کد خبر: 434010 A

مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد؛

ایلنا: مدیرکل هنرهای نمایشی هدف از برگزاری جشنواره‌های مختلف تئاتر را تقویت و جریان‌سازی تئاتر در کشور دانست و گفت: مهمترین هدف برگزاری جشنواره‌ها جریان‌سازی و تولید و عرضه تئاتر به مخاطب و افزایش مخاطبان تئاتر است.

به  گزارش خبرنگار ایلنا؛ مهدی شفیعی (مدیرکل امور هنرهای نمایشی) با بیان اینکه امسال نیز به شیوه‌ای که در دوسال گذشته آثار برگزیده استان‌ها انتخاب می‌شدند، عمل می‌کنیم، اظهار کرد: در این همایش انتخاب نهایی گروه‌هایی که قرار است در جشنواره بین‌المللی فجر حضور داشته باشند انجام می‌شود و امیدواریم که در نهایت شرایط برای اجرای عمومی این گروه‌ها در استان‌های‌شان و استان‌های همجوارشان ایجاد شود.

او ادامه داد: در این همایش دوازده روزه تمام گروه‌های منتخب استانی حضور دارند و معتقدم فرصت خوبی است برای گفتگو بین مدیران چراکه اکثر دوستان در سال جاری برای این سمت‌ها انتخاب شده‌اند و این همایش فرصتی است برای بیان سیاست‌ها و ورکشاپ‌هایی که برنامه‌ریزی کرده‌اند.

مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید براینکه هدف جشنواره فجر و سایر جشنوارهای تئاتر تقویت و جریان‌سازی تئاتر کشور است، خاطرنشان کرد: مهمترین هدف برگزاری جشنواره‌ها جریان‌سازی و تولید و عرضه تئاتر به مخاطب و افزایش مخاطبان تئاتر است.

شفیعی افزود: در سال‌هایی حیات تئاتر کشور به برگزاری جشنواره‌ها بستگی داشت و گره خورده بود اما امروز جشنواره‌ها برای ما اصل نیست بلکه جشنواره‌ها ابزاری برای تقویت و جریان‌سازی تئاتر است کمااینکه اگر این جشنواره‌ها نبودند اقبال آموزش عالی کشور به سمت تئاتر پیش نمی‌آید و اما امروز شاهد مدیران تحصیلکرده تئاتر در این حوزه نبودیم و باید بپذیریم که افزایش کمی فوق‌العاده‌ای که در این سال‌ها اتفاق افتاده است به دلیل برگزاری جشنواره‌ها بوده است.

او با بیان اینکه جشنواره‌ها وسیله‌ای برای رونق تئاتر است، تصریح کرد: باید از این فرصت‌ها برای اینکه تئاتر در جامعه به جایگاه واقعی و مناسب خود برسد استفاده کنیم و بهره بگیریم و بنابراین باز هم تاکید می‌کنم هدف اصلی برگزاری جشنواره نیست بلکه هدف تقویت تئاتر و افزایش مخاطب تئاتر برای مردمی است که باید بیایند و تئاتر ببینند.

مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه برای فعال‌تر کردن تئاتر در استان‌ها باید ساز و کارها و سخت‌افزارها را نیز فعال کنیم، ادامه داد: معتقدم آیین‌نامه تئاتر استانی هنرهای نمایشی خیلی به روز و کارآمد نبود بنابراین ساز و کارهایی باید دوباره تعریف و آیین‌نامه تئاتر استانی تغییر کند که بی‌شک این مهم در یک جریان نیمه‌دولتی می‌تواند شکل بگیرد و دوباره تعریف شود.

او با بیان اینکه اعضای انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها متشکل از هنرمندان تئاتر در همان استان‌ها است؛ گفت: ما از میان فعالان تئاتر استانی افرادی را شناسایی و ثبت‌کردیم و از میان آن‌ها هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها تشکیل شد و این هیات مدیره که از بهترین افراد تشکیل شده است وظیفه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرای این سیاست‌ها را برعهده دارد.

شفیعی با بیان اینکه تئاتر استان‌ها نیاز به سخت‌افزار و سالن نیز دارد؛ گفت: در چند استان کشور با مشارکت مدیران استانی، استانداری‌ها و شهرداری‌ها ساخت پلاتوهای نمایشی آغاز شده و به طور مثال در استان کرمان دستور ساخت 6 پلاتو داده شده بود که 3 پلاتو تکمیل و و آماده بهره‌برداری است و در اختیار انجمن هنرهای نمایشی قرار گرفته است.

او تاکید کرد: تجهیز سخت‌افزارها و سالن‌های استانی با استفاده از ظرفیت‌های استانی باید در اولویت کاری انجمن‌های نمایشی استانی باشد تا تالارهای مناسبی در اختیار انجمن‌های هنرهای نمایشی استانی قرار بگیرد.

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به مشکلات این حوزه گفت: مشخص نبودن اعتبارات دولتی برای هنرمندان تئاتر استانی یکی از معضلات اصلی استان‌‌ها است که البته تفاهم‌نامه‌ای برای فعالیت‌های تئاتر تدوین شده که در آن میزان اعتبار برای تولید، تجهیز، تبلیغ و ... برای استان‌ها درنظر گرفته شده است.

او ادامه داد: در جلسات متعددی با مدیران استانی درخواست کردیم با همین اعتبارات اندک سرفصل‌های کاری خود را مشخص کنند تا مرجعی باشد برای هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی. بدون شک اگر بتوانیم بودجه، مکان‌هایی برای اجرا و ساز و کارهای تصمیم‌گیری را به هنرمندان بسپاریم می‌توان امیدوار باشیم که این چرخه به تولید و عرضه تئاتر در استان‌های کشور منجر شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین خاطرنشان کرد: در چند استان کشور تالارهای نمایشی که به صورت مداوم در آن‌ها تئاتر اجرا می‌شود وجود دارد اما در سایر استان‌ها این مسئله بسیار کمرنگ است و هدف ما باید تقویت این موضوع باشد.

شفیعی در بخش دیگری از صحبت‌هایش‌ گفت: در این همایش دو ورکشاپ تخصصی برنامه‌ریزی شده است و مهمانانی از کشور پرتغال و اسپانیا برای این حضور در این ورکشاپ‌ها دعوت شده‌اند همچنین جلساتی برای گفتگو‌های دو طرفه برای برنامه‌ریزی، تبلیغ و ... در تئاتر و ظرفیت‌های آن و آشنایی با رسانه‌ها در این همایش در نظر گرفته شده است.

در این همایش دوازده روزه مدیران هنرهای نمایشی از استان‌های مختلف حضور دارند. میثم زندی از استان مازندران، الله قلی نظری از استان گلستان، بابک نحوی از استان آذربایجان شرقی، جواد اشکزری از استان خراسان رضوی، امین فرهی از استان خراسان شمالی و ... حضور دارند.

مدیرکل هنرهای نمایشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر