کد خبر: 457050 A

در برنامه فرمول یک مطرح شد؛

محمدعلی شعبانی مستندساز که با مستند «انحصار ورثه» درباره شهید آوینی در جشنواره حضور دارد، ضمن انتقاداتی به جشنواره فیلم فجر، گفت: این مستند با همه فیلم‌هایی که درباره شهید آوینی ساخته شده فرق می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدعلی ضیاء مجری «فرمول یک» امروز سه‌شنبه 19 بهمن در این برنامه صبحگاهی شبکه یک، میزبان محمدعلی شعبانی، مستندسازی بود که برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر امسال با پدرش مرتضی شعبانی، رقابت می‌کرد!

محمدعلی با مستند «انحصار ورثه» درباره شهید آوینی در جشنواره حضور دارد و مرتضی شعبانی نیز تهیه‌کننده مستند «کویرس؛ وطن کوچک من» دیگر مستند راه یافته به جشنواره فیلم فجر است.

بعداز عمری شاگردی رقیب پدرم شدم!

محمدعلی شعبانی در گفتگو با ضیاء در این‌باره گفت: بعد از یک عمر شاگردی، این بار در جشنواره فیلم فجر در بخش مستند، رقیب پدرم شده‌ام!

وی افزود: ماجرای جشنواره خیلی عجیب و پیچیده پیش می‌رود. جشنواره به میزان زیادی دچار محافظه‌کاری است، چیزی که حداقل در فجر نباید شاهدش باشیم.

جشنواره فجر دچار محافظه‌کاری است

این مستندساز تصریح کرد: هنرمند نباید همراه مردم باشد، بلکه باید پیش‌قراول باشد. فیلم‌های مستند که اکران مردمی ندارند. اما دیشب که نامزدها اعلام شدند، به‌نظرم محافظه‌کاری بسیاری وجود داشته است.

شعبانی در پاسخ به اینکه محافظه‌کاری که به آن اشاره می‌کند ناشی از دید سیاسی است، گفت: نگاه سیاسی هم دخیل است اما اینکه دبیر ثابتی برای جشنواره نداریم، یک اتفاق بد است. هر دبیری که می‌آید به‌جای فکر کردن به کیفیت جشنواره، می‌کوشد طوری رفتار کند که سال بعد هم انتخاب شود!

وی تصریح کرد: در سال اول هر دولتی و سال آخر آن دولت، جشنواره بهتر برگزار می‌شود اما عجیب اینکه امسال جشنواره خیلی بهم ریخته برگزار می‌شود.

فیلم‌های مستند شانسی برای دیده شدن ندارند

کارگردان «ملی بدون کارت» یادآور شد: سال‌های گذشته جشنواره از 10 صبح شروع می‌شد و گرچه تایم اکران فیلم‌های مستند در زمان ناهار و نماز بود، اما بازهم شانسی برای دیده شدن داشت. اما حالا جشنواره عملا از ساعت 15:30 آغاز می‌شود و تایم اکران مستندها مهجور است. گرچه بسیاری از مستندها ارزش بالاتری نسبت به فیلم‌های سینمایی دارند.

شهید آوینی روشنفکر و مستاجر فرهاد مهراد بود

وی همچنین درباره «انحصار ورثه» توضیح داد: فیلم من درباره شهید آوینی است و با همه فیلم‌هایی که درباره او ساخته شده فرق می‌کند. این فیلم می‌خواهد تغییری را که برای مردم به ویژه قشر روشنفکر جامعه شکل گرفته به تصویر بکشد. شهید آوینی از همین قشر بود، این را سال‌ها نگفته بودیم. او مستاجر فرهاد مهراد بود، فرهاد یک شب صدای امام را برای آوینی می‌گذارد و آنها به مرور افکارشان را تغییر می‌دهند.

این مستند در بخش خصوصی ساخته شد

این مستندساز در پاسخ به این سوال ضیاء که آیا مستندش سفارشی است، گفت: من و حسین افشار هر دو می‌خواستیم درباره شهیدآوینی فیلم بسازیم اما نمی‌خواستیم این مستند در خانه مستند ساخته شود. بنابراین افشار به‌عنوان تهیه‌کننده شخصی وارد پروژه شد. بعدها شاید فیلم به ارگانی واگذار شود اما تاکنون تمام مراحل آن در بخش خصوصی جلو رفته است.

کاندید شده بودم راحت‌تر انتقاد می‌کردم

وی در پاسخ به این سوال ضیاء که اگر کاندیدا شده بود هم چنین انتقاداتی مطرح می‌کرد، بیان کرد: اگر کاندید شده بودم، راحت‌تر حرفم را می‌زدم. من در فجر ۳۳ جایزه گرفتم و در مقاله‌ای نوشتم جشنواره فجر تعارف را کنار بگذارد. حالا هم چون کاندید نشده‌ام دارم حرف‌هایم را می‌خورم تا این قضیه شخصی قلمداد نشود.

شعبانی در بخش دیگری از انتقاداتش گفت: روزی در برج میلاد من بهزاد فراهانی را پشت در دیدم که کارتش را جاگذاشته بود و راهش نمی‌دادند. این اتفاق برای بهرام عظیمی هم افتاد و من هم بی‌نصیب نماندم. همسرم که یکی از عوامل فیلم است همراه فرزند خردسالم به برج آمده بود و گفتند با بچه نمی‌توانی داخل شوی. موضوع را به آقای حیدری گفتم و جوابی که دادند خیلی نکته داشت. ایشان گفت بچه داخل می‌آید، خبرنگارها عکس می‌گیرند و برایمان دردسر می‌شود. این جنس محافظه‌کاری عجیب است. درحالیکه اخلاق از هرچیزی مهم‌تر است.

«فرمول یک» شنبه تا چهارشنبه‌ها هر روز ساعت 6:40 تا 8:20 با تهیه‌کنندگی افشین حسین‌خانی و با خوانندگی تیتراژ حامد همایون روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

شهید آوینی محمدعلی شعبانی مستند «انحصار ورثه»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر