کد خبر: 434036 A

توسط هیات انتخاب صورت گرفت؛

ایلنا: شش طرح از پژوهشگران ایرانی در نخستین دور از بورس‌های آینه‌دار توسط هیات داوران این دوره انتخاب و معرفی شدند.

به گزارش ایلنا، در بررسی طرح‌های پژوهشی نخستین دور از بورس‌های «آینه‌دار» 6 پژوهشگر ایرانی توسط هیات داوران این دوره انتخاب و معرفی شدند.

طی فراخوان دبیرخانه فستیوال موسیقی «آینه‌دار» و ثبت‌نام پژوهشگران و علاقه‌مندان به امر پژوهش جلسه داوری بورس‌های آینه‌دار برگزار شد و طی آن از میان شرکت‌کنندگان در طرح «حمایت از پژوهش فستیوال آینه‌دار» 12 طرح به مرحله نهایی راه پیدا کردند که بر این اساس متقاضیان ضمن ارائه طرح‌های خود، اهمیت و ضرورت طرح‌های پیشنهادی خود را در حضور هیات انتخاب بیان کردند.

براساس این گزارش پس از بررسی طرح‌ها و فرآیند جمع‌بندی نمرات توسط هیات انتخاب نخستین دور از بورس‌های پژوهشی آینه‌دار متشکل از علی مغازه‌ای، مریم قرسو (دبیران فستیوال موسیقی آینه‌دار)، هومان اسعدی، بابک خضرایی، ساسان فاطمی و آمنه یوسف‌زاده 6 پژوهشگر ایرانی به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند.

اسامی برگزیدگان مورد مطالعه این پروژه علمی و فرهنگی که در راستای حمایت از امر پژوهش و با امید ارتقا شناخت و مطالعه پرورش‌مند گونه‌های مختلف موسیقایی ایران به مرحله اجرا رسیده، به این شرح اعلام شده است.

بهرنگ نیک‌آیین با پژوهش«موسیقی و آواهای عاشیق‌های زنجان»، بهنام رسایی با پژوهش «مطالعه و معرفی موسیقی آیین‌های مذهبی زرتشتی»، سالار ماملی با پژوهش «مطالعه ساز دف در کارگان موسیقی کردستان»، محسن محسن پور با پژوهش «مطالعه موسیقی زورخانه»، اشکان نظری با پژوهش «موسیقی هورامان»، محمد شوقی با مطالعه «جامعه شناختی مقوله انتشارات موسیقی در پنجاه سال اخیر در ایران»

دبیرخانه آینه‌دار ضمن تبریک به پژوهشگران شرکت کننده در اولین دوره بورس‌های پژوهشی از جمله منتخبان نهایی اعلام می‌کند که با در اختیار گذاشتن امکانات و تامین هزینه‌های تحقیق برای پژوهش‌های میدانی و فرآیند تحقیق، نتیجه تلاش و مطالعات این پژوهشگران سال آینده در قالب کتاب منتشر خواهد کرد. ضمن اینکه  برگزیدگان این بورس‌ها نیز موظف خواهند بود با تنظیم یک برنامه‌ دقیق، طبق برنامه‌‌ای مشخص و مدون در طول مدت اجرای طرح، گزارش‌فعالیت و پیشرفت مطالعات خودرابه دبیرعلمی فستیوال آینه‌دار ارائه بدهند.

آینه‌دار این حرکت را گامی در جهت شناخت فرهنگ شفاهی و موسیقی ایران می‌داند و باور دارد با توجه به گستردگی موضوعات ناشناخته دراین زمینه و نیاز فراوان به مطالعه وتفحص، این پروژه تنها تلاشی برای شکل‌دادن به مسیری جدی‌تر و فراگیرتر در امر پژوهش و انتشار نتایج تحقیقات علمی محسوب می‌شود .

فراخوان بورس‌های آینه‌دار هر سال از اول مرداد تا آخر شهریور اعلام می‌شود. این امیدواری هم وجود دارد که این تلاش درسال‌های آینده با گسترش کمی و کیفی، بتواند بسیار قوی‌تر و بالنده‌تربه سمت شناخت موسیقی ایران که شاید مهم‌ترین رکن هویتی هر قوم و ملتی به‌ شمار می‌آید، پیش‌برود.

جشنواره‌ آیینه‌دار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر