کد خبر: 422119 A

ایلنا: اجلاس سالانه رادیو تلویزیون‌های آسیا- اقیانوسیه (ABU) جایزه بین‌المللی «مهندس سبز رسانه» را به سازمان صداوسیما اهدا کرد.

به گزارش ایلنا، اجلاس سالانه رادیو تلویزیون‌های آسیا _ اقیانوسیه (ABU) جایزه بین‌المللی سالانه «Green Broadcast Engineering» را به سازمان صدا و سیما، به عنوان سازمان بر‌تر اتحادیه در اجرای طرح‌های فنی که منجر به کاهش مصرف انرژی و مهندسی سبز رسانه می‌شود، اختصاص داد.

در سال ۲۰۱۶ سازمان صداوسیما به علت فعالیت‌های گسترده فنی در حوزه معاونت فنی سازمان و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در موضوع «گذر از فناوری آنالوگ به دیجیتال» در تمام مراحل مختلف تخصصی زنجیره پخش تلویزیونی و در مراحل تولید فنی، استودیو‌ها، آرشیو و توسعه فرستنده‌های دیجیتال، به عنوان سازمان بر‌تر از نگاه اتحادیه ABU شناخته شد و در مراسمی در افتتاحیه اجلاس کمیته فنی اتحادیه، اینجایزه به نماینده سازمان صدا و سیما آقای دکتر ناصری طاهری اهدا شد.

سازمان صدا و سیما با اجرای طرح‌های تخصصی در حوزه معاونت فنی و برنامه‌ریزی برای استفاده از فناوری‌های جدید در گسترش پخش تلویزیونی دیجیتال درحال حاضر، سازمان پیشرو در منطقه خاورمیانه است و اولین سازمان رسانه‌ای در این منطقه به شمار می‌آید که زمینه سازی برای قطع سیستم‌های پخش آنالوگ و اجرای فرآیند کاهش مصرف انرژی و مهندسی سبز رسانه را فراهم آورده است.

اقدامات و فعالیت‌های مهندسی حوزه معاونت فنی که به انتخاب این سازمان به عنوان سازمان بر‌تر در توسعه مهندسی سبز رسانه منجر شده، عبارتند از:

 صداوسیما به عنوان سازمان پیشرو در خاورمیانه در توسعه ایستگاه‌های تلویزیونی دیجیتال بوده و پوشش وسیعی در مراکز استان و شهرهای پرجمعیت ایجاد کرده است.

 صداوسیما طرح بزرگی را برای توسعه پخش تلویزیونی از طریق اینترنت موسوم به IPTV شروع کرده و سرویس‌های گسترده‌ای را به جز پخش سنتی رادیو تلویزیونی در اختیار بینندگان تلویزیونی قرار می‌دهد.

 توسعه شبکه پخش با کیفیت HD و تبدیل سیستم‌های استودیویی و تولید برنامه به دیجیتال که منجر به کاهش مصرف انرژی و ارائه سرویس‌های بهبود یافته با کیفیت بر‌تر می‌شود.

 برنامه‌ریزی برای تغییر تجهیزات نور استودیویی به فناوری جدید LED که کاهش چشمگیری در مصرف انرژی و هزینه‌های جانبی بهره‌برداری خواهد داشت.

 برنامه‌ریزی برای استفاده از انرژی خورشیدی در ایستگاه‌های رادیویی که امکانات اولیه و زمینه تأسیس این نیروگاه‌ها وجود دارد.

با توجه به معرفی این طرح‌های مهندسی و قابلیت‌های مهندسی حرفه‌ای در حوزه معاونت فنی سازمان، در جلسه کمیته فنی ABU نیز از این دستاوردهای گسترده فنی در اجرای طرح‌های سبز رسانه قدردانی شد.

صداوسیما اجلاس سالانه رادیو تلویزیون‌های آسیا _ اقیانوسیه (ABU) جایزه بین‌المللی «مهندس سبز رسانه»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر