کد خبر: 466445 A

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی مطرح کرد:

مهدی شفیعی گفت: هرجا نهادهای حاکمیتی و مردمی به سوی نوعی تعامل و هم افزایی حرکت کرده‌اند اقتصاد رونق گرفته، امنیت ارتقا یافته است.

   به گزارش خبرنگار ایلنا، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی در مراسم افتتاحیه سمینار بین المللی تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی با اعلام این مطلب افزود: در این جایگاه خودم و مخاطبان را دعوت می‌کنم به هم‌افزایی بیش از پیش برای گسترش تئاتر در کشور، برای بهره‌مندی از ظرفیت بی‌نظیر این هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش سرزندگی و نشاط در جامعه جوانی که امیدوارانه نگاه به افق‌های دورتر دارد.

شفیعی خاطرنشان کرد: سرمایه‌های انسانی اصلی‌ترین نیرو در توسعه پایدار است؛ گسترش فضاهای آموزشی و دانشگاهی رشته تئاتر هرچند به لحاظ گسترده تنوع دانش‌های مرتبط با تئاتر ناکامل است و ضروری است دانشگاه‌ها با أفق‌های پیش روی این هنر، همراه‌تر شوند، اما این جمعیت تئاتر خوانده یک ظرفیت کم نظیر در جامعه ایرانی است، یک ظرفیت که هم دولت و هم این سرمایه‌ها می‌بایست امکان تعامل فی مابین را افزایش دهند.

او با بیان اینکه برای ارتقای تئاتر به معنی برجسته‌سازی آن نزد أفکار عمومی و نظام برنامه‌ریزی و اداری ضروری است، نیروهای مؤثر تئاتر بیش از پیش در جهت هم افزایی گام بردارند، گفت: هنرمندان، مراکز آموزش عالی، نهادهای سیاست‌گذار و برنامه‌ریز، سازمان‌های دارای امکانات سخت‌افزاری و رسانه‌ها صرفا با نگاهی هم‌افزا می‌توانند جایگاه تئاتر را در کشور ارتقا دهند.

شفیعی تصریح کرد: کم توجهی به فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود و تضعیف نگاه امیدوارانه به آینده به سود هیچ نیروی موثری در حوزه تئاتر نخواهد بود.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی یادآور شد: برجسته‌سازی نقاط ضعف، انتقادهایی که گاهی منافع شخصی یا سازمانی را مورد توجه قرار می‌دهد، کم توجهی به نقاط مثبت و در یک کلام فقدان نگاه کلان به اثربخشی تئاتر به عنوان هنری زنده و تاثیرگذار در ارتقای فرهنگ عمومی و نهادسازی اجتماعی مقوله‌ای است که ضرورت دارد نیروهای مؤثر در این حوزه در مورد آن به گفتگو بپردازند و البته نقش رسانه‌ها در این زمینه بی‌بدیل است.

شفیعی با اشاره به اینکه احتمال درک مشترک از موضوع این سمینار، چنانچه برگزاری آن به عنوان مثال در ٥ سال پیش اتفاق می‌افتاد، درصد پایین‌تری را شامل می‌شد، گفت: رشد تولید آثار نمایشی در سالیان اخیر ساختارهای نوین‌تری را می‌طلبد و اگر با نگاهی آینده محور تحولات عرصه تئاتر را در نظر نگیریم، بی‌شک سرمایه‌سوزی در ابعاد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری محتوم خواهد بود.

شفیعی با بیان اینکه دولت خود را حامی تئاتر می‌داند و آمار نشانگر رشد این حمایت در سال‌های اخیر است، گفت: اما اگر رشد تولید آثار نمایشی را مدنظر قرار دهیم، بله. حمایت دولت متناسب با رشد تولیدات نیست، اما آیا در شرایط اقتصادی فعلی کشور و میزان اعتبارات دولتی به ویژه در حوزه فرهنگ، حمایت حداکثری از تولیدات امکان پذیر است؟ و آیا حتی اگر فرض بگیریم که این امکان وجود دارد، این حمایت حداکثری مفید است؟ استفاده از ظرفیت‌های بخشغیر دولتی صرفا مقوله‌ای اقتصادی نیست، بیش از آن مقوله‌ای اجتماعی است و تجربه زیسته بشری به ما نشان می ‌هد که دخالت حداکثری دولت‌ها در تمام شئون  و وجوه تئاتر راهگشا نبوده و نیست.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی، کارایی بیشتر را در گرو ایجاد فضایی خواند که بخش های غیر دولتی از ظرفیت خود بهره مند شوند و این کارایی در گرو مشارکت بیشتر، هم دلی بیشتر و هم افزایی بیشتر است.

شفیعی خاطرنشان کرد: در تاریخ معاصر کشور، دو گانه‌ای در تئاتر شکل گرفته بود که کارایی خود را از دست داده است؛ دوگانه‌ای بر مبنای تعلق داشتن تئاتر به یک گروه خاص و بیرون ماندن بخش زیاد از مردم از این دایره. خاص و عام کردن تئاتر شاید در زمانی که گسترش آموزش‌های عمومی و آکادمیک به اندازه فعلی نبود توجیه داشت اما امروز، این برجسته‌سازی این دو گانه، اگر نگوییم توهین، حداقل ندیدن اتفاقات عظیمی است که در حوزه ارتقای فرهنگ عمومی در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است. گسترش دایره مخاطبان سهل‌الوصول‌تر است، به شرطی که از ظرفیت‌های اطلاع راستی و تبلیغات برای گسترش این بهینه استفاده شود.

شفیعی إظهار امیدواری کرد: برگزاری این سمینار تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیردولتی، امکان گفتگو برای توجه به ظرفیت‌های این بخش را ایجاد کرده و راهگشای تعامل و هم‌افزایی نیروهای مؤثر حوزه تئاتر شود.

سمینار بین المللی تئاتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر