کد خبر: 518169 A

باغ موزه گیاهان دارویی، فضایی برای معرفی، شناساندن و ارائه دستاوردهای مربوط به پزشکی و گیاهان دارویی در ایران است.

به گزارش ایلنا، در پروژه «ضرباهنگ باغ‌موزه‌ ایرانی، کوشک و حوض‌خانه در یک پروژه مدرن»، دفتر «معماران مدام» در طراحی باغ موزه گیاهان دارویی در منطقه کردان کرج، از الگوهای کلی طراحی باغ ایرانی بهره گرفته‌اند. کوشک ساختمان‌‌ همان بخش اداری آن است و کرت‌های پرگل مجموعه یادآور خیابان‌های باغ‌های ایرانی است.

ساناز قائم‌مقامی و مجتبی مظاهری طراحان این پروژه، روایتی قرن بیست و یکمی از الگوی کهن باغ ایرانی با کوشکی در یک سوم باغ با حوض کاشی و فواره‌هایش ارائه داده‌اند. حجمی سفید و پویا با ریتمی بالارونده که در نقش دیوارهای باغ از زمین بلند می‌شود و در ‌‌نهایت با پلی به عمارت کوشک می‌رسد. حجم سفید آنجا که از زمین بلند می‌شود، گالری‌های موزه را در خود جای داده است و دیوار‌هایش به عنوان پوسته دوم، با نقشی ازفرش‌های بختیاری پوشانده شده است.

کوشک باغ موزه گیاهان دارویی هم ساختمانی است که سالن همایش‌ها و میهمان‌خانه را در خود جای داده است و در طبقه همکف فضای حوض‌خانه را تعریف می‌کند.

همچنین پوشش نمای کوشک، شیشه و کاشی هفت رنگ است، نقش کاشی هفت رنگ از ورودی مسجد شیخ لطف‌الله الهام گرفته شده است چون به نظر می‌رسد موضوع نقش کاشی در مسجد شیخ لطف‌الله باغ باشد.

این پروژه موفق شده در جایزه معماری داخلی ایران سال ۹۵ عنوان تقدیر شده بخش گروه ساختمان‌های عمومی- فرهنگی را از آن خود کند.

 باغ موزه گیاهان دارویی، فضایی برای معرفی، شناساندن و ارائه دستاوردهای مربوط به پزشکی و گیاهان دارویی در ایران است. در این موزه، راه‌ها و شیوه‌های مختلفی به کار گرفته شده است که تا حد ممکن تنوع و تکثر و فواید و ویژگی‌های گیاهان دارویی در ایران، تاریخ مطالعه و تحقیق درباره گیاهان دارویی، تاریخ پزشکی ایران، ظرفیت‌های گیاهان دارویی ایرانی و همچنین طب سنتی برای حرکت‌های علمی پیش رو به مخاطب معرفی شود.

Garden-Museum%20(21)

IMG_8868

ضرباهنگ باغ‌موزه‌ ايرانی، کوشک و حوض‌خانه در يک پروژه مدرن باغ موزه گیاهان دارویی جایزه معماری داخلی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر