کد خبر: 472055 A

همزمان با سال نو؛

قطعه خط تزئینی به خط نستعلیق جلی شش دانگ با موضوع تبریک نوروز، متعلق به حسن زرین قلم تاج الشعراء از خوشنویسان نیمه دوم قرن ۱۳ ه.ق و اوایل قرن ۱۴ ه.ق در موزه خط و کتابت میرعماد سعدآباد به نمایش درآمد.

به گزارش ایلنا، حسن زرین قلم تاج الشعراء از کاتبان ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه بود که شعر می‌گفت و از شش دانگ تا غبار را خوش و متوسط می‌نوشت.

 تزئین این قطعه اثر هنری، نقاشی خط با زمینه‌بندی متن و الوان، و درون آن خط نقاشی تصویری و تزئینات حواشی  بندی و قابقابی به خط نستعلیق بوده و مکتب آن قاجار و ابعاد آن ۳۹* ۴۷ سانتی‌متر  است.

متن اصلی اثر مذکور شعری در رابطه با عید نوروز، بدین شرح است: "عید سعید نوروز بدوست مهربان مبارک باد" و در حواشی آن متنی بدین شرح تقریر شده است : "چون شرافت و لیاقت و امتیاز و عزت و افتخار و اعتبار صوری و معنوی حضرت انسان که عالم اکبر است و هستی موجود است، افسانه نمود انسان است چنانچه حضرت استاد فرموده ابرو باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا تو نانی بکف آری و بغفلت نخوری، چه خوش است با این رتبه و مقام ای والا مقام؛ در تبریک عید مسعود نوروز فیروز سلطانی از برای یادگاری و معمولی دوست مهربان والا شان میرزا سیاوش پارسی زید محبته تحریر شد".

علاقمندان می‌توانند از این اثر نفیس و فاخر در طبقه اول موزه میرعماد همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹ بازدید نمایند.

موزه سعد‌آباد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر