کد خبر: 449543 A

مرجع تقلید شیعیان بدترین افراد را کسانی دانست که مردم از شر آنها در امان نیستند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی امروز در آغاز جلسه درس خارج خود در مسجد اعظم قم، نسبت به روند مهاجرت معکوس در حوزه علمیه قم و تبعات آن هشدار داد و خواستار بازنگری و اصلاح این وضعیت شد.

وی به جایگاه پر افتخار و دیرینه حوزه علمیه قم اشاره کرد و گفت: برخلاف آنچه برخی نکوهش می کنند در حوزه علمیه قم افراد نخبه، زبده، فاضل، عالم و مدرس فراوان هستند، اما نقایصی هم دارد.

آیت الله مکارم شیرازی اظهارکرد: یکی از مسائل مهاجرت معکوس است، به جای این که از قم به شهرستان ها بروند از شهرستان ها به قم بروند و اخیرا نیز گزارشی در این باره دریافت کردیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر تمرکز زدایی از قم، تصریح کرد: باید زمینه ای فراهم شود تا اگر نقصی در مدارس شهرستان ها وجود دارد آن نواقص مرتفع شود؛ نه این که طلاب را آن هم در پایه های پایین راهی قم کرده و شهرستان ها را از وجود طلاب خالی کنیم.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم اضافه کرد: مهاجرت معکوس چه معنایی دارد، به جای اینکه قم و حوزه را زبده‌تر کنیم و افراد را به شهرستان‌ها بفرستیم و آنجا را تقویت کنیم، روند مهاجرت معکوس ایجاد شود.

این مرجع تقلید افزود: من نمیدانم چه کسی این را تصویب کرده که از شهرستان‌ها بردارند بیایند قم، باید در همان شهرستان‌ها مشغول تحصیل و کارهای فرهنگی و تبلیغی باشند، مهاجرت معکوس غلط است.

وی یادآورشد: نباید همه در قم متمرکز شده و دیگر مناطق خالی شوند و در معرض آسیب‌ها قرار گیرند، البته باید نسبت به افرادی که از قم مهاجرت می‌کنند حمایت‌های لازم نیز صورت گیرد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه من پیغام دادم این کار را اصلاح کنند؛ امیدوارم این حوزه روز به روز بالنده‌تر شود، گفت: هیچ جای عالم حوزه‌ای به عظمت حوزه علمیه قم وجود ندارد، البته این نتیجه زحمات بزرگانی بوده که سالیان دراز زحمت کشیده‌اند. قم از زمان ائمه(ع) مرکز علم و دانش بوده، باید این میراث ارزشمند را همه ما حفظ کنیم.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به روایاتی، بدترین افراد را کسانی دانست که مردم از شر آنها در امان نیستند و امید به خیرشان هم ندارند. از این بدتر کسانی که برای رسیدن به دنیا از دین مایه می‌گذارند، دروغ می‌گویند، تهمت می‌زنند، احتکار می‌کنند و هر کاری که دلشان خواست انجام می‌دهند.

آیت الله مکارم شیرازی امیدواریم خدای متعال حالت تنبه و بیداری بدهد قبل از آن که فرصت از دست برود بیدار شویم، وضع حال خود را اصلاح و خود را با دستورات معصومین علیهم السلام منطبق کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر