کد خبر: 508129 A

آیین اختتامیه بیستمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، حسن مهرجردی مشاور و دبیر شورای مدیران معاونت امور هنری وزارت ارشاد، حجت‌الاسلام بهداروند، اسمعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند و محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان خوزستان، حسین مسافرآستانه، ارمغان بهداروند، اتابک نادری، مهدی حاجیان و جمعی از مدیران هنرهای نمایشی کشور در مجتمع فرهنگی هنری خلیج فارس خرمشهر برگزار شد.

به گزارش ایلنا، دبیربیستمین جشنواه ملی فتح خرمشهر در این آیین به اهمیت خرمشهر و جایگاه آن در میان مردم ایران اشاره کرد و گفت: خون ها به زمین ریخته شده در این خاک افتخار همه ما ایرانیان و برگ زرین دیگری از تاریخ این ملت است.

همایون قنواتی به ارسال آثار از 28  استان به دبیرخانه این جشنواره اشاره کرد و افزود: با بازبینی آثار و قضاوت آنها نشان داد فرزندان این خطه توانایی بسیاری دارند و قادرند جشنواره معتبر در سطح ملی برگزار کنند.

وی از وعده اسمعیل زمانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند برای توسعه فضاهای موجود و ارتقای سطح جشنواره خبر داد و اظهار کرد: اعتبار مناسبی به تایید مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند رسیده است و قراراست اماکن موجود تعمیر و تجهیز شوند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند در ادامه بیان کرد: با اجرایی شدن این کار امکانات اجرای نمایش‌های صحنه‌ای برای برگزاری جشنواره‌ای با حضور گروه‌های خارجی فراهم خواهد شد.

توجه منطقه آزاد اروند به توسعه فرهنگ

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این آیین اختتامیه اظهار کرد: از برنامه‌های راهبری سازمان منطقه آزاد اروند توسعه فرهنگ در همه ابعاد از ابعاد مذهبی، عمومی تا هنری و سایر ابعاد است که به آن به عنوان زیرساخت اساسی برای توسعه اجتماعی کلان نگاه می‌شود.

اسمعیل زمانی تاکید کرد: اگر به توسعه فرهنگ به خصوصو در حوزه هنر و اندیشه در راستای تعالی آن کمک شود زیرساخت‌ها توسعه می‌یابد.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم هم افزایی نهادهای اجرایی با سازمان منطقه آزاد اروند برای دست‌یابی به این هدف، گفت: این کار با کمک مسئولان دستگاه‌های اجرایی و محلی انجام می‌شود، سازمان منطقه آزاد اروند در هر توان اعتباراتی برای توسعه سخت افزایی برنامه فراهم می‌کند و بعد نرم افزاری که شامل نوآوری و خلاقیت است را باید دستگاه‌های اجرایی فراهم کنند.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه بیستمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، از تصمیم جدی مرداخوانی برای حضور در آیین اختتامیه این جشنواره اشاره و علت غیبتشان جلسه ای پیش بینی نشده بر شمرد و از سوی وی عذرخواهی کرد.

دو ویژگی منحصر به فرد جشنواره فتح خرمشهر

مهدی شفیعی در ادامه ایجاد جشنواره فتح خرمشهر را یادآور شد و گفت: این جشنواره را از همان سال های نخست که توسط هنرمندان خرمشهر ایجاد شد و بعدها هنرمندان آبادان و شادگان هم در آن شرکت داشتند و بعدترها به جشنواره استانی و ملی تبدیل شد دنبال می کردم و این جشنواره در طول دوران ها فراز و فرودهای بسیاری داشته است.

وی افزود: برخی سال ها از روند برگزاری فتح راضی بوده و در برخی سال ها نارضایتی هایی وجود داشته است و مورد نقد قرار گرفته با این حال این جشنواره دو ویژگی منحصر به فرد دارد که آن را از سایر جشنواره ها متمایز می کند.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محل و زمان برگزاری جشنواره فتح خرمشهر را دو ویژگی خاص این جشنواره دانست و توضیح داد: یکی از ویژگی های جشنواره فتح خرمشهر زمان برگزاری آن در سوم خرداد است که این مناسبت نه تنها برای مردم خرمشهر و خوزستان که برای تمام ایرانی ها یک روز خاطره انگیز و یک جشن ملی است و دوم محل برگزاری آن است که شهرهای خرمشهر و آبادان درفرهنگ و تاریخ معاصر کشورمان از اعتبار خاصی برخوردار است و همین دو ویژگی  باعث می شود این جشنواره سال به سال  پر قدرت تر برگزار شود.

وی جشن گرفتن سالگرد سی و پنجم فتح خرمشهر را مایه خوشحالی خواند و افزود: هیچ کس نمی تواند منکر این باشد که سوم خرداد چه در ایران و چه در سراسر جهان یک جشن ملی است .

شفیعی در ادامه یک مطالبه همگانی سخن گفت و اظهار کرد: یکی از نکاتی که مطالبه همه است فعالیت مستمر و مداوم دبیرخانه جشنواره است.

فراخوان دوره بیست و یکم جشنواره فتح خرمشهر آماده است

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتشار فراخوان بیست و یکمین جشنواه فتح خرمشهر در روزها آتی خبر داد و گفت: طبق گفته های همایون قنواتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اورند فراخوان دوره آینده آماده است و در همین روزها منتشر می شود که این خبر خبر خوشی است که باعث می شود هنرمندان حرفه ای و صاحب سبک در حوزه دفاع مقدس و مقاومت فرصت یک ساله ای برای تولید آثار داشته باشند.

شفیعی توسعه دامنه حضور گروه های هنری در این جشنواره را به عنوان دیگر دغدغه در روند برگزاری جشنواره فتح خرمشهر برشمرد و افزود: انتشاربه موقع فراخوان و برنامه ریزی برای دعوت از گروه های هنری می تواند دایره شرکت کنندگان و گروه های هنری را گسترش دهد.

وی درادامه بیان کرد: سازمان منطقه آزاد اورند که به دنبال آشنا سازی بیشتر با ظرفیت های منطقه است و یکی از اهداف این جشنواره نیز می تواند جذب گروه های هنرمندان و گروه های نمایشی بیشتر باشد.

وی به کمبود فضا به عنوان یکی دیگر از موارد ی که نیازمند توجه بیشتر است اشاره کرد و گفت: هر چند خرمشهر و آبادان با داشتن چند فضا برای نمایش تئاتر به نسبت جاهای دیگر از شرایط بهتری برخور دارند اما به واسطه هنرمندان این منطقه و ظرفیت هایی که ایجاد کرده اند، نیاز است فعالیت های نمایشی و فرهنگی در طول سایر استمرار داشته باشد.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآرو شدن کلنگ زنی دو پلاتو در سال گذشته همزمان با برگزاری نوزدهمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، اظهار کرد: مصوبه ای سال گذشته تصویب و کلنگ دو پلاتو درخرمشهر و آبادان به زمین زده شد، نقشه خوبی مطابق با اقلیم و نیازمندی های این دو شهرستان نیز آماده شد اما به دلایل بروکراسی و تعیین دولت، وضعیت ساخت آنها نامشخص ماند که امیدواریم به زودی شاهد شروع عملیات احداث این دو پلاتو باشیم.

شفیعی در ادامه فراملی شدن بحث مقاومت را زمینه ساز بین المللی شدن جشنواره فتح خرمشهر دانست و گفت: حوزه مقاومت از مرزهای ما فراتررفته و به یک جریان فراملی تبدیل شده است و این ظرفیت وجود دارد که موضوع مقاومت در این جشنواره به صورت بین المللی دنبال شود.

وی افزود: امیدواریم با حضور گروه های هنری در سال های آینده بتوان جشنواره را فراتر از سطح ملی برگزار کرد.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزایش بحش کودک و عروسکی به جشنواره فتح خرمشهر را نیز پیشنهاد کرد و گفت: خواهش می کنم در دوره بعد جشنواره بخش کودک و نوجوان و عروسکی را نیز اختصاص داده تا هم خانواده ها و هم کودکان و نوجوانان با کارهای ارزشی ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: اجرای نمایش کودک و نوجوان و در آبادان و خرمشهر علاوه بر ایجاد نشاط بیشتر می تواند در حوزه مقاومت و دفاع مقدس تاثیر گذار باشد که حوزه هنرهای نمایشی حاضراست گروه های کودک و نوجوان را برای جرا به این منطقه اعزام کند.

برگزیدگان بیستمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

طبق نظر محمود فرهنگ، سیروس همتی و سامان خلیلیان داوران بیستمین جشنواره ملی فتح خرمشهر در بخش میدانی برگزیدگان بخش میدانی معرفی شدند.

میدانی

1- بخش موسیقی

الف)  تقدیر: کوثر دشتی برای انتخاب موسیقی نمایش «نجواهای پشت دیوار»

ب)برگزیده: حسین خنفری و آرمان ندومی برای موسیقی نمایش «من باید بروم»

2- بخش طرحی فضا و لباس

 الف) تقدیر (مشترک):

پیام عزیزی برای طراحی نمایش «در این روزها»

عباس خلیفه‌لو برای طراحی نمایش «نورالدین»

ب) برگزیده: بهنام کاوه برای برای طراحی فضا و لباس نمایش «جنگ زیر پوست من و مادرم»

3-  بازیگران زن

برگزیده‌ها

 رتبه سوم: سحر مقدم  برای نمایش«جنگ زیر پوست من و مادرم»

 رتبه دوم: دلارام ترکی برای نمایش «عروس»

رتبه اول: مریم طرفی برای نمایش برای نمایش «اشک سرخط مشق»

4- بازیگران مرد

الف) تقدیر: خالد رشید پور برای نمایش « خاطراتی که هرگز فراموش نمی‌شود»،  سپهر کهن‌زاده بازیگر نوجوان نمایش «جنگ زیر پوست من و مادرم»، امیر حسین  یوسفی، هادی میرزایی، کارن اسد و فرشاد حسینی بریا نمایش «من باید بروم»

برگزیده‌ها

رتبه سوم: مشترکا به بهنام کاوه برای نمایش «جنگ زیر پوست من و مادرم»و مسعود ابراهیمی برای نمایش «عروس»

رتبه دوم: مسعود بغلانی برای نمایش « اشک سرخط مشق» و «خاطراتی که هرگز فراموش نمی‌شود»

رتبه اول: مشترکا به برای نمایش محمد هادی عطایی برای نمایش «در این روزها» و عبدالحسن جلیل نسب برای بازی در نمایش «اشک سرخط مشق»

5- کارگردانی

برگزیده‌ها

 رتبه سوم : مسعود ابراهیمی  برای کارگردانی نمایش « عروس»

 رتبه دوم:  سحر محسنی برای کارگردانی نمایش  « من باید برم»

 رتبه اول: بهنام کاوه  برای نمایش «جنگ زیر پوست من و مادرم»

6- طرح و ایده

رتبه سوم : مشترکا به داود ابراهیمی  برای طرح و ایده  نمایش « عروس» و  محمود عیسی پور برای نمایش « سیاحی»

 رتبه دوم:  پیام عزیزی  برای طرح و ایده نمایش  «  در این روزها»

 رتبه اول: بهنام کاوه و امین جوکار برای نمایش «جنگ زیر پوست من و مادرم»

نمایش برگزیده هیات داوران پس از بررسی آثار حاضر در این بخش نمایش «جنگ زیر پوست من و مادرم» را برای حضور در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی به دبیرخانه معرفی می‌کنند.

 

د.

نمایش صحنه‌ای

در بخش صحنه‌ای آقایان رضا صابری، رحمت امینی و کورش نریمانی داوری آثار شرکت کننده در جشنواره را بر عهده داشتند که طبق آرا هیئت داوران برگزیدگان بدین شرح‌اند:

1- موسیقی

الف)  تقدیر: محمد سالمی و آرمان پارسیان برای انتخاب موسیقی نمایش «با من حرف نمی‌زنی چرا»

ب)برگزیده: گروه موسیقی  نمایش «حاتم» به سرپرستی عباس شجیرات

2- طراحی صحنه

الف)  تقدیر: داوود پارسا برای طراحی صحنه نمایش «شب که می‌زنیم به آب. به شب»

ب)برگزیده: امیر حسین اکبرزاده برای طراحی صحنه نمایش «روشان»

3- بازیگران زن

الف) تقدیر:

الناز طهماسی پور برای بازی در  نمایش « صورت چین خورده یک نخل»، سمیه رضایی برای بازی در  نمایش «تارا» ، نوشین نوروز زاده برای بازی در  نمایش « لبخند بزن هاگ»

ب)برگزیده‌ها

رتبه سوم: مشترکا مرجان پارسا برای نمایش«عالیه» و سلطانی برای نمایش « لبخند بزن هاگ»

 رتبه دوم:  به طور مشترک به ریحانه بارانی برای نمایش «شب که می‌زنیم به آب به شب» و مهیا جباری برای بازی در نمایش «آسمان آبی»

رتبه اول: پری بارانی برای نمایش برای نمایش «آسمان آبی»

4- بازیگران مرد

الف) تقدیر:

اسماعیل جوان برای بازی در  نمایش « حاتم» ، مهدی مخبری برای بازی در  نمایش «حیاط خلوت» ، بهزاد اسکندری برای بازی در نمایش « تارا»، سعید صادقی برای بازی در نمایش «لبخند بزن هاگ»

 ب) برگزیده‌ها

رتبه سوم:  مشترکا غلامرضا یعقوبی برای بازی در  نمایش «با من حرف نمی زنی چرا؟» و  مسلم باوی برای نمایش «صورت چین خورده یک نخل»

 رتبه دوم: به عبدالرضا سواعدی برای بازی در نمایش « عالیه»

رتبه اول: هیئت داوران در این بخش هیچ انتخابی ندارد

5-  نمایشنامه نویسی

الف) تقدیر: بهزاد اسکندری برای نمایشنامه « تارا»

ب) برگزیده‌ها

رتبه سوم : مشترکا به سیاوش پاکراه  برای نمایشنامه «روشان» و  عبدالرضا سواعدی برای نمایش « عالیه»

 رتبه دوم:  محمد قاسمی برای نمایشنامه  «  آسمان آبی»

 رتبه اول: کامران شهلایی برای نمایش «با من حرف نمی زنی چرا؟»

6- کارگردانی:

الف) تقدیر:  بهزاد اسکندری برای نمایش «تارا»

ب) برگزیده‌ها

 رتبه سوم : به طور مشترک به احسان روحی  برای کارگردانی نمایش « لبخند بزن هاگ» و علی پوراحمدیان برای کارگردانی نمایش « روشان»

 رتبه دوم:  به طور مشترک به احمد صمیمی  برای کارگردانی نمایش «با من حرف نمی زنی چرا؟» و پری بارانی برای کارگردانی « آسمان آبی»

 رتبه اول: داود پارسا  برای نمایش «شب که می زنیم به آب به شب»

بیستمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر به کار خود پایان داد معرفی برگزیده‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر