کد خبر: 499866 A

مؤسسه‌ فرهنگی هنری صبا با گردهمایی بسم الله‌ نگاری، روز رمضانیِ پُررونقی را در حضور هنرمندان و با میزبانی از بسم الله‌های خلق شده در انواع خطوط و نقش‌ها و شیوه‌ها و گرایش‌های هنری، تجربه کرد.

به گزارش ایلنا، این برنامه که از ساعت 10 صبح تا 5 عصر روز دوشنبه بیست و دوم خرداد، هم‌زمان با ماه مبارک رمضان و در قالب یک سخنرانی پژوهشی و یک کارگاه عملی بسم الله‌نگاری در انواع خطوط و نقوش و گرایش‌های هنری با حضور هنرجویان به صورت آزاد برگزار شد، نگاهی تازه به کهن ترین و اصیل‌ترین سنت نمادین در هنر اسلامی و ایرانی و یکی از اصلی‌ترین خاستگاه‌های تجلی خیال و خلاقیت هنرمند مسلمان در طول قرن‌ها تکامل و استمرار این هنر انداخت.

ابتدا منصور مهرنگار مدرس دانشگاه و پژوهشگر هنرهای اسلامی به ایراد مباحث خود تحت عنوانِ «بررسی جنبه‌های تاریخی و نمادین بدایع نگاری؛ با تأکید بر بسم الله نگاری» پرداخت و طی آن به مبانی نظری و بنیان‌های اعتقادی مقام بداعت هنرمند مسلمان و جست‌وجوی بدایع‌نگاری در شأنیت و هویت معنوی حروف و کلمات پرداخت و گفت: ساحت نگارگری ما ساحت نمادپردازی است. وی هنر بدایع نگاری را منظری از استحالگیِ نقش و خط در یکدیگر دانست و تجلی تام و تمام آن را در بسم الله نگاری طی قرن‌ها و در مکاتب متعدد هنری برشمرد و در پایان سخن خود، با استناد به روایاتی در خصوص فضیلت و جایگاه بسم الله در باورها، اعتقادات و فرهنگ دینی به تشریح عناصر و اجزاء بسم الله و تطبیق با مفاهیم و مبادی حکمی، معنوی و عرفانی پرداخت.

آنگاه با حضورِ منصور مهرنگار، اسدالله چهره‌پرداز و عبدالرضا چاره‌ای کارگاه هنری بسم الله نگاری با مشارکت شماری از هنرمندان و هنرجویان در انواع گرایش‌ها و شیوه‌های هنری به صورت آزاد و تحت نظارت این اساتید برگزار شد که شرکت‌کنندگان در آن با متریال‌ها و ابزارهای مختلف و با رویکردهای متنوع از سنتی تا نوگرا، در دو بخش تایپوگرافی بسم الله و حروف‌نگاری مرغ بسم الله به خلق و اجرای اثر پرداختند که آثار منتخب توسط هیأت داوران در قالب کتاب منتشر شده و به نمایش درخواهد آمد.

گفتنی است برگزاری این گردهمایی هنری با همت مؤسسه آموزش عالی ناصرخسرو، مؤسسه مطالعات برسام، مؤسسه هنری نقش مهر، مؤسسه فرهنگی هنری صبا و فرهنگستان هنر صورت گرفت.

photo_2017-06-13_10-38-27photo_2017-06-13_10-38-31

بسم الله نگاری مؤسسه فرهنگی هنری صبا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر