کد خبر: 429813 A

هشدار لیلی گلستان به هنرمندان؛

ایلنا: گلستان با اعلام خبر راه‌اندازی صنف گالری‌داران گفت: صنف گالری‌داران تا قبل از سال جدید تاسیس می‌شود. ما هر هفته جلساتی با مدیران گالری‌‌ها برگزار می‌کنیم و خوشبختانه به مراحل پایانی آن نزدیک شدیم. انجمن گالری‌داران را هم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم وزارت کار و امور اجتماعی ثبت کرده‌ایم.

لیلی گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به افزایش افتتاح گالری‌های جدید در ماه‌های اخیر در تهران اظهار کرد: افتتاح گالری‌های جدید در هفته‌های اخیر بیش از گذشته سرعت گرفته است. این روند رو به افزایش درصورتی که گالری‌دار؛ فرد بافرهنگی باشد؛ خوب است اما متاسفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها براساس وسعت و بزرگی مکانی که برای گالری درنظر گرفته شده مجوز را صادر می‌کند و نه شاخصه‌های فرهنگی گالری‌دار.

او ادامه داد: متاسفانه ارشاد به این موضوع که چه کسی قرار است مسئولیت اداره یک گالری را برعهده بگیرد؛ اهمیتی نمی‌دهد و بازهم متاسفانه افرادی این مسئولیت را برعهده می‌گیرند که از فرهنگ و هنر کشور چیزی نمی‌دانند و فقط برای پول کار می‌کنند.

فروش هنر به هر بهایی درست نیست

مدیر گالری گلستان با بیان اینکه یکی از وظایف گالری‌داران فروش اثر هنری است، افزود: درست است که در گالری خرید و فروش اثر هنری نیز صورت می‌گیرد و در واقع به نوعی گالری محل درآمد هنرمند محسوب می‌شود اما باید بدانیم که فروش هنر به هر بهایی درست نیست. متاسفانه این روزها آثار هنری با هر بهایی فروخته می‌شود و گاه حتی گالری‌داران رفتارهای نامناسبی با هنرمندان نیز دارند.

گلستان با تاکید براینکه گالری‌دار باید اخلاق هنری و فرهنگی داشته باشد،‌ تصریح کرد: متاسفانه در برخی از گالری‌هایی که افتتاح می‌شوند بیش از یک یا دوبار نمایشگاه برگزار نمی‌شود و این مکان‌ها بعدها تبدیل به مرکزی برای خرید و فروش آثار هنری می‌شوند. این ناشی از آن است که صاحبان این گالری‌ها فقط برای پولدار شدن و تجارت وارد این عرصه می‌شوند و مطمئنا چند صباحی بیشتر نیستند.

او با ابراز تاسف از حضور گالری‌های غیرتخصصی خاطرنشان کرد: متاسفانه چنین گالری‌هایی به فضای کاری ما آسیب‌های فراوانی وارد می‌کنند و باعث بدنام شدن همه گالری‌ها می‌شوند و ما باید تلاش مضاعفی داشته باشیم تا چهره زشتی که از گالری‌داری به نمایش گذاشته می‌شود را از بین ببریم و این موضوع انرژی زیادی از ما می‌گیرد.

این مترجم افزود: این وظیفه وزارت ارشاد است که قبل از دادن مجوز برای افتتاح یک گالری به فردی که قرار است مسئولیت آن گالری را برعهده بگیرد نیز توجه داشته باشد و فیلترهای مشخصی برای صدور مجوز گالری برای این افراد درنظر بگیرد اما متاسفانه هنوز این اتفاق در ارشاد نیفتاده است.

گلستان با اعلام خبر راه‌اندازی صنف گالری‌داران گفت: صنف گالری‌داران تا قبل از سال جدید تاسیس می‌شود. ما هر هفته جلساتی با مدیران گالری‌‌ها برگزار می‌کنیم و خوشبختانه به مراحل پایانی آن نزدیک شدیم. انجمن گالری‌داران را هم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم وزارت کار و امور اجتماعی ثبت کرده‌ایم.

انجمن صنفی به نفع هنرمندان است

او با بیان اینکه سال 96 گالری‌داران صاحب صنف می‌شوند،‌ گفت: گالری‌داران اگر صاحب یک نهاد رسمی شوند؛ می‌توانند از هنرمندان در مقابل آسیب‌هایی که می‌بینند؛ دفاع کنند و می‌توانیم از طریق این صنف مانع شویم که برخی گالری‌دارها پول هنرمندان را پرداخت نکنند. این صنف می‌تواند از گالری‌دار خاطی شکایت کرده و مجوز او را لغو کند. در حقیقت این صنف بیشتر در جهت احقاق حقوق هنرمندان است. ما بیش از سه سال است که برای تشکیل و راه‌اندازی این صنف تلاش می‌کنیم و خوشبختانه بالاخره توانستیم آن را به ثمر برسانیم و مطمئنا تشکیل این صنف به نفع جامعه تجسمی است.

گالری‌دار موفق؛ هنرمند را مشهور می‌کند

مدیر گالری گلستان در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: گالری‌دار در فراز و فرود هنرمند در فضای هنری بسیار موثر است. یک گالری‌دار موفق کسی است که از هنرمند با استعداد خود حمایت کند و او را به مجموعه‌داران و کلکسیونرها معرفی کرده تا آثارش توسط آن‌ها خریداری شود و او را به شهرت برساند.

گلستان با بیان اینکه گالری باید هنرمند جوان را به یک هنرمند پول‌ساز تبدیل کند، ادامه داد: متاسفانه سیاست بسیاری از گالری‌داران درست نیست. آنها در بیشتر مواقع با استفاده از هنرمندان پیشکسوت قصد دارند خود به سرمایه برسند اما این رسالت گالری‌ نیست. وظیفه اصلی گالری‌دار این است که هنرمند خود را به آرامی وارد دنیای هنر کرده و به او گوشزد کند که نباید شتابزده در این وادی حرکت کند بلکه باید روند آرامی را برای ماندگار شدن در دنیای هنر داشته باشد.

او درباره نقش گالری‌داران در مارکت هنر گفت: وقتی یک اثر در یک حراجی به قیمت خوبی فروخته می‌شود و پس از آن دیگران نیز از آن کپی‌برداری می‌کنند؛ هنری اتفاق نیفتاده. متاسفانه خلاقیت این‌ روزها بسیار کمرنگ‌ شده است. از طرفی ممکن است گالری‌دار نیز برای اینکه بتواند فروش خوبی در گالری‌اش داشته باشد از هنرمند بخواهد طبق آنچه مارکت هنر است اثرش را ارائه دهد که در این‌صورت آسیب بزرگی به روند هنر معاصر می‌زند.

حراج‌ها معیار نیستند

این مترجم با بیان اینکه حراج هنری یک رویداد و اتفاق است،‌ گفت: اقتصاد هنر در دست گالری‌داران است و هنرمند باید بداند که حراج یک معیار نیست و اگر برحسب اتفاق در یک حراج اثرش به قیمت بالایی فروخته شد نباید مغرور شود و باید بداند که ارزش واقعی اثرش قیمتی است که در گالری به فروش می‌رسد.

گلستان با بیان اینکه گالری محل فروش هنر است؛ گفت: یک گالری نه تنها مکانی برای تماشای هنر بلکه محلی برای خرید و فروش آثار هنری است که باید فروش داشته باشد چراکه هنرمند از گالری‌دار این توقع را دارد و گالری‌دار باید به نکات ظریفی که در فروش آثار هنری تاثیر دارد؛ توجه داشته باشد. بازهم تاکید می‌کنم اخلاق، با فرهنگ بودن، درک بالایی از هنر داشتن، شناخت سبک‌های هنری و ... از لازمه‌های گالری‌داری است. یک گالری‌دار در حقیقت یک معلم هنر است.

او درباره کیوریتوری در ایران توضیح داد: معتقدم کیوریتوری در ایران معنای درستی ندارد یا اصلا معنایی ندارد. در حقیقت یک مد است که فردی آثاری از چند هنرمند را جمع‌آوری می‌کند و برای نمایش به یک گالری می‌آورد. به نظر من کیوریتور کسی است که یک نمایشگاه منسجم را به نمایش بگذارد که یک تم خاص و سبک مشخصی داشته باشد.

برگزاری نمایشگاه‌های گروهی به روند هنر ضربه می‌زند

مدیر گالری گلستان افزود: نمایشگاه گروهی بیش از دو بار نباید در یک گالری به نمایش درآید و این موضوع به نفع گالری نیست اما از آنجا که گالری‌دار نمی‌تواند هنرمندی را به گالری جذب کند که نمایشگاه انفرادی عالی و خوب برگزار کند از همین رو مجبور است از نقاشان زیادتری استفاده کرده و نمایشگاه‌های گروهی برگزار کند و این اصلا خوب نیست چراکه با نمایشگاه گروهی گالری‌ نمی‌تواند به هنر خدمت کند.

گلستان در پایان گفت: متاسفانه در بسیاری از موارد گالری‌ها سر هنرمندان کلاه می‌گذارند یا پول هنرمند را نمی‌دهند یا گالری را به هنرمند اجاره می‌دهند که این رفتار بسیار توهین‌آمیز است چراکه گالری باید رایگان در اختیار هنرمند قرار بگیرد. هنرمندان بسیاری نیز از این موضوعات شکایت داررند. با تشکیل صنف این مشکلات قطعا برطرف می‌شود. هنرمند باید صبور باشد چراکه اگر صبر داشته باشد خودش کمتر آسیب می‌بیند.

او در پایان با اشاره به نمایشگاه هفت‌نگاه گفت: معتقدم هنر معاصر ما روند خوبی را طی می‌کند و ما جوان‌های بااستعدادی داریم که آثار بسیار خوبی ارائه می‌دهند.

لیلی گلستان انجمن صنفی گالری‌داران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر