقتی ابتدا این موضوع مطرح شد بار اندوهش بیشتر بود ولی به مرور وجوه مختلفی از تنهایی برای هنرمندان این نمایشگاه مطرح شد و نتیجه آن را در روزهای آینده روی دیوار خواهید دید. به عنوان هنرمندانی که در عرصه عکاسی فعالیت دارند هریک از این هنرمندان موضوع را از دریچه ذهن خودش دیده‌است.

امیر علیمی هنرمند عکاس حاضر در این نشست نیز در ادامه در خصوص نگاه خود به این موضوع گفت: کلمه تنهایی همانطور که آقای ادیم اشاره کرد در ابتدا بار معنایی منفی با خود دارد اما وقتی نمایشگاه‌گردان مجموعه طی نشست‌هایی توضیحات بیشتری در این باره ارائه کرد متوجه شدم که بار معنایی تنهایی از نظر او فقط بی‌کسی و بی‌یاری نبود و نگاهشان به وجه مثبت قضیه هم بود. شاید بتوانیم از واژه در خلوت بودن استفاده کنیم که در عنوان نمایشگاه هم از این وجه مثبت استفاده شد. من شخصا سعی کردم هر دو زوایه مثبت و منفی را در عکس‌هایم ببینم. در واقع بخشی از عکس‌هایم که یک مجموعه شهری است، به بحث بی‌کسی و بی‌یاری توجه کرده که لزوما هم بحثی فردی نیست. سعی کردم این بی‌کسی را از زاویه شهری ببینم و در مجموع فکر می‌کنم دوستان دیگری هم که کارهایشان را ارائه داده‌اند، تنوع زیادی را در پرداختن به این موضوع دنبال کرده‌اند. به همین دلیل معتقدم مخاطبین این مجموعه تعریف متنوع و مبسوطی را در این نمایشگاه خواهند دید.

اشکان تیرداد دیگر هنرمند حاضر در این نمایشگاه در بخش پایانی این نشست در خصوص نحوه شکل گرفتن این مجموعه بیان کرد: از دوسال پیش در کارگاه های‌آقای ادیم حضور داشتم و در کنار ایشان و بعد از تجربه یک نمایشگاه، پیشنهاد ارائه اثر در نمایشگاه تنهایی به من شد. تنهایی مفهومی بوده که انسان چه از روی غریزه یا ترس و یا کمال‌گرایی خواسته از آن بگذرد و عقب بزندش؛ طوری که انگار تنهایی را مانعی بر سر راهش می‌داند که او را از جامعه دور می‌کند. تنهایی و طرد کردن از اولین رویه‌های مجازات چه در کانون خانواده و چه اجتماع محسوب شده. اما بعد از گذر زمان مفهوم تنهایی بیشتر به احساس تنهایی منجر شده و می‌بینیم که انسان امروز با وجود حضورش در عرصه‌های مختلف جامعه هنوز این احساس را با خود دارد. به همین خاطر تنهایی از نظر من در حقیقت فقدان چیزی است؛ در روابط انسانی فقدان عشق و احترام، در روش زندگی فقدان هدف و دلبستگی و جنبه دیگر که من در آثارم به آن‌ها پرداختم تنهایی در ابراز عقاید است که عدم وجود تحمل و آگاهی موجب می‌شود که مردم در ابراز عقاید خود احساس تنهایی کنند.

نمایشگاه گروهی عکس «تنهایی» با حضور یازده عکاس و با ارائه 25 اثر عکاسانه روز جمعه 9 مهر در گالری هپتا گشوده خواهد شد. کورش ادیم، مریم آقاجری، آرش ابراهیمی، مریم اسفندیاری، اشکان تیرداد، هدیه جمشیدیان، امیرعلیمی، مرجان محمدی، سیما میرزایی، نهال نجاحی و مرتضی یوسفی عکاسانی هستند که در این نمایشگاه آثارشان به نمایش در خواهد آمد.

علاقه‌مندان به بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا 14 مهر روزهای هفته ساعت ١۶ تا ٢٠  به گالری هپتا واقع در خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر، ضلع غربی پارک هنرمندان، بن بست نیکوشهر، شماره ٣، طبقه همکف مراجعه کنند.

کوروش ادیم نمایشگاه تنهایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر