کد خبر: 501596 A

مدیرکل دفتر مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی:

نمایش آثار کودکان اوتیسم، علاوه بر ایجاد امید در خانواده‌ها می‌تواند بستر مناسبی را برای ایفای نقش اجتماعی مؤثر برای افراد کم‌توان ذهنی و نیز اختلال طیف اوتیسم فراهم آورد و زمینه‌ساز حضور آنان در جامعه باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها نمایشگاهی از آثار کودکان اوتیسم تحت عنوان «آفتابی در میان سایه‌ای» در فرهنگسرای نیاوران برقرار است.

زهرا نوع‌پرست (مدیرکل دفتر مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی) یکی از کمک‌های این نهاد را در قالب انتقال تجربیاتِ حسین مفیدی، مجری طرح هما به سایر استان‌ها می‌داند و معتقد است؛ بهزیستی بستری فراهم کرده تا این مدرس با شیوه‌ای خاص و ابداعی در قالب طرح هما، توان‌جویان را در خلق این آثار یاری کند.

به گفته وی، بهزیستی بستری فراهم کرده تا این مدرس با شیوه‌ای خاص و ابداعی در قالب طرح هما، توان‌جویان را در خلق این آثار یاری کند.

نوع‌پرست گفت: دفتر امور توانبخشی روزانه و توان‌پزشکی سازمان بهزیستی کشور طرح کلانی را با عنوان «طرح تقویت و توسعه برنامه‌های هنردرمانی در مراکز توانبخشی روزانه» در کشور طراحی و اجرایی کرده است. راه‌اندازی کارگاه‌های هنردرمانی در مراکز توانبخشی کشور و آموزش‌های تخصصی مربیان در سه حوزه هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی و موسیقی، بخشی از اجرای این طرح بزرگ و ارزشمند بوده است. در همین راستا از آقای مفیدی دعوت کردیم که به‌عنوان مدرس، یافته‌های آموزشی طرح هما را در حوزه هنرهای تجسمی برای مربیان هنر مراکز توانبخشی تدریس کنند و در برگزاری این نمایشگاه نیز سعی کردیم تا جایی که ممکن است از این رخداد حمایت کنیم.

وی در همین زمینه افزود: در این نمایشگاه که به همت «مؤسسه روان پژوهان مفید» برگزار شد، ۱۲۰ اثر نقاشی در معرض دید علاقمندان قرار گرفت و هدف از برگزاری این نمایشگاه و نمایشگاه‌هایی از این دست، جلب توجه جامعه به افرادی است که فارغ از نگاه محدود جامعه، توانمندی‌های متنوع و گاه پوشیده‌ای دارند که تنها با درک درست و آموزش‌های تخصصی امکان تحقق پیدا خواهند نمود و با خلق آثار هنری ارزشمند در زمینه نقاشی، توانایی‌‌های خود را در معرض دید عموم قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: نمایش آثار کودکان اوتیسم، علاوه بر ایجاد امید در خانواده‌ها می‌تواند بستر مناسبی را برای ایفای نقش اجتماعی مؤثر برای افراد کم توان ذهنی و نیز اختلال طیف اوتیسم فراهم آورد و زمینه‌ساز حضور آنان در جامعه باشد. واقعیت این است که هنردرمانی از اهمیت بالایی برخوردار است و در نهایت منجر به توانمندی معلولان می‌شود و بایستی به‌جای حس دلسوزی و محبت افراد به معلولان، حس ارزش و احترام را جایگزین کنیم.

نوع‌پرست با اشاره به اینکه تمام مراکز توانبخشی ذهنی بهزیستی از سال گذشته ملزم به راه‌اندازی یک اتاق مرتبط با هنردرمانی و ارائه نقاشی درمانی در آن شده‌اند که در این راستا بخشی از وسایل استاندارد مربوط به هنردرمانی برای این اتاق‌ها تهیه شده، گفت: نقاشی درمانی متشکل از مداخلات مبتنی بر شواهد و فرایندی است که در آن درمانگر با استفاده از نقاشی و همه جنبه‌های فیزیکی، عاطفی، روانی، اجتماعی، معنوی و زیبایی‌شناسی آن، به بهبود وضعیت جسمانی و روحی و روانی فرد مخاطب کمک می‌کند. نقاشی درمانی در سال‌های گذشته برای معلولان اجرا شد و با هدف توسعه هنردرمانی در مراکز توانبخشی روزانه و شبانه سراسرکشور، درنظر گرفته شده است..

این مقام مسئول با تصریح اینکه هنر می‌تواند به توانمندی معلولان منجر شود، گفت: هنردرمانی از جنبه روانی بر افراد دارای اختلالات رشد اعصاب تأثیر می‌گذارد. به‌طور مثال نقاشی در افراد دارای اختلال اوتیسم باعث افزایش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود. در حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی، توانایی کودکان اوتیسم را در حوزه هنری بررسی کردیم و در تئاتر و هنرهای تجسمی در قالب اجرای عمومی و نمایشگاه در معرض دید عموم قرار داده‌ایم. به نظرم برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست برای افرادی که فکر می کنند کسی‌ که معلولیت ذهنی یا اوتیسم دارد (به خصوص اوتیسم‌های شدید که قادر نیستند خیلی از کارها را انجام بدهند) فردی ناتوان است، بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود و خواهند دید که نقاشی‌های ارائه شده، بسیار هنرمندانه است. این آثار با اصول خاصی قیمت گذاری شده‌اند و قابلیت فروش دارند. واقعیت این است که شدت اوتیسم را با آموزش می‌شود کاهش داد، زیرا اوتیسم یک اختلال مزمن است که همیشه با فرد است و با توانبخشی می‌شود این اختلال را کنترل کرد و شرایط بهتری برای مددجو و خانواده فراهم آورد.

نوع‌پرست در پایان با اشاره به اینکه برای برگزاری نمایشگاه نقاشی کودکان اوتیسم نظیر «آفتابی در میان سایه‌ای»، نقش توانبخشی بهزیستی، نقشی حمایتی و بسترسازی بوده، افزود: برای برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست بسترسازی می‌کنیم و شرایطی را فراهم می‌آوریم که آموزش‌هایی از این دست در کشور فراگیر شود و این تجربه آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم قابل انتقال به سایر انجمن‌ها و مراکز کل کشور شود. استفاده از ابزار هنر در زمینه‌های ابعاد شخصیت انسان که می‌تواند از بعد اجتماعی و شناختی حتی در زبان، گفتار و حرکت بررسی شود بسیار وسیع است و باید بچه‌های اوتیسمی را باور کنیم. از فعالیت‌های مهم سازمان بهزیستی می‌توان به بحث آموزش و نقش هنر اشاره کرد. برای کودکانی که دچار معلولیت ذهنی یا اختلالات طیف اوتیسم هستند از نقاشی کمک گرفته می‌شود که بتوانند توانمندی خود را در بحث توانبخشی اجتماعی نشان دهند و این هنر است که می‌تواند در ارتباطات مؤثر و توسعه توانبخشی اثرگذار باشد.

photo_2017-06-18_11-20-26

فرهنگسرای نیاوران آفتابی در میان سایه‌ای زهرا نوعپرست مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر