کد خبر: 429037 A

یادداشت/

ایلنا: یک مشاور خانواده و فعال امور اجتماعی زنان و خانواده در یادداشتی به اهمیت نقش خانواده در توجه به کتاب و کتابخوانی پرداخته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شخصیت انسان در آینه اندیشه او نمایان می‌گردد و نوع اندیشه هریک از ما رفتار و گفتارمان را ترسیم می‌سازد. رهاورد اندیشه‌های بزرگ، انگیزه‌هایی هستند که رخدادهای تلخ و شیرین امروز و فردای ما را تدوین می‌کنند و موجبات صعود و یا سقوط ما را فراهم می‌آورند.

مطالعه، کلید پیشرفت و برنامه‌ریزی جوامع بشری و زمینه ساز اندیشه‌های توانمند است و اندیشه‌های پویا در ذهن افرادی متجلی می‌گردد که با کتاب انس و الفتی دیرینه دارند.

قدم زدن در بوستان کتاب و بهره‌مندی از عطر روح پرور آن بسیار ارزشمند است به شرط آنکه اندیشه و تفکر به دنبال داشته باشد و تجمع دانستنی‌ها، روح ما را به دریایی آرام و سرشار از خرد مبدل سازد.

در بیان برکات و آثار ماندگار مطالعه، حضرت علی(ع) می‌فرماید: آرامش از دست نداده است آنکه با کتاب آرامش بدست آورده است.

آنچه مسجل است نقش تاثیرگذار زنان در نهاد خانواده است. باتوجه به خصیصه‌های ذاتی و نقش‌هایی که ایفا می‌کنند، دامنه تاثیرگذاری آن‌ها در کل روابط خانواده دیده می‌شود.

و نظر به اینکه زندگی خانوادگی اساس جامعه را تشکیل می‌دهد و اولین مدرسه افراد جامعه است و زنان مسئول سازندگی انسان‌ها، مربی جامعه و راز ماندگاری این جریان هستند، لذا بالا بودن سطح آگاهی و علمی آنان در این زمینه امری ضروری است و کتاب به عنوان ابزاری کارآمد برای زنان در جهت رشد فرهنگی، دستاوردی گرانبهاست و در موفقیت، سازماندهی و اعتلای خانواده بسیار موثر و سازنده است.

با وجود تلاش‌ها و توصیه‌های صورت گرفته در حوزه کتاب و کتابخوانی در طول سال‌ها، همچنان شاهد بی‌مهری به کتاب و کتابخوانی هستیم.

اکنون فرصت مناسبی است که ساعتی بیندیشیم و از خود سوال کنیم که راستی چرا ما از این ثروت بیکران بی‌بهره‌ایم و از این یار مهربان دور مانده‌ایم.

لاله جواهری‌جم؛ مشاور خانواده و فعال امور اجتماعی زنان و خانواده

بیست‌وچهارمین هفته کتاب جمهوری اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر