کد خبر: 495450 A

سلمان امین:

نشست بیان مطالبات اهالی فرهنگ و هنر از دولت دوازدهم با حضور رضا کیانیان، صدیق تعریف، عبدالجبار کاکایی و سلمان امین و پیام محمود دولت‌آبادی بعدازظهر امروز شنبه نهم خردادماه در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سلمان امین، نویسنده و از شاگردان محمود دولت‌آبادی، در این مراسم ضمن تبریک به حسن روحانی برای انتخاب دوباره‌اش به عنوان رئیس‌جمهور کشورمان گفت: من به سه دلیل که عرض خواهم از دولتمردان مطالبه‌ای ندارم نخست اینکه زیر فشار تجمیع بی‌انصافانه‌ای که از طرف برخی به دولت وارد می‌شود؛ ما دیگر فتیله را پایین کشیدیم.

این نویسنده با اشاره به دلیل دوم گفت: از طرف دیگر آقای روحانی آنقدر وعده داده‌اند که اگر تنها به نصف آنها عمل کنند تبدیل به یکی از موفق‌ترین دولت‌های بعد از انقلاب اسلامی خواهند شد.

امین خاطرنشان کرد: اما مهمترین دلیل این است که اساسا مطالبه‌گری فرهنگ از دولتمردان به مثابه سیاستمداران امری غلط ناپسند و حتی غیراخلاقی است. فلوبر در سال 1880 گفته وقتی خوب می‌نویسیم دو دشمن داریم اول افکار عمومی که نسبت به آنها مسئول شده‌ایم و دوم دولتی که فرق ندارد پادشاهی باشد یا جمهوری. چون دولت در تو قدرتی حس می‌کند و هیچگاه قدرت، قدرت را بر نمی‌تابد.

او با بیان اینکه هنرمند و قدرت‌مدار هر دو از دل یک جامعه به وجود آمده و هر دو راهکاری برای بر ساختن جهان دارند، گفت:‌ هنرمند مست غرور است و دست جلوی کسی دراز نمی‌کند. قدرت‌مدار دنبال ثبات است اما هنرمند دنبال به هم زدن وضع موجود. برای همین است که تنها چند روز پس از پایان انتخابات مساله اصلی کشور تورم یا رکود نیست بلکه محمدرضا شجریان است. در تاریخ بسیار دیدیم که به طور مثال هیتلر پس از اینکه مجلس را گرفته کتابخانه‌ها را آتش زده یا روس‌ها وقتی بخشی از برلین را به دست آوردند دو میلیون کتاب را خمیر کردند. از آنجایی که معتقدم قدرت، قدرت را برنمی‌تابد لذا مطالبه‌ای از دولت و دولتمردان ندارم و می‌گویم فقط لطف کنید دست از سر ما بردارید و کار خودمان را انجام دهیم.

سلمان امین نشست بیان مطالبات اهالی فرهنگ و هنر از دولت دوازدهم زیر هجمه‌های همه‌جانبه علیه دولت، انصاف نیست ما هم انتقاد کنیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر